Batur’dan ‘hizmet dolu 3 yıl’ sunumu: Sarsıldık ama yatırımdan geri kalmadık

Üç yıllık görev sürecini değerlendiren Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, pandemi ve ekonomik kriz dolayısıyla sarsılmalarına rağmen yatırımdan geri kalmadıklarını söyledi. Batur, “Seçim öncesi verdiğimiz sözlerin yüzde 80'nini gerçekleştirdik. Gayemiz, Konak’ta yaşamı kolaylaştıran, halka dokunan güzel işlerle daha çok kalbe dokunmak ve yüzlerdeki gülümsemeleri çoğaltmak. Çünkü biliyoruz ki; güzel işler, kalbe değer…” dedi.

POLİTİKA 16.03.2022, 12:25 16.03.2022, 13:22
Batur’dan ‘hizmet dolu 3 yıl’ sunumu: Sarsıldık ama yatırımdan geri kalmadık

Gizem TABAN/İZ GAZETE- İzmir’in kalbi Konak’ın Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Belediye Başkanı Abdül Batur, görevdeki 3 yılını değerlendirdi. Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Batur, ‘Hizmet Dolu 3 Yıl’ sloganıyla 3 yıl boyunca yaptıkları çalışmaları ve sonraki süreçte hayata geçirmeyi planladığı projeleri anlattı. Başkan Batur, meclis üyelerine, ilçe örgütüne ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e de desteklerinden dolayı teşekkür etti.

‘BİRLİKTE KONAK’

“Konak Belediye Başkanı seçildiğim günden bugüne geçen üç yıllık sürede, tüm ekip arkadaşlarımla birlikte hemşerilerimize en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan Başkan Batur, “İzmir’in kalbi, güzel ilçemiz Konak’ı daha iyi noktalara taşımak için birlikte emek veriyoruz. Altyapıdan kültür-sanata, sosyal yardımlardan sağlıklı bir çevreye kadar geniş bir yelpazede hizmet üretiyoruz. Hedeflediğimiz Konak’a doğru, emin adımlarla yürüyoruz. Üç yıldır görmezden gelen değil, kucaklayan; sorun yaratan değil, sorun çözen; kavga eden değil, iyi geçinen bir anlayışla çalıştık.  Güzelliklere güzellik katmak için birlik ve beraberliği önemsedik. Bu yüzden her işimize ‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz’ diyerek başladık, ‘Birlikte Konak’ sözünü dilimizden düşürmedik” açıklamalarında bulundu. 

‘YARDIM YILI OLDU’

Görev süresinin üçte ikilik bölümün pandemiyle geçtiğine dikkat çeken Başkan Batur, “Bu süreçte yardımlaşmayı ve dayanışmayı hep ön planda tuttuk. Daha önce de söyledim, bu dönem yatırım yılı değil yardım yılı oldu. Küresel salgında imkanlarımızın büyük bir kısmını hemşerilerimize desteğe ayırdık. Sosyal yardımlara ağırlık verdik. Dayanışmayı bir adım öteye taşıyarak hemşerilerimiz arasında yardımlaşma ağları kurduk, kurmaya da devam ediyoruz. Meslek örgütleri ve STK’larla ortak akıl çerçevesinde iş birlikleri yaparken, muhtarlarımızla omuz omuza çalışıyor, hemşerilerimizin sesine kulak veriyoruz” dedi.

‘DÖNÜŞÜMDE İDDİALIYIZ’

