Anket açıklamaları gerçeği yansıtmıyor mu?

EKO Prestij Dergisi Kurucusu ve İçeriden Fethedilen CHP kitabının yazarı Celal Eren Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile ilgili bir anket yapmadığını iddia etti.

POLİTİKA 11.01.2019, 13:09 11.01.2019, 17:55
Anket açıklamaları gerçeği yansıtmıyor mu?

İZ GAZETE - Başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetim ile ilgili açıklamaları nedeniyle tepki çeken ve İçeriden Fethedilen CHP kitabının yazarı Celal Eren Çelik sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

CHP'nin İzmir'de İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı anketi olmadığını iddia eden Çelik, Tuncay Özkan'ın araştırma şirketleri ile yakınlığına değinerek Limon Anket'in sahibi Murat Sarı ile olan ticari ilişkisini sordu. 

Celal Eren Çelik'in açıklamasının tam metni;

"Evet sevgili dostlar, İzmir CHP Büyükşehir Belediye başkan adayı bir türlü açıklanamadı. Oysa aylar önce Kemal Kılıçdaroğlu ile Tuncay Özkan'ın pazarlığı başlamıştı. Hatta anlaşılmıştı da.

Ama gerek bizim yazdığımız Tuncay Özkan flood serisinin hem sosyal medyada hem parti içerisinde yarattığı etki -ki burada hiç mütevazı olamayacağız- hem de İzmirlilerin Özkan'ı kesinlikle istememesi Tuncay Özkan'ın adaylığının bir türlü açıklanamamasına neden oldu.

Sonunda CHP üst yönetimi, Tuncay Özkan'ı "aday olarak kabul ettirmenin" formülünü buldu. Aday "Anketle" belirlenecekti. Ankete de Tuncay Özkan'ın da dahil olduğu 4 isim girecekti.

Hangi şirketin yapacağı kamuoyundan ısrarla saklanan bu anket ile Tuncay Özkan birinci çıkartılacak, böylece CHP yönetimi gelen tepkilere "Anketten Tuncay Özkan çıktı, halk onu istiyor" diyerek karşı koyacak ve tepkileri kırabilecek, Özkan da böylece "onaylatılacaktı"

İZMİR'DE KİM ANKET YAPIYOR?

Biz bu planı aynen 5 Ocak günü paylaştığımız tweetimiz ile sizlere aktarmıştık. Ve bu paylaşımımızın hemen ardından da bir soru sormuştuk: "İzmir'de bu anketi kim yapacak. Biz bilmiyoruz, bilen varsa açıklasın" diye.

Ancak ısrarla sanki "devlet sırrıymış" gibi bu anketi kimin yaptığı açıklanmıyordu. Bugün ise Tuncay Özkan tarafından "fonlandığı" belli olan bazı eski AKP hesapları isim değiştirerek Tuncay Özkan Hayranları adı altında anketten %60 ile Özkan'ın 1. çıktığını gösteren paylaşımlar yaparken o merak edilen anket şirketinin ismi de medyaya sızıyordu. Ta ki bugün medyaya sızana kadar.

Ve öğrenmiyorduk ki bu araştırmayı AKP'ye yakın Konsensus Araştırma Şirketi yapıyordu. Kafamızda bir anda şimşekler çakar ve taşlar otururken birkaç araştırma sonrasında daha da netleşen bilgiler ile İzmir'de nasıl bir konsensusa varıldığını çözüyorduk.

Şimdi tarih yapraklarını biraz geriye sarıyoruz. Tarih:2002 Konsensus Araştırma Şirketi'nin ilk kurucusu Reha Tartıcı, Show TV'ye Genel Medya Koordinatörü olan Tuncay Özkan ile tanışır.

Bu ilk tanışmanın ardından ilişki sürecektir. Bu arada bir süre sonra Tuncay Özkan Show Tv'den ayrılır ve nasıl kurduğunu ve nasıl sattığını tüm perde arkası ile Medyanın Tüccarı Siyasetin Cambazı: Tuncay Özkan flood serimizde yazdığımız KanalTürk'ü kurar.

