Baroları bölecek düzenleme Meclis’te!

Hükümetin baroların yapısını değiştirmeye yönelik kanun teklifi bugün Meclis’e sunulacak. Düzenlemeye itiraz eden barolar, bugün İstanbul, Mersin ve Antep’te Savunma Mitingi gerçekleştirecek. Baro başkanları düzenlemede ısrar edilirse merkezi miting yapacaklarını açıkladı

POLİTİKA 30.06.2020, 08:55
Baroları bölecek düzenleme Meclis’te!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, baroların yapısını değiştirmeye yönelik kanun teklifini bugün TBMM’ye sunacaklarını ifade etti. Ankara’ya gerçekleştirdikleri ‘Savunma Yürüyüşü’nün ardından mücadeleye devam kararı alan barolar ise birçok ilde eylem başlattı. İzmir ve Antalya baroları dün baro binaları önünde toplandı. Yürüyüşüne izin verilmeyen Antalya Barosu’na bağlı avukatlar, alkışlarla ‘savunma susmadı, susmayacak’ sloganı attı. İstanbul, Mersin ve Antep baroları da bugün 12.30’da adliye binaları önünde ‘Adalet Mitingi’ gerçekleştirecek. Süreci BirGün’e değerlendiren Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, taslak geri çekilmediği takdirde merkezi bir miting hazırlığında olduklarını aktardı.

DEMOKRATİK HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ

“Baro başkanlarımızla müzakere sürecine devam ediyoruz” diyen Hatay Barosu Başkanı Dönmez, “Elbette bu miting için pandemi durumu da gözetiliyor. Biz, ‘bu taslağın geri çekilmesini istiyoruz’ ve çoklu baronun bir faydası olmayacağını dile getiriyoruz. Herkesin mücadelesi bu yasa taslağının TBMM’ye gelmemesi için. Taslak TBMM’ye gelirse de demokratik haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.


FEYZİOĞLU AÇIKLAMAYA İMZA ATMADI

Öte yandan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Ankara'ya yürüyen avukatların kent girişinde engellenerek 27 saat bekletilmesini kınadı. Yapılan açıklamada yürüyüşün hukuka aykırı şekilde engellendiğine dikkat çekilerek, “Baro başkanlarımızın yanındayız” mesajı verildi. TBB Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun imza atmadı. (BirGün)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?