Bayır ortaokuldaki AKP propagandasını Meclis'e taşıdı

Örnekköy Şehit Ahmet Oruç Ortaokulunda, ‘’Finans ve Sigorta Yönetimi’’ başlıklı bir seminer düzenlenmiş ve seminerin gerçekleştiği okulun salonu AKP bayrakları ile donatılmıştı. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, siyasi partilerin devlet kurumlarında siyasi propaganda yapmasının yasak olduğunu hatırlatarak, konuyu meclis gündemine taşıdı.

POLİTİKA 04.03.2019, 12:05 04.03.2019, 13:41
Bayır ortaokuldaki AKP propagandasını Meclis'e taşıdı

01.03.2019 tarihinde Örnekköy mahallesinde yer alan Şehit Ahmet Oruç Ortaokulunda, eğitim öğretim saatleri içerisinde, “Finans ve Sigorta yönetimi” başlıklı bir seminer gerçekleştirildi. Seminerin gerçekleştiği salonun AKP bayraklarıyla donatıldığı, burada seçim çalışması yürütüldüğü, bu esnada okuldaki öğrenciler de salona girip çıktığı, sigorta şirketi tarafından düzenlenen seminere katılım belgesi dağıtılırken katılımcılara bir de hediye paketi verildiği haberleri geçtiğimiz haftanın gündemine oturdu.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis'e sürdüğü önergede siyasi partilerin devlet kurumlarında siyasi propaganda yapmasının yasak olduğunu hatırlattı.

Bu bağlamda Bayır'ın önergesinde yer alan sorular;

Anayasamızın, ‘’Eğitim kurumlarında herhangi bir siyasal partinin lehinde ya da aleyhinde propaganda yapmak yasaklanmıştır’’ maddesi göz önüne alındığında, bu olaya kayıtsız kalan okul müdürü, müdür yardımcısı veya yardımcıları, idari yönetimi ve öğretmenler hakkında 657 Devlet Memurları Kanununa göre soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa, soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Siyasal partiler yasasına göre, siyasi partilerin devlet kurumlarında siyasi propaganda yapması yasak değil midir? Afişleri bulunan söz konusu siyasi parti ile ilgili suç duyurusunda veya herhangi bir işlem başlatmayı düşünüyor musunuz? Diğer siyasi partiler de, bayraklarını, afişlerini okul salonuna asabilme imkânına sahip midir? Bu imkân verilmezse, eşitsiz bir durum ortaya çıkmaz mı?

Seminer için izni kim vermiştir? Finans ve Sigorta yönetimi başlıklı seminerde, bir siyasi partinin bayrağının asılacağı ve bu şekilde seçim çalışması yürütüleceği belirtilmiş midir?

Seminere kimler katılmıştır? Öğrenci velilerinin toplantıya katılması istenmiş midir? Öğrenci velilerine yönelik, siyasi amaçlı toplantı yapılarak, propaganda yapılmış mıdır? Seminerde devlet büyüklerini zan altında bırakacak ifadeler kullanılmış mıdır? Afişleri bulunan siyasi partinin propagandası yapılmış mıdır? Afişler, hangi gerekçe ile kim ya da kimler tarafından asılmıştır? Söz konusu okulda, daha önce, öğrenci velilerine yönelik siyasi amaçlı toplantı yapılarak propaganda yapılmış mıdır?

Eğitim ve öğretim kurumlarında ders saatleri içerisinde AK Parti bayrağı asılması konusundaki düşünceleriniz nelerdir? Bu durumu tasvip ediyor musunuz?

Finans ve Sigorta yönetimi başlıklı seminer, İzmir’de başka okullarda da yapılmış mıdır? Yapıldıysa hangi saatlerde yapılmış, aynı Şehit Ahmet Oruç ortaokulunda olduğu gibi AKP bayrağı asılarak, hediyeler dağıtılmış mıdır?

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?