Beko: İtfaiyecilerin sorununu çözmeyen iktidar sadece afetlerde alkışlatıyor

İtfaiye teşkilatıyla ilgili sorularının yanıtsız bırakılmasına tepki gösteren CHP’li Beko, İtfaiyeciliği meslek olarak görmeyen iktidar bakanlarının topu birbirine atarak sorumluluktan kaçtıklarını söyledi.

POLİTİKA 17.11.2020, 16:25 17.11.2020, 16:29
Beko: İtfaiyecilerin sorununu çözmeyen iktidar sadece afetlerde alkışlatıyor

Cengiz Aldemir/ANKARA - İtfaiye teşkilatının görev tanımını yaparak meslek sınıfına alınması, kaza ve sağlık risklerini, meslek hastalıkları, itfaiyecilerin özlük haklarının iyileştirilmesini içeren soru önergesine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yanıta tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Sorularıma yanıt beklerken, sorumlulukları Sağlık ve Çalışma Bakanlıklarına atarak, tarafıma itfaiyecilik mevzuatını yanıt olarak yollayan zihniyeti kınıyorum” dedi.

BİZİ AFET DÖNEMLERİNDE HATIRLAMAYIN

Önerge yanıtını İz Gazeteyle paylaşan Kani Beko, İzmir'de meydana gelen depremde enkaz altındakileri kurtarmak için birçok itfaiye ekibinin canla başla çalıştıklarını, enkaz altından çıkardıkları her can için itfaiyecilerin alkışlandıklarını hatırlatarak, “Ancak itfaiyeciler meslek statüsünde olmadıkları için birçok haktan da mahrum bırakılıyorlar. İtfaiyeciler, "Bizi sadece afet dönemlerinde hatırlamayın" derken yetkililere çağrıda bulunuyor. Biz de sorunları dile getirmeye çalışıyoruz. Maalesef hükümetin bakanları ve bakanlıklar birbirlerine topu atarak sorumluluktan kaçıyorlar” sözleriyle tepki gösterdi.

MESLEK OLARAK TANIMLANMIYORUZ

İtfaiyeciliğin dünya standartlarındaki şartlarını hatırlatan Beko, Türkiye’de de itfaiyeciliğin bu standartları yakalandığını ancak yasada meslek statüsünde olmadığı için itfaiyeciler kötü şartlarda çalışmaya mahkûm edildiklerini vurguladı. İtfaiyecilik neden meslek statüsünde değil? Sorusunu kendisi gibi bir çok milletvekilinin de sorduğunu belirten Beko, bir itfaiye görevlisinin kendisine söylediği bilgileri aktararak, “Bakın bana gelen bir itfaiye teşkilatından bir arkadaşımız, “ Sayın milletvekilim, İtfaiye teşkilatlarımız meslek olarak tanımlanmıyor. Bu sorunu defalarca dernekler, sendikalar aracılığıyla yetkili birimlere ilettik. Bu ana kadar olumlu bir dönüş olmadı. Bizler şu an belediye personeli olarak görünüyoruz. Donanım, ekipman konusunda hiçbir sorunumuz yok. Belediyelerimiz bu konuda yeteri bilince sahip. Bazı bölgelerde çalışmalarımız, standartlarımızı daha ileri seviyeye çıkardık. Bunlar yeterli değil elbette. Daha iyi olması açısından çabalarımız sürecek. Ama meslek olarak tanımlanmadığımız müddetçe önümüzdeki engeller devam edecek.” Diyerek sorunun itfaiyecilik meslek olarak tanımlanmamasından kaynaklı olduğunu söyledi. Bir kez daha sorduk devlet memurları 657 mevzuatını yollamışlar utanmadan” ifadelerini kullandı.

İTFAİYECİLERİN TALEPLERİ

Bu sorunu iktidarın çözebileceğini ancak şimdiye kadar hiçbir şey yapmadıklarını söyleyen Beko, AFADÖM'ün bu konuda hazırladığı rapora dikkat çekti. İtfaiye teşkilatlarının tek çatı altında toplanmasını, tek statü altında çalışmalarını, tüm itfai olayları kapsamayarak emeklilikte 1. Dereceye kadar düşmeleri, ek ücret, ek göstergelerinin 3600’e çıkartılmasını, itfaiyecilik mezunlarının atanmasını, Norm kadroda düzenleme yapılması gibi taleplerinin dile getiren Beko, Belediye Kanunu'nda yapılacak köklü bir değişimin şart olduğunu belirterek şöyle konuştu: “ Mevcut belediye itfaiye yönetmeliği itfaiyecilerin çoğu sorununa kaynak teşkil etmektedir. İtfaiyecilerin sorunlarını asgari düzeye indirecek şekilde köklü bir itfaiye yönetmeliği değişikliği artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Eğitim verebilirlik ve eğitim sonucu verilen sertifika standartları kanuna dayandırılmalıdır.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?