Beko: Alkol ve tütünü yasaklamaya kalkan iktidar, sıkışınca bu düşünceden vazgeçiyor!

İktidarın şirketlerden alınan vergi gelirleri düştükçe, çareyi alkol ve tütünden aldığı dolaylı vergileri artırmakta bulduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, vergi yükünün çalışanların sırtında olduğunu kaydetti. Beko, ekonomiyi iyi yönetemeyen iktidarın bazı sektörlerde vergi indirimine gidebileceğini ileri sürdü.

POLİTİKA 22.01.2020, 15:54 22.01.2020, 16:11
Beko: Alkol ve tütünü yasaklamaya kalkan iktidar, sıkışınca bu düşünceden vazgeçiyor!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - Vergi sisteminin şirketlere af, çalışana yük getirdiğini savunan CHP’li Beko, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, "2020’de çok daha fazla değişim hamlesi göreceğiz" sözleri bazı sektörlerde vergi indirimine mi gidilecek? sorusunu akıllara getirdi. Konuyu İz Gazete'ye değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, kötüye giden ekonomik süreçlerde bazı sektörlerde vergi indirimine gitmenin, siyasi iktidarlar tarafından sıklıkla başvurulan bir yol olduğunu söyledi.

ALKOLE ZAM YÜZDE 80’İ AŞTI

Alkol ve sigaradan alınan vergilerin yüksekliğini hatırlatan Beko, alkollü içkilerde yüzde 80’i aşan, tütün ve sigara ürünlerinde ise yaklaşık yüzde 70’lik vergi yükü bulunuyor. Son 10 yılda Türkiye’nin "yerli içkisi" sayılan rakının 70’lik fiyatı 23 TL’den 142 TL’ye çıkarken, bu fiyatın yüzde 82,5’i dolaylı vergi olarak devletin kasasına gidiyor. Sigarada da durum farklı değil” dedi. Vergi uzmanlarının tespitlerini paylaşan CHP’li Beko, AKP iktidarının 2006-2018 yılları arasında sigaraya 423,4 milyar TL ödenirken, bunun 340,3 milyar TL’si ÖTV ve KDV olarak devlete kaldığını hatırlattı.

İKTİDAR DOLAYLI VERGİYİ SEVİYOR

Dolaylı vergilerin ana kaynaklarından olan alkol ve sigara içenleri sözde cezalandırılmayı amaçlayan iktidarın, sıkışınca bu vergileri artırdığını ifade eden Beko, “Bununla birlikte çok geniş kesimler tarafından tüketilen bu ürünlere uygulanan vergilerin Hazine’ye anında gelir olarak yazılması, iktidarın bütçe hedeflerini tutturması için sürekli kullanabileceği bir kaynak yaratıyor. Ancak ekonomi kötüye gidince bu gelir kaynağının önemini hatırlamış gibi görünüyor. Alkol ve tütünü yasaklamaya kalkan iktidar, sıkışınca bu düşünceden vazgeçiyor. İktidar alkol ve tütünden aldığı dolaylı vergiyi seviyor. Çünkü dolaylı vergiler çok kolay toplanıyor ve en önemlisi de anında gelir olarak Hazine’ye yansıyor. Dolaylı vergilere zam yapıldığında, hemen sonraki ay bu bütçeye yansımaya başlıyor. Ancak Gelir ve Kurumlar Vergisi gibi dolaysız vergilerde artış yapıldığında, en erken bir yıl sonra bütçeye yansıyor” diye konuştu.

VERGİ YÜKÜ ÇALIŞANLARDA

Modern vergi sistemine göre vergilerin herkesten geliri oranında alınması gerektiğinin altını çizen Beko, dolaylı vergilerde böyle bir düzenlemenin bulunmadığını ifade etti. En yoksul ile en zenginin hizmet alımı konusunda aynı oranda vergi ödemesinin adil olmadığını belirten Beko, “Türkiye’deki tablo, bu açıdan Avrupa Birliği’nin tam tersi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Avrupa Birliği’nde dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı yüzde 30-35 civarında. Türkiye’de toplanan Gelir Vergisi’nin de yüzde 95’inin çalışanların ücretlerinden direkt kesiliyor” dedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, 2019 yılı için öngördüğü 756,5 milyar TL'lik vergi geliri hedeflediğini ancak, bu hedeften 83 milyar TL'lik bir gedik oluştuğunu belirten Beko, ekonomideki daralma ve işletmelerin nakit sıkıntılarının yanı sıra her yıl bir vergi affı veya borç yapılandırma düzenlemesinin gelmesinin şirketlerden vergi tahsilatını zorlaştırmasına dikkat çekti. Piyasalarda yeni bir vergi affı beklentisinin oluşabileceğini belirten Beko, şirketlerden alınan vergi gelirleri düştükçe, hükümet çareyi dolaylı vergileri artırmakta bulduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
16°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Anket Tümü
Türkiye'de ücretsiz uygulanacağı söylenen Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?