Konak’ın mevcut yapı stokunu çağa uygun hale getirmenin en büyük hedeflerinden biri olduğunu vurgulayan Batur, Gültepe ve Beştepeler’de yaptıkları kentsel dönüşüm çalışmalarını aktardı. Batur, şunları söyledi: “Hemşerilerimizi daha kaliteli yaşam alanlarına kavuşturacak kentsel dönüşüm planları hazırlamak için yola koyulduk. Plansız yapılaşma, sağlıksız konutlar, sosyal tesis ve yeşil alan azlığı maalesef ilçemizin kanayan yarası… Göreve gelir gelmez 300 hektarlık bir alan içinde 14 mahalleyi kapsayan ve yaklaşık 50 bin kişiyi ilgilendiren Gültepe Bölgemizi ele aldık. 50 yıldır ihmal edilmiş, hep görmezden gelinmiş, çarpık yapılaşmada dünyaya örnek gösterilecek hale gelen Gültepe’nin kangrene dönmüş imar planı sorununa neşter vurduk. 9 ay gibi kısa bir sürede Gültepe Kentsel Dönüşüm Planı’nı tamamladık. Hazırladığımız plan hem belediyemiz hem de Büyükşehir Belediye Meclisinden oy birliği ile onay aldı. ‘Oy birliği’ kelimesinin altını burada özellikle çizmek istiyorum. Çünkü meclislerdeki tüm partilerin desteklediği bu plan, maalesef Şehir Plancıları Odamızın açtığı bir dava ile iptal oldu. Peki, biz Gültepe’yi yenilemekten vazgeçtik mi? Kesinlikle hayır! Mahkemenin işaret ettiği noktaları yeniden ele alıp, bu bölgenin planını hayata geçirmekte kararlıyız. Bu olay sadece bize ve bölgede yaşayan halka zaman kaybettirdi. Yılmak, moral bozmak bizim anlayışımızda yok! Planlama çalışmalarımızı Gültepe ile sınırlı da tutmadık. Aynı şekilde ihmal edilmiş, daracık sokakları, yetersiz altyapısı ve sağlıksız yapı stokuna sahip Beştepeler Bölgemiz için de planlama çalışması başlattık. Yine 14 mahalleyi ve yaklaşık 55 bin nüfusu doğrudan ilgilendiren 200 hektarlık alanın plan çalışması kısa zamanda tamamlandı. Bu plan da hem Konak Belediye Meclisimizden hem de Büyükşehir Belediye Meclisi’mizden oy birliği ile geçti. İzmir’in tam kalbinde yer alan bölgenin kaderini tamamen değiştirecek bir plan oldu. Yeşil alan, çocuk oyun parkları, sağlık, kültür ve eğitim tesisi alanlarının oranını artırdık. Bölgenin eğimli yapısını dikkate alarak Finiküler sistemini de burada devreye sokacağız. Bu sistem İzmir’de ilk olacak. Biz iddialıyız… Bu planın önü kesilmez, hayata geçerse Beştepeler bölgesi sadece Konak’ın değil, İzmir’in yeni cazibe merkezi olacak. Hem manzarası hem konumu itibariyle göz dolduracak. Kentsel Yenileme Planlarımızı sadece Gültepe ve Beştepeler bölgelerimizle de sınırlı tutmadık. Çalışmalarını sürdürdüğümüz Gürçeşme ve Yenişehir bölgelerimiz de var. Bu çalışmalar da hayata geçtiğinde Konak değişecek, gelişecek ve yenilenecek. Tabii bu dönüşüm bugünden yarına hemen olmayacak. Uzun bir süreç ve sabır gerektiren bir iş... Bizim bugün attığımız adımlar gelecekteki değişimin de önünü açacak” diye konuştu.

SOSYAL PROJELER

Hayata geçirdiği projelerden örnekler veren Başkan Batur, şöyle konuştu: “Konak Engelsiz Yaşam Köyü’müz… Gerçekten her fırsatta gururla anlattığım, kapısından her girdiğimde büyük mutluluk duyduğum, örnek bir merkez olarak hizmet veriyor. Merkezimizde zihinsel engelli ve otizmli 95 özel çocuğumuz güven içinde eğitim alıyor. Önemli yatırımlarımızdan biri de Konak Gençlik Destek Merkezi oldu. Burada gençlerimiz açtığımız kurslara katılıyor, düzenlediğimiz mesleki eğitim ve sosyal uyum çalışmalarında yer alıyor. İlçemizdeki Roman hemşerilerimizin kent yaşamına katılımını önemsiyoruz. Bu amaçla Yenişehir Semti’mizde açtığımız Roman Kültür Merkezi de bizim bir diğer önemli hizmetimiz… Bu merkezde de Roman gençlerimize ve çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için kurslar düzenliyor, eğitimler veriyoruz. İkisi Engelsiz Yaşam Köyü içinde, ikisi de Toros Sosyal Yaşam Merkezi’mizde olmak üzere dört Minikler Konağı’nı hizmete açtık. Sosyal dönüşümü başlatmanın en önemli ayağının kadınlar ve çocuklardan geçtiğini biliyoruz. Toros Sosyal Tesis ve Pazaryerini hizmete açtık. Gültepe'de bölgenin bugüne kadarki en büyük yatırımı olan spor salonunu bitirdik. Beştepeler Bölgemizde temelini attığımız Sosyal Tesis ve Pazaryeri’mizin yapımı da çok yakında tamamlanacak.”

