Baro Başkanı Yücel, avukatlara yönelik tutumu kınadı

İzmir Barosu, bugün İzmir Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen avukatlara yapılan polis saldırısını kınayan bir açıklama yayınladı.

POLİTİKA 22.08.2019, 17:06
Baro Başkanı Yücel, avukatlara yönelik tutumu kınadı

İZ GAZETE - İzmir Barosu, polis saldırısına tepki gösterdi. Bugün öğle saatlerinde İzmir Barosu'na bağlı 26 avukat İzmir Adliyesi önünde İçişleri Bakanlığı'nın kayyum kararına karşı bir basın açıklaması düzenlemek istedi. Avukatlara engel olan polisler avukatları darp ederek gözaltına aldı. Avukatlar, İzmir Barosu Başkanı  Özkan Yücel ve Baro Yönetim Kurulu üyelerinin girişimleri ile sağlık muayeneleri yapıldıktan sonra serbest bırakıldı.

İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, polisin tavrıyla ilgili "Meslektaşlarımızın da katıldığı basın açıklamasında yapılan işlemin iktidarın muhalifleri sindirme amacıyla gerçekleştirdikleri eylemlerin bir başka görüntüsü olduğu ifade edilerek, sorumluların cezalandırılması için gereken işlemlerin yapılacağı vurgulanmıştır." şeklinde konuştu.

'GEREKEN İŞLEMLERİ YAPACAĞIZ'

Yücel, gerçekleştirilen işlemin siyasi iktidarın muhalifleri sindirme yönteminin, muhalifleri sindirme amacıyla gerçekleştirdikleri eylemlerin bir başka görüntüsü olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin dört bir tarafında kayyum atamalarına karşı yapılan açıklamalar sürekli olarak bir baskıyla, sürekli olarak polis terörüyle, sürekli olarak şiddetle bastırılmak yoluna gidilmektedir. Biz İzmir Barosu olarak kayyum atamalarının olduğu gün açıkça ifade etmiştik: Kayyum atamaları demokrasiye karşı girişilmiş bir darbedir. Bu sözümüzü hala gür bir sesle söylüyoruz. Bu nedenle, bu konuda toplumun değişik kesimlerinden gelen tüm muhaliflerin açıklama yapmasının onların en demokratik hakkı olduğunu düşünüyoruz. Özgür kürsüyü açarken şiddet içermeyen ve şiddete yöneltmeyen her düşünce ifade edilmeye değer demiştik. Bugün hala bu düşüncemizin arkasındayız. Sabahleyin görüşlerini açıklamak isteyen, bu konuda değerlendirmelerini yapmak isteyen meslektaşlarımıza yönelik saldırıyı bir kez daha kınıyoruz. Bu olayın takipçisi olacağımızı, sorumluların cezalandırılması için gereken işlemleri yapacağımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz. Arkadaşlarıma tekrar geçmiş olsun diyorum” dedi.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
15°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?