Balbay: Müziğe de mi müdahale edeceksiniz?

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Mustafa Balbay, TBMM Genel Kurulunda yerinden söz alarak Kültür ve Turizm Bakanlığının Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği MESAM’a yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

POLİTİKA 09.03.2018, 11:20 09.03.2018, 15:44
Balbay: Müziğe de mi müdahale edeceksiniz?

Mustafa Balbay, Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği MESAM’a kayyum atanmasının ardından konuyu Meclis gündemine taşımış ve Bakanlığı bu karardan bir an önce vazgeçmeye çağırmıştı. Eleştirilerin ardından açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı, “MESAM Genel Kurulu öncesinde tespit edilen hukuka aykırılıkları gidermek ve seçim sürecini sağlıklı bir şekilde yürütmek üzere, yasaların Bakanlığımıza tanıdığı hak ve yetkileri kullandık.” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu açıklamalara tepki gösteren Balbay konu ile ilgili TBMM Genel Kurulunda söz alarak şunları dedi:

“Hükûmet, Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliğini (MESAM)’a kayyum atadı. Hükümetin Meslek Birlikleri ile alıp veremediği nedir? Önce Türkiye Barolar Birliğine sonra Türk Tabipleri Birliğine müdahale ettiniz, şimdi sıra Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliğine mi geldi? Bu kurumların faaliyetleri, kimi açıklamalarını siyasi bulabilirsiniz ama müziğe de mi müdahale edeceksiniz? Hangi tür müziklerin yapılması gerektiğine siz mi karar vereceksiniz? 9 bin üyeli MESAM'dan elinizi çekin diyorum. Sanat talimatla olmaz diyorum.”

Yorumlar (0)
banner96
banner177
14°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?