Balaban'dan Albayrak'a: 'Damadımız ‘Kur beni ilgilendirmiyor’ diyor, tabii onun tuzu kuru'

Doğan Beyazgül ile Özgür Yorum programının konuğu CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban oldu.

POLİTİKA 01.10.2020, 18:11
Balaban'dan Albayrak'a: 'Damadımız ‘Kur beni ilgilendirmiyor’ diyor, tabii onun tuzu kuru'

İZ GAZETE- CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Manisa’da yapılan çevre eylemlerini değerlendirerek “Manisa çevre mücadelesi olan bir şehir. Çapaklı Köyünde biyogaz, enerji santrali kurulmak isteniyor ve köylüler buna karşı çıkıyor. Bunun nedeni ne kadar koyun, tavuk dışkısı varsa bunlar toplanacak oraya getirilecek kokudan geçilmeyecek, yeraltı sularına da ileriki süreçte zararı olacak. Çapaklı halkı bilinçli bir halktır. Biz de onların direnişine destek verdik” ifadelerini kullandı. Çapaklı’da zorunlu kamulaştırma yapılmak istendiğini belirtti ve şirketin AKP’yi arkasına alarak faaliyet göstermek istediğini kaydetti. AKP’ye seslenen Balaban, “Kamulaştırma yapacaksınız otoyolları kamulaştırın, hastaneleri kamulaştırın halkın gelirini şirketlere peşkeş çekmeyin. Biz kamulaştırmadan yanayız ama halkın yanında olan kamulaştırmadan yanayız” dedi.

 ‘BÜYÜK BAŞARIYA İMZA ATTI’

Alaşehir Belediyesi’nin yıllar sonra CHP’ye geçtiği hatırlatılınca Balaban, CHP’nin Manisa’da başarılı olduğunu ancak yine istedikleri seviyeye ulaşamadıklarını söyleyerek, “Genel Başkana söz verdik, 4 ilçeyi ki bunlar büyük ilçedir. Kazandık. Bir iki ilçeyi çok az oylarla kaybettik. Kendimizi çok başarılı bulmuyoruz ama nispeten bir başarı elde ettik. Saruhan’da Zeki Bilgin 4 yıl boyunca sahadaydı, halka dokunarak çok ciddi bir oy aldı. Akhisar’da önseçim oldu herkes Besim Başkanı detsekledi, 15 bin oy farkla AKP’den Akhisar kurtarıldı. Turgutlu’da 2014’te bir tane meclis üyesi çıkartamamıştık, bu dönem belediye başkanımızın üstün başarısı söz konusu oldu. Alaşehir’de de Ahmet Bey çok iyi bir profildi, 1,5 yıl önce kendisi maddi manevi harcamalar yaptı ve o köyleri mahalleleri en az 3 kez turladı. Ahmet Bey de çok büyük bir başarıya imza attı” diyerek bu belediyelerin geçişlerini anlattı.

‘HEDEF EN AZ 4 MİLLETVEKİLİ’

Manisa’nın sosyoekonomik yapısını anlatan Balaban, “Manisa’da üretici gerçekten kazanamıyor, esnaf bundan olumsuz etkileniyor. Ekonomik kriz var. Biz CHP olarak Manisa’da iki temel gündemle çalışıyoruz. Bir işsizlik, iki halkın ekonomik gücünün düşmesi ve üreticilerin alın terinin karşılığını alamamsı. Bunlar halkın iki temel yakıcı sorunu. Bunlar üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürmeyedevam edeceğiz. Bunun karşılığını alacağımızı düşünüyorum. 3 olan milletvekili sayımızı en az 4 olması gerekiyor. Tabiki laf ile olmaz çalışacağız, çalışıyoruz. Manisa’da siyasi dengelerin değieşceğini düşünüyorum. Belediye Başkanlarımızın çalışmalarını halkımız genel seçimde ödüllendirecektir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Manisa’ya saihp çıkılmasını ve Manisa’yı AKP’den kurtarmak istediğini dile getirdiğini anlatarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Tunç Soyer’in her zaman Manisa’ya elini uzattığını ve sıcak teması hiçbir zaman esirgemediğini söyledi.

‘ONUN TUZU KURU’

Ekonomi konusuna vurgu yapan Balaban, CHP’nin ekonomi modelinde üretime dayalı ekonomi olduğunu ve paranın gücünün diktaya endeksli olmadığını söyledi. Başkan Balaban, “Bir ülkede tek adama dayalı hukuk olursa, bir kararnameyle her şey değişirse büyük firmalar hukuğun olmadığı yere adım atmaz. Üretimi bıraktık, işssizlik arttı, kentlerde sosyal doku bozuluyor, suç oranı artıyor, insanlar mutsuz bir şekilde yaşıyor. Bizim politikamız ise üreticinin topraklarından kopmaması ve köylerin yeniden cazibe merkezi olmaması. İşte AKP bunları yapmadığı için ekonomi bu hale geldi. Ekonomiden sorumlu damadımız ‘Kur beni ilgilendirmiyor’ diyor tabii onun tuzu kuru. Halkımız umutsuzluğa kapılmasın bir tasarruf seferberliği ile bu sorunlar çözülür. CHP’nin elinde sihirli değnek yok, gelir gelmez bunları çözemez ama 5-10 yıl paketleri ile Türkiye gerçek anlamda uçar. AKP’nin dediği gibi ülke ekonomisi uçmuyor, dolar euro uçuyor bunun çözümü AKP’nin uzaklaştırılmasıdır” şeklinde konuştu. 

Azerbeycan-Ermenistan gerilimiyle ilgili Balaban, Azerbaycan’ın yanında oldukalarını ancak kendilerine düşen görevin kışkırtma değil, barışı desteklemek ve Türkiye’de yaşanan Ermenilerle ilgili emperyalistlerin oyununa gelinmemesi olduğunu söyledi. HDP tartışmalarıyla ilgili ise CHP olarak her türlü kayyuma karşı olduklarını, belediye başkanları görevden alınınca yeni başkanın meclisin seçmesi gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?