banner148

Bayır: Taban da ön seçim istiyor

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır 9-10 Mart’ta yapılacak CHP tüzük kurultayı ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

Bayır: Taban da ön seçim istiyor

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır 9-10 Mart’ta yapılacak CHP tüzük kurultayı ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

06 Mart 2018 Salı 14:55
Bayır: Taban da ön seçim istiyor

CİHAN SAMGAR / İZ GAZETE - CHP’nin 9-10 Mart tarihlerinde yapılacak olan 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı öncesinde gazetemize açıklamalarda bulunan CHP İzmir milletvekili Tacettin Bayır, ‘Daha önceden yapılan tüzük kurultayında kazanılmış bazı hakların bu kurultayda geri alınması söz konusu.’ dedi. Tüzüğün hem parti içindeki iktidara hem de muhalefete gerekli olduğunun altını çizen Bayır, ‘Tüzük partimizin anayasasıdır.’ ifadesini kullandı.

Bayır, ‘Geçtiğimiz günlerde yaptığımız olağan seçimli kurultay öncesinde ve bitiminden sonra bir tüzük kurultayı yapacağımızı konuşmuştuk. Aslında 2012’de yapılmış olan tüzük kurultayında kazanılmış bazı haklarımız vardı ön seçim gibi. Parti içi demokrasinin kazanımına yönelik ciddi haklar kazanılmıştı. Ancak sonra 2016’da bazı yönergelerle o kazanılan hakların bir kısmı geri alındı. Şimdi yeni hazırlanan bir taslak var, bu taslakta sistemli bir biçimde bazı hesaplamalar yapılmış. Özellikle bir tek milletvekili çıkarılan illerde ön seçim yapılmaması gibi, yani bunun parti meclisine ve genel merkez yönetimine yetkisinin bırakılması şeklinde. Ancak milletvekili arkadaşlarımızla 3-4 gündür yaptığımız toplantılarda, tartışmalarda, yapılan kapalı grup toplantılarında bundan rahatsızlığımızı ifade ettik. ‘Kazanılmış haklarımızı elimizden almayınız’ dedik. Örnek olarak da demokrasinin kalesi dediğimiz İzmir’i verdik.’ dedi.

‘ÖN SEÇİMLE GELENLER DAHA ÇOK ALANDA’

İzmir’e bile 16 yıl arayla ön seçim sandığı geldiğini belirten Bayır, ‘1999’da gelmişti ön seçim, bir de 2015’te geldi. Benim kişisel kanaatim şudur, bugün sahada koşturan milletvekillerine baktığımızda büyük bir çoğunluğunun ön seçimden çıkan arkadaşlar olduğunu görürsünüz. Tabanda çalışma yapanlar onlar. Köylerde, sanayi sitelerinde, esnaf ziyaretlerinde, partinin toplantılarında, mahalle çalışmalarında örgütün seçtiği ön seçimden gelen arkadaşlarımız daha ön safta rol alıyorlar. Bütün kontenjanlara da haksızlık etmemek lazım, bazı kontenjan arkadaşlarımız var mesela Özcan Purçu kontenjan ama çok ciddi çalışıyor. Kontenjanda da çalışan var ama geneline baktığımız zaman, 131 milletvekiline, ön seçimle gelenler daha çok alanda.’ ifadelerini kullandı.

‘TABAN DA ÖN SEÇİM İSTİYOR’

Bayır, ‘Ben bunu grup toplantısında da şu şekilde ifade etmeye çalıştım, ‘Sayın Genel Başkanım eğer siz milletvekili belirlenmesinde ön seçimi kaldırıp hepsini merkez yoklaması yapacağım dediğinizde genel merkez koridorları insandan geçilmez. Örgütün milletvekili adayı olmayı düşünen ya da mevcut vekiller saha çalışmalarını bırakarak hepsi genel merkezde, genel başkan yardımcılarına, size şirin gözükmek üzere tıraşlarını olurlar, lacivert elbiselerini giyerler kimse tabanda olmaz. Oysa bizim halkın arasına girdiğimizde tabanda gördüğümüz, bize ifade edilen ‘Aslolan biziz, biz bizim milletvekilimiz olacak, meclisteki gözümüz kulağımız olacak kişileri tanımalıyız. Tanımadığımız insanlar merkez yoklamasıyla bu kente vekil yapılmamalı. Ben elini sıkmış olmalıyım, benim hatırımı sormuş olmalı, ziyaretime gelmiş olmalı, bana dokunmuş olmalı bir defa bile olsa.’ Bunun için tabandan da yüksek bir sesle ön seçim isteniyor.’ dedi.

