Balbay’dan Başbakan’a toplu açılış soruları

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay bir dizi açılış programı için İzmir'e gelen Başbakan Binali Yıldırım’a çok sert yüklendi.

POLİTİKA 15.10.2016, 13:41 15.10.2016, 13:41
Balbay’dan Başbakan’a toplu açılış soruları

Balbay 2011’de İzmir'den “35 İzmir 35 Proje” ile yola çıkan Binali Yıldırım’ın aradan geçen 5 yılın ardından daha bu projeleri bile hayata geçirmeden İzmir’e 175 proje ile gelmesini eleştirerek, “İzmir’i proje çöplüğü haline getirdiniz” dedi.

Balbay Başbakan Binali Yıldırım’ın 2011 yılında açıkladığı “35 İzmir 35 Proje”,  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun geçen dönem İzmir’den aday olduğu süreçte açıkladığı 476 proje, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılında İzmir’e gelerek açıkladığı 626 projeyi hatırlatarak; AKP’nin 14 yılda İzmir’i sadece proje çöplüğü haline getirdiğini söyledi.

Balbay Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir’de açıkladığı  "14 yılda İzmir'e tam 40 katrilyon” sözüne de değinerek İzmir’in AKP döneminde 14 yılda milli gelirden hak ettiği payı alamadığını İzmir’in toplam verginin genel bütçe içindeki oranının %11, kamu yatırımlarından İzmir’e ayrılan payın ise, yüzde %2 olduğuna tekrar dikkat çekerek, bol keseden atmakla bir yere varılmaz dedi.

Balbay “35 İzmir 35 Proje’nin” lafta kaldığını, Konak Tünelleri ve Kemalpaşa Turgutlu demiryolunun dışında diğer projelerin tamamlanmadığını birçok projeye de başlanmadığını söyledi. Geriye Kalan 626 proje ve 476 projenin de akıbetinin bilinmediğini söyleyen Balbay AKP’nin 14 yılda İzmir'e oy avcılığı ve göz boyamaktan başka hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Balbay Başbakan Binali Yıldırım’ın Ödemiş’te açıkladığı “Milli Tarım Projesi ”ne de değinerek şunları söyledi: “ Küçük Menderes Ovası İtalya’nın Po Ovası’ndan sonra dünyanın en verimli topraklarına sahip bölgesidir. Bu bölgenin her yüksekliğinde ayrı bir bereket var. AKP hükümetinin geçte olsa bölge insanına yönelik bu projesi tabiki önemlidir. Ama hükümetin diğer projelerinden de görüleceği üzerine gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda kuşkular var. Diğer projelerde olduğu gibi bu konununda takipçisi olacağız.”

Yorumlar (0)
banner96
banner178
16°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?