Bakanlık’tan Valiliğe 27 Aralık’ta kamulaştırma yazısı gitmiş!

Urla ve Çeşme’de acele kamulaştırma işlemi yapılan 511 parsele ilişkin 27 Aralık 2019’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir Valiliğine yazı gönderildiği ortaya çıktı.

POLİTİKA 05.02.2020, 12:43 05.02.2020, 13:23
Bakanlık’tan Valiliğe 27 Aralık’ta kamulaştırma yazısı gitmiş!

TUGAY CAN İZ GAZETE - 25 Ocak 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanan 2054 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ‘acele kamulaştırma’ işlemi gerçekleşen Urla ve Çeşme ilçelerinde bulunan 511 parsele ilişkin ilginç bir detay ortaya çıktı. 27 Aralık 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir Valiliğine Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ni kapsayan ‘kamulaştırma’ konulu bir yazı gönderildiği ortaya çıktı.

‘KAMULAŞTIRMAYA İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR’

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Valiliğe iletilen yazıda Bakanlık tarafından Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları içerisinde kalan özel mülkiyete ait alanların bütüncül planlama kararları oluşturulmasına imkan sağlamak üzere kamulaştırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır” ifadesi yer aldı. Yazıda ayrıca 13 Eylül 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan 1532 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı da referans olarak gösterildi.

TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLATILMIŞ

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir Valiliğine gönderilen 27 Aralık 2019 tarihli yazıda; Valilikten kamulaştırma çalışmalarının başlatılması konusunda çalışma yapılmasının istendiği ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir Valiliği’ne gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “...ekli listede İl, İlçe, Mahalle, Ada ve Parsel bilgileri verilen taşınmazların bedeli Bakanlığımız bütçesinden karşılanmak üzere 2942 saylı Kamulaştırma Kanunu’nun 8’inci maddesi uyarınca; taşınmaz malın tahmini bedelinin tespit çalışmalarının başlatılması kıymet takdir komisyonu raporu ve hazırlanacak olan uzlaşma/ uzlaşmazlık tutanağı örneklerinin Bakanlığımıza ivedilikle iletilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim”

İşte o yazı;

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
11°
açık
Anket Tümü
Türkiye'de ücretsiz uygulanacağı söylenen Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?