Bu esnada seneler geçmekte Tuncay Özkan'ın siyaset hırsı da yükselmektedir. Deniz Baykal'dan CHP Genel Sekreterliği istese de adeta kovulur. Ama Tuncay Özkan vazgeçmeyecektir. CHP'nin başına geçme hayalleri vardır ama öncelikle Baykal'a yanaşması gerekmektedir.

Tarih yaprakları 2006'yı gösterdiğinde 1 sene sonra Türkiye gerçekleşecek bir seçime hazırlanmaktadır. İşte tam da bu esnada Kanaltürk binasına genç dinamik ağzı iyi laf yapan bir isim sıklıkla gidip gelmektedir.Bu isim Limon Anket'in sahibi Murat Sarı'dır.

Tuncay Özkan, Deniz Baykal ve CHP için Murat Sarı'ya anketler hazırlattırır. Yaptırdığı anketler ile CHP ve MHP'nin çok yüksek oy alacağı ve ufukta bir CHP-MHP koalisyonu göründüğüne dair raporlar ve anket sonuçları, Tuncay Özkan'ın "özel isteği ile özel olarak hazırlanarak" Baykal'ın önüne konur.

Tuncay Özkan'ın amacı yanlış yönlendireceği Baykal'ın seçim stratejisini hatalı kurmasını ve böylece bir hezimete uğramasını sağlayıp, bir olağanüstü kurultay ile Genel Başkan olmaktır.

Murat Sarı'ya yaptırılan anketlerin parası bizzat Tuncay Özkan'ın KanalTürk'ünün kasasından çıkar ve ödeme Kanaltürk tarafından yapılır.

Bu operasyon başarısız olsa da Murat Sarı'ya destek vererek parlamasını sağlayan bir dönem Kanaltürk'ten çıkmayacak kadar Murat Sarı ile sık görüşen Tuncay Özkan ile Murat Sarı arasındaki ilişki hiç kopmadığı gibi daha da sıkılaşır.

Bu arada çoktan aynı Murat Sarı Konsensus Araştırma'nın Genel Müdürü olur!

Murat Sarı ve şirketini daha sonra AKP'ye yakın anket şirketleri arasında görüyoruz. AKP'nin ne zaman başı sıkışsa özellikle de Habertürk için Konsensus tarafından açıklanan anketler imdada yetişiyor ne hikmetse.

Ve işte Tuncay Özkan ile böylesi bir mazisi olan Murat Sarı'nın başında olduğu Konsensus araştırma şirketi İzmir'de içinde Tuncay Özkan'ın da bulunduğu 4 aday üzerinden Büyükşehir Belediyesi adayını belirleyecek anketi düzenliyor.

Sanırız tüm dostlar İzmir için neden ve nasıl büyük bir "konsensus" sağlandığını gayet net ve açık biçimde anlamıştır.

ÇELİK'TEN TUNCAY ÖZKAN SORULARI

Buradan soruyoruz:

1-Tuncay Özkan. Sen ve Murat Sarı arasında geçmişe dayalı bir ticari ilişki var mı?

2-Tuncay Özkan. Sen Murat Sarı'ya Baykal için anket çalışması hazırlatıp parasını Kanaltürk kasasından ödedin mi?

3-Tuncay Özkan. Bu anketin Konsensus tarafından yapılmasını sen mi sağladın?

4-CHP üst yönetimi. Geçmişte Tuncay Özkan ile Murat Sarı arasında böyle bir ticari ilişki olduğunu biliyor muydunuz? Biliyorsanız bile bile bu anketi Konsensus'a yaptırmak ne derece etik?

Bu saate kadar bizler ile olan yahut daha sonra okuyacak dostlara bin selam olsun. Klasikleştiği gibi bitiriyoruz floodumuzu 'Takdirleriniz beğenilere, beğenileriniz RT'lere yolculuk etsin'"

Yorumlar (0)
banner96
banner178
28°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü