Beko: Rıfat Börekçi’nin koltuğuna çöreklenmiş Erbaş suç işliyor

CHP’li Beko, Atatürk’e lanet okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın suç işlediğini vurgulayarak, “Rıfat Börekçi’nin koltuğuna çöreklenmiş bu zatın Mustafa Sabrilerin karanlık yolunda gitmeye niyetli olduğu görülüyor” dedi.

POLİTİKA 29.07.2020, 12:49 29.07.2020, 12:55
Beko: Rıfat Börekçi’nin koltuğuna çöreklenmiş Erbaş suç işliyor

Cengiz Aldemir/ANKARA - Atatürk’e Dil Uzatanların Cumhuriyet kurumlarında koltuğa kurulamayacağını vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İz gazeteye yaptığı değerlendirmesinde, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ sert bir dille eleştirerek, “ Ali Erbaş derhal istifa etmeli yahut görevden alınmalıdır! 24 Temmuz günü Ayasofya’da kılınan namazı öncesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı koltuğunu işgal eden kişi; kanla gözyaşıyla kurulmuş Cumhuriyetimizin kurucularına ve Atatürk’ün manevi şahsiyetine lanet okumuştur” sözleriyle tepki gösterdi.
 


ERBAŞ SUÇ İŞLEDİ

Erbaş’ın Mustafa Sabrilerin karanlık yolundan gitmeye niyetli olduğunu ve suç işlediğinin altını çizen Beko, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve arkadaşlarının önderliğinde kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nde memur olan bu kişi Atatürk'ün manevi şahsiyetine dil uzatarak suç işlemiştir. Bu kişinin cüret ettiği iş kendinden kaynaklı değildir. Kifayetsizliğinin büyüklüğünün yarattığı hınç ise oturduğu koltuğun ağırlığı altında ezilmesindendir. Ona sunulanı hak ettiği için değil, biat ettiği için orada olduğunu bilmesindendir. Rıfat Börekçi’nin koltuğuna çöreklenmiş bu zatın Mustafa Sabrilerin karanlık yolunda gitmeye niyetli olduğu görülüyor” dedi.

YARGILANACAKLAR

AKP iktidarının sistematik saldırılar yaptığını ve ülkenin zor günlerden geçtiğini kaydeden CHP’li Beko, suç işleyenlerin yargılanacağını belirterek, “ İçinden geçtiğimiz süreçte, daha fazla demokrasiye, yerleşik laiklik anlayışına, güçlü sosyal devlete ve tavizsiz hukuk devletine ihtiyacımız var. Cumhuriyetimizin kurumlarına ve Anayasamızın belirlediği ilkelere AKP eliyle sistematik bir saldırı var. Ancak Halkımız tüm bu kepazeliklere imza atanları ilk fırsatta sandığa gömecektir. Tarihin çöp sepetine atacaktır. Suç işleyenlerin yargılandığını en yakın zamanda göreceğiz. Umutla, direnişle, mücadeleyle Cumhuriyetimize ve ilkelerine sahip çıkacağız. Demokratik Cumhuriyet yolunda farklılıklarımızla zenginleşecek, birleşerek büyüyeceğiz. CHP ve demokrasi dostlarının iktidarı yakındır. Bu çırpınmalar da ondandır. Ama korkunun ecele faydası yok. İlkelerimize ve değerlerimize her ne pahasına olursa olsun sahip çıkmaya devam edeceğiz. Halkın iktidarını dayanışmayla inşa edeceğiz” diye konuştu.

İNSANLIK DIŞI UYGULAMA

Öte yandan Çanakkale Dardanel fabrikası işçilerine uygulanan insanlık dışı tutuma da dikkat çeken Beko, binin üzerinde çalışanın olan fabrikada 40 işçinin korona testinin pozitif çıkmasına rağmen işçilere test yapılmayışını sert bir dille eleştirdi. Beko şöyle konuştu: “Ülkemizde her geçen gün emekçiler aleyhine ve yalnızca sermaye ve siyasal iktidarın çıkarlarına uygun geliştirilen politika ve uygulamalar derinleşmektedir. Çanakkale'de üretim yapan bini aşkın işçinin çalıştığı bir fabrikada pozitif vaka sayısının 40'a yaklaştığı fakat buna rağmen işçilere teste yapılmadığı bilgisi kamuoyuna yansımıştır. İşçilerin 14 gün geceleri yurtlarda kalacağı, gündüzleriyse çalışmaya devam edecekleri ve bu durumun bölgede yaygın bir uygulama olduğu vurgulanmaktadır. Bu yapılan, insanlık dışı bir tutumdur, asla kabul edilemez. Kanunlarımızda "kapalı sistem çalışma" diye bir mekanizma yoktur. Aksine kanunlarımız işçilere ciddi ve yakın tehlike durumunda işten kaçınma hakkı vermektedir. Tüm işçilere yaygın test yapılmalıdır. Anlaşılıyor ki AKP Hükûmetinin normali ölüm demek, zorla çalıştırma demek. Bu uygulamadan derhâl vazgeçilmelidir.”
 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
33°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?