ÇAĞDAŞ, LAİK, ATATÜRKÇÜ UNSURLARLA ORTAK HAREKET ETME SORUMLULUĞUMUZ VAR’

Yeni tüzükte seçimlerde olabilecek ittifaklarla ilgili de bir düzenleme olacağını söyleyen Bayır, ‘Tabi tüzük kurultayının en önemli maddesi bu ön seçim. Bir de Türkiye siyasetinde yeni bir takım gelişmeler var. Bugüne kadar tüzükte yer almamış, örneğin seçimlere ittifakla girmek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ittifak yapılır mı yapılmaz mı? Ortak hareket edilebilir mi? Bunlar bugüne kadar mevcut tüzüklerimiz içinde yoktu. Oysa bugün görüyoruz ki AKP, MHP ile ortak seçime gitmek için oy pusulasının şeklini bile hazırlamış durumda. Bizim de Cumhuriyet Halk Partisi olarak ileriki süreçte bizimle birlikte hareket edeceğini düşündüğümüz, özellikle %50+1’i oluşturacak çağdaş, laik, Atatürkçü unsurlarla ortak hareket etmek gibi de bir sorumluluğumuz var. Dolayısıyla bunun için de tüzüğümüzde bazı yeni düzenlemeler yapıldı. Bunlarda yetkinin kimde olacağı, usulün ne olacağı parti meclisinde mi, myk’da mı, yoksa örgüt tabanında mı olacağı konuları da tartışılacak.’

‘TÜZÜK BİZİM PARTİMİZİN ANAYASASIDIR’

Yaptıklarının parti içi muhalefet gibi algılanılmaması gerektiğini ifade eden Bayır, ‘Geçen hafta milletvekilleri, parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu üyeleri Genel Başkan ile bir toplantı yaptı. Pazar günü de il başkanlarımızla bir toplantı yaptı. Sanıyorum bu hafta sonunda yapılacak olan tüzük kurultayı ilgili bu hafta bayağı bir yoğun geçecek. Bizlere gönderilen tüzük taslağı üzerinde bizler maddeleri tek tek inceleyerek tamamına ‘istemezükçü’ yaklaşmak sanki parti içi muhalefet anlayışı gibi algılanabilir. Oysa biz olaya şöyle bakıyoruz, bu tüzük bizim partimizin anayasasıdır, bu tüzük gereklidir. Ancak taslakta hazırlanan ön seçimin askıya alınması gibi bazı maddelere itirazımız var. Bu maddelerin alternatifini üreterek, bu maddelerin yerine ‘neler olmalı’yı ortaya koyarak bir çalışma yürütüyoruz, milletvekilleri grubu olarak. Bu çalışmayı da önce komisyona sunacağız, eğer olumlu geri dönüş alırsa o maddelerin taslakta düzeltilmesini talep edeceğiz. Komisyon bu önerilere sıcak bakmazsa o zaman milletvekilleri grup olarak bir bildirge açıklayacağız ve basına geçeceğiz. Daha sonra da tüzük kurultayında delegasyonu bilgilendirerek o oylamada, o maddelerin değiştirilmesi yönünde oy kullanılmasını sağlayacağız.’ dedi.

Son Güncelleme: 06.03.2018 15:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yıldırım 2018-03-06 15:14:41

Atatürk'e ve demokrasiye saygımızdan CHP ye kerhen oy veriyoruz partiden hizipçiler,aşırı uçların temsilcileri temizlenmez ise CHP de ülkemizde kaybedecektir

banner32

banner33

banner127

banner1

banner34

banner126