Bakan: 'İçişleri bütçesinde polis ve jandarmanın adı yok'

İHA’lara, SİHA’lara yer verilen İçişleri bütçesinde, polis ve jandarmaya yer verilmeyişini eleştiren CHP’li Bakan, İçişleri Bakanı Soylu’ya 3600 ek gösterge sözünü ve en çok intihar eden mesleklerin başında polislik mesleğinin geldiğini hatırlattı.

POLİTİKA 27.11.2020, 00:33
Bakan: 'İçişleri bütçesinde polis ve jandarmanın adı yok'

CENGİZ ALDEMİR/ ANKARA- Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı bütçesi üzerine söz alan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bütçe sunumunda, insansız hava araçları, İHA’lar, SİHA’lar gibi birçok şeyin olduğunu ancak insanın (polis ve jandarmanın) olmadığını söyledi.

EN ÇOK İNTİHAR EDEN MESLEK POLİSLİK

Polisi ve Jandarmanın ciddi sorunları olmasına rağmen bütçe sunumda yer verilmemesine tepki gösteren CHP’li Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Hani “Uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele.” diyor ya Sayın Bakan. İşte “Terörle mücadele.” diyor ya; “Asayişle yaptığımız mücadele.” diyor ya onu yapanlar birileri. Emniyet Genel Müdürlüğünün bünyesindeki polis yapıyor, Jandarma Genel Komutanlığının bünyesindeki jandarma yapıyor. Poliste amir tahakkümü var, poliste vekaletle iş görme var, meslekte yükselme neredeyse mümkün değil, 12’ye 12 mesai sistemi var, maç angaryası var. Türkiye’de en çok intihar eden meslek hangisi biliyor musunuz arkadaşlar? Polislik mesleği. Hayatının baharında genç bir çocuk “Polis olacağım.” diye giriyor ve intihar ediyor. Bu çocukları intihara sürükleyen sebep ne? Bununla ilgili bir araştırma yaptınız mı? “ diye sordu.

BÜTÇEDE POLİS, JANDARMA YOK

Polislere 3600 ek gösterge sözünün verilmesine rağmen yerine getirilmediğini, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuşların probleminin olduğunu hatırlatan Bakan, “Subay emekli olduğunda maaşının yüzde 70’ini alıyor, astsubay emekli olduğunda yüzde 50’sini alıyor. Sözleşmeli uzman çavuş üniformasıyla emekli olamıyor, beylik silahı alamıyor. 6000 sayılı Kanun’la emekli edilenler en düşük seviyeden devlet memuru olarak çalışmak zorunda bırakıldı. Bunların bu problemlerinin çözülmesi lazım. Yani burada öldüklerinde, şehit olduklarında arkasından gözyaşı döktüğümüz, işte bizim çocuklarımız rahat uyusun diye onların çocukları babasız kalan vatan evlatlarının, polisin, jandarmanın özlük haklarıyla ilgili hiçbir şey yok burada” eleştirisinde bulundu.

UZMAN JANDARMANIN İNTİBAKI NEDEN YAPILMIYOR?

Bakan Soylu’ya subay ve astsubayların intibakının yapılmasına rağmen, jandarma okulundan mezun olan sözleşmeli uzman jandarmaların intibaklarının neden yapılmadığını soran CHP’li Bakan, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “ Uzman jandarmalar astsubayların görevlerinde çalışıyor. O görevleri yapıyorlar ve astsubay olmak üzere uzman jandarmalar alındı. Bu çocukların 20 bin uzman jandarmanın problemi çözülmedi. “Öl.” dediğinde bir emirle ölüme koşuyorlar. Bu bütçede her şey var bunlar yok. Yani, siz bu bütçeye geldiğinizde “Evet, biz 3600 ek göstergeyi polise getirdik, uzman jandarmanın intibakını çözdük, bir kereliğine uzman jandarmaları, ast subay çavuş rütbesinden başlatacağız ve onların statü problemini çözeceğiz.” demeniz lazım. Yani, biz, polisten çok şey bekliyoruz ama polisin çalışma koşullarıyla ilgili ne yapıyoruz? Ben en son hatırladığım, Manisa’da mesela 12’ye 12 vardı. 12’ye 12 çalışma polisin sosyal yaşamını bitiriyor; düğüne gidemez, bayrama gidemez, ailesiyle yemek yiyemez, çocuğuna vakit ayıramaz 12’ye 12 çalışan polis. Bu devam ediyor mu? Bunları paylaşmak istedim yani, burada çözülmesi gereken sorun bu. Bir de, sizin personeliniz demeyeyim de İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’la ilgili pozitif bir şey söyleyeyim: Ben İzmir Milletvekiliyim, İzmir İl Emniyet Müdürümüz gerçekten asayiş konusunda, birçok konuda doğru çalışmalar yapan gerçekten devletin müdürü, onu takdirle karşıladığımı burada sizin huzurunuzda belirtmek istiyorum.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
12°
hafif yağmur
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208