‘TARİH RESTORE EDİLİYOR’

Restorasyon çalışmalarına da değinen Batur, “Basmane’de Silahhane olarak bilinen bir tarihi binayı daha restore ettik. Bu projeyi özel olarak çalıştık ve unutulmaya yüz tutan açık hava sinema kültürünü burada yeniden yaşatacağız. Eşrefpaşa Semti’mizde yer alan Kırım Tatar Evi’nin de restorasyonunu tamamladık. Bu binayı da İzmir Kırım Tatar Türkleri Derneği’ne tahsis edeceğiz. Yaklaşık 3 bin 500 tescilli yapının olduğu ilçemizde tarihi korumakta kararlıyız. İkizevler, Yemişcizade Konağı, İstiklal İlkokulu restorasyon çalışmalarımız bitti. Kıllıoğlu Hamamı, Kemer Hangar Binası, İkiçeşmeler ile Kemeraltı'ndaki iki tarihi binada ise çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘YENİ BİNANIN PROJESİ HAZIR’

Depremin ardından boşalttıkları Basmane’deki belediye hizmet binasının yıkımını tamamladıklarını ve zemin etüdü çalışmalarını yaptıklarını söyleyen Batur, yeni binanın projesini de hazırladıklarını açıkladı. Batur, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar bizi de etkilemesine rağmen en kısa sürede temel atmayı planlıyoruz. Hedefimiz Konak Belediyesi’ne yakışır, modern ve halkımızın rahat ulaşabildiği bir hizmet binası inşa etmek. Bunu da yapacak güçte ve inançtayız. Konak’ta her ne hizmet üretiyorsak, önce insan diyerek, kente hizmet kentliye saygı anlayışıyla yapıyoruz. Belediyemizin kaynaklarını adil paylaştırıyor, her bölgemize eşit hizmet sunuyoruz” diye konuştu.

‘SÖZLER GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR’

“Konak’ta tüm renklerimizle, inançlarımızla, kol kola yürüyen kocaman bir aileyiz” ifadeleriyle konuşmasını sürdüren Başkan Batur, “Verdiğimiz sözleri bir bir gerçeğe dönüştürürken, bunun karşılığını gösterilen güven ve yüzlerdeki gülümsemeyle alıyoruz. Bizim de gayemiz, Konak’ta yaşamı kolaylaştıran, halka dokunan güzel işlerle daha çok kalbe dokunmak ve yüzlerdeki gülümsemeleri çoğaltmak. Çünkü biliyoruz ki; güzel işler, kalbe değer…  Seçim öncesi verdiğimiz sözlerin yüzde 80'nini gerçekleştirdik. Bu yatırımları yaparken, peki hangi kaynakları kullandık, nereye ne kadar harcadık? Gururla söylüyorum ki, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen Konak Belediyesi öz kaynaklarıyla yatırım yapan, mali yapısı güçlü bir belediye oldu” açıklamalarında bulundu.

‘SORUMLULUĞUMUZ DAHA BÜYÜK’

2022 yılında belediye bütçesini 634 milyon olarak belirlediklerini ancak ülkece yaşanan ekonomik çalkantı nedeniyle bütçenin yüzde 30’unun şimdiden eridiğini vurgulayan Başkan Batu, hayatın her alanına gelen zamlara da dikkat çekti. “Zamlar hem vatandaşımızı hem de belediyeler olarak bizleri derinden sarstı” diyen Batur, “Bu zorluklara rağmen hizmet üretmekten, yatırım yapmaktan geri kalmadık. Üç yılda altyapı yatırımlarına 140, kültürel ve sanatsal faaliyetlere de yaklaşık 25 milyon lira harcadık. 20 milyonluk akaryakıt ve 10 milyonu bulan pandemi dönemi sosyal yardımlarımızı da eklediğimiz de Konak’a hizmetlerimizin toplam tutarı 195 milyon lirayı buldu. Tüm bu zorluklara rağmen söz verdiğimiz ne varsa, kalan hizmet süremiz içinde tamamlayacağız ve daha fazlasını yapacağız. Bir yandan da gelecek dönem için yeni projeler hazırlayıp, bunları hayata geçirmek hedefindeyiz. O yüzden bugünden sonra görev ve sorumluluğumuz eskisinden daha büyük. Tüm ekiplerimizle 7 gün 24 saat Konak için çalışmaya devam edeceğiz. Üç yılda yaptıklarımızın daha fazlasını yapacak ve başarımızı artıracağız. Konak'a olan tutkumuz ve bitmeyen enerjimiz ile hizmet yolculuğumuzu sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘KARARI VERECEK OLAN İBB’

