Aksoy'dan 'Deniz Gezmiş' ve 'Musa Anter' kapısı açılışı

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy "Berlin Duvarı " diye tanımladığı Gölpark Asarlık kapılarını açarak "Musa Anter" ve "Deniz Gezmiş" adını verdi.

POLİTİKA 14.04.2019, 11:31 14.04.2019, 12:42

DUYGU KAYA/ TUGAY CAN/ İZ GAZETE - Düzenlenen coşkulu törende konuşan Serdar Aksoy, Gölpark Asarlık kapılarını açarak, isimlerinin Musa Anter ve Deniz Gezmiş kapısı olacağını açıkladı. Aksoy, Menemen'de bundan sonra ırkçılığın olmayacağını söyledi.

Serdar Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü; "Menemen'de bundan sonra ırkçılık yok. Sen- ben yok,Türk- Kürt, Alevi- Sünni, Laz- Çerkes yok. Menemen'de bundan sonra toplumsal kardeşlik var. Etnik kimlik ayrımı yok." 

ARTIK BU KAPININ ADI "MUSA ANTER KAPISI"

Aksoy, "Değerli dostlarım, biliyorsunuz ki bir Kürt aydınımız var. Uğur Mumcu gibi, diğer öldürülen katledilen aydınlarımız gibi, o da 1992'de katledildi. Gazeteci, yazar, şair Musa Anter. Size ilk sözümüz kapının açılmasıydı. İkinci sözümüzü ise şimdi tutuyoruz." ifadelerini kullandı.

‘BİZ DİRENEREK KAZANDIK’
Aksoy, “Bir şairimizin söylediği gibi Musa Anter’in yaşam mücadelesi bir şekilde bizim son üç aydaki yaşam mücadelemizle örtüşüyor. Biz direnerek kazandık. Ve aynen o şairimizin dediği gibi yaşamaktan hiç korkmamışızdır, yaşamak direnmektir! