Bayır: Teknolojiyi geliştiren yerli firmalar desteklenmeli

Kalkınmış ülkelerin kendi üreticisine ve firmalarına sahip çıktığını örneklerle ortaya koyan CHP'li Bayır, teknolojiyi geliştirmeye çalışan yerli firmaların desteklenmesi için yerli malının zorunlu hale getirilmesini ve gençlere 869 barkodu'nun ne olduğunun öğretilmesi gerektiğini söyledi.

POLİTİKA 09.07.2021, 10:58 09.07.2021, 11:07
Bayır: Teknolojiyi geliştiren yerli firmalar desteklenmeli

Cengiz Aldemir/ANKARA- Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda konuşan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, bir ülkenin kalkınmasında yerli malı üretminin ve kullanımının önemine değinerek, çarpıcı örnekler paylaştı.

YERLİ FİRMALAR DESTEKLENMELİ

Sanayi,  Komisyonunun bir dönem önce, İzmir Serbest Bölge’de uçak gövdesi ve uzun menzilli füze imalatı yapan “Kale” isminde bir firmayı ziyaret ettiklerini anımsatarak, "Orada Sanayi Komisyonu olarak bize bayağıda bir sert çıkmıştı işin sorumlusu olan kişi. Şöyle bir ifadede bulundu: “Beni bu işe bulaştırdınız. Ben ülkemin savunması için şöylesine girişimlerde bulundum ama sonrasında ben TSK’ye, Silahlı Kuv vetlerimize bir tek silah bile satamadım, Karadeniz’de bile bu füzelerin denemesini yapmıştım. Dolayısıyla benim yerli bir firma olarak Türkiye Hükûmetine satabileceğim bir ürün olmadığını anladım, gittim bir Amerikalıyla ortak oldum.” Böyle acı bir reçete önümüze koydu" dedi.

Bayır, İzmirli iş adamının başına gelen şeylerin Konya'da robot yapan bir firma sahibinin de başına gelmemesi için teknolojisini ileri teknoloji hâline getirmiş firmaların incelenerek, devlet güvencesi altında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

DÜNYADA YERLİ MALINA BAKIŞ

Yerli malının önemini ve savunuculuğunu her platformda ortaya koyan CHP'li Bayır yaşadığı bir anıyı paylaşarak, "Televizyonlarda yirmi yıla yakın bir zamandır yerli malının üzerinde, 869 barkodunun önemini gençlerimize anlatmak için üniversitelerde, liselerde özel konferanslar dâhil olmak üzere çok konuştum. Çünkü şunu görmüştüm: 1979 yılında Almanya'da eşimin çalıştığı bir Alman otomotiv fabrikasına gittiğimde kapıda şöyle bir yazıyla karşılaştım: “Eğer Japon otomobiline bineceksen git kendine Japonya'da iş ara.” Aynen bu ifade, Almanca. Ve şok olmuşum, daha çok gençtim. Neden Alman otomotiv devi böyle bir şey yazma gereği duyuyor?

Fransa'da gösterime giren filmlerden 6’sı Fransız filmi olmak zorunda. Sordum, niye böyle dedim. “Bir, kültürümüzün yozlaşmasına izin vermemek; iki, dilimizi korumak; üç sanatçımızı korumak için biz böyle bir yasa çıkardık .” dediler. Amerika'da “Bay Amerikan” adı altında yerli malı kampanyaları var, yılın belli dönemlerinde kutlanıyor ve destekleniyor. Fransa v.b." õrneklerini paylaştı

ÖNERİLER

Türkiye'nin yapması gerekenleri sıralayan Bayır,  "Türkiye'de önce yüksek teknoloji üretiminin haritasını çıkarmalıyız. Bunu üniversitelerden hocalarımızın da destekleriyle, Konya’daki robot fabrikası dâhil olmak üzere, geçen gün ziyarete gittiğimiz ODTÜ'deki tesisler dâhil olmak üzere birçok yerle ilgili böyle bir harita çıkarmamız lazım. Satın alma konusunda kamu kurum ve kuruluşlarının yerli malı tercihi konusunda daha önce konulmuş olan ki yüzde 15 meselesi kafa karıştırıyor, bu doğru değildir, bunu zorunlu hâle getirmeliyiz. Yani şimdi, Denizli'deki Adalet Sarayına Burdur'da mermer varken Çin'den mermer getirilmesi ne anlam taşıyor? Bu tamamen istihdam düşmanlığıdır. Ülkede bu kadar işsiz insan evine ekmek götüremezken Çin'deki adam iş bulacak, ben İtalyan kravatı takacağım, İtalya'daki tekstilci işçi alacak, buradaki tekstilci dükkânını kapatıyor. Ya böyle bir anlayış olmaz. Yerli malı bu yüzden önemli, işsiz insana iş bulmak için çok önemli" sözleriyle tepki gösterdi.

YERLİ MALI ZORUNLU OLMALI

Yerli malı kullanmanın zorunlu hale getirilmesi ve gençlere 869 barkodunun ne anlama geldiğini anlatılması gerektiğini söyleyen Bayır, şu önerilerde bulundu: "Beş senedir inşaat sektöründe iş yapan birisi olarak, ülkemde Kale Kilit varken atıyorum Kale’yi bırakıp bir başka ithal kilit niye konur o inşaata? Yani oradaki mühendis arkadaş veya projeyi çizen, ihaleye çıkan arkadaş yerli malı aynı kalitede olmasına rağmen neden ithal malda ısrar eder? Bunu anlamış değilim. Yerli malını zorunlu hâle getirmeliyiz.

Son önerim ise bunu mutlaka kamu spotu slaytı olarak genç kuşağa götürmeliyiz, (yerli malı ürünlerine konulan)869 barkodunun niçin kullanması gerektiğini,babasının, amcasının, dayısının işsiz kalmamasının öneminin o olduğunu, alışverişi yaparken AVM’de markette ürünü şöyle kaldırıp barkodunda 869’ugörmesi gerektiğini kamu spotlarıyla mutlaka topluma yaymalıyız. Bence yerli olmak, yerli malı kullanmaktan geçiyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
25°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?