Tartışmalı Zorlu Konak Projesi’ne ilişkin sorulan soruyu yanıtlayan Başkan Batur, “Zorlu Projesi geçtiğimiz dönemde başlayan ve yükseklik sıkıntısı olan bir binaydı. Plan tadilat sürecinden sonra ruhsat verilmiş. Özellikle kenti rahatsız edecek bir yükseklikte olduğunu tespit ettik, 156 metre. Estetik komisyonumuz da bir çalışma yaptı. O bölgede en yüksek bina 131 metre ile Hilton. Yapılan çalışmalar noktasında Kadifekale görüntüsünü bozacağı adına itirazlar oldu. 84 metreye indiren meclis bizim meclisimiz değil. Çünkü 84 metre ile ilgili kararı verecek meclis Büyükşehir Meclisi. Bu iş mahkemeye doğru gidiyor. Herhalde mahkeme ile ilgili süreç devam edecek” yanıtını verdi.

İKİNCİ DÖNEM SORUSUNA YANIT

Konak Belediyesi’nde ikinci dönem hedeflerinin olup olmadığına ilişkin sorulan sorular üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Batur, “Bir yandan gelecek dönem için yeni projeler hazırlayıp bunları hayata geçirmek hedefindeyiz. Bu dönem Konak’ta bir bölgede temel atma noktasına geldiğimizde, işe başlamak zaten işin yarısı. Bundan sonraki süreç uzun soluklu ama, ben yaptığımız planlara anayasa diyorum, bu anayasa kenti daha sağlıklı dönüşümde emin adımlarla ilerleyecek noktaya getirir. Bu dört dönem mi, beş dönemde mi olur bilemiyorum. Biz buna talibiz anlamında da söylemiyorum… Konak için hazırlığımıza devam ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in de kulağı çınlasın; Konak ve Büyükşehir olarak çok iyi anlaşıyoruz. Amacımız İzmirli’ye en iyi hizmeti götürmek. Konak’ta yapılacak çok iş var” diye konuştu.

‘SOYER İLE OMUZ OMUZAYIZ’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile aralarının açık olduğuna yönelik iddialarının hatırlatılması üzerine de Batur, isim vermeksizin AKP Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş’a atıfta bulunarak, “Onu bir ilçe başkanı yapıyor, biliyorum. Bizden kurtulup rahat rahat çalışmak istiyor. Seçimleri daha rahat kazanırız düşüncesinde. Ancak biz Büyükşehir Belediye Başkanımızla omuz omuza, birbirimizi dinleyerek, danışarak ilerliyoruz. Adaylık zamanında olduğu gibi saygı ve sevgi içerisinde devam ediyoruz. Bu konuda bir sıkıntımız yok, çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ŞPO HER PROJEYE DAVA AÇIYOR’

Şehir Plancıları Odası’nın (ŞPO) imar planlarına dava açması hakkındaki soruyu yanıtlayan Batur, “ŞPO, her şeye dava açıyor. Sadece Gültepe meselesi değil bütün projelerimize iptal davası açıyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin projelerine de iptal davası açıyorlar. Biz diyoruz ki gelin masada konuşalım, sorunları çözelim. Ben mimarım. Mimarlar Odası’nın bir üyesiyim. Bununla da gurur duyuyorum. Mimarlar Odası ile Gültepe meselesini konuşarak sorunları çözüyoruz ama ŞPO ile çözüm üretemiyoruz. Tekrar buradan sesleniyorum; sorunları, şikayetleri masada konuşup ortak akıl ile çözüm üretebiliriz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner240
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner237
banner241
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 16 28
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Ö.K Yeni Malatya 16 12
17. Altınordu 15 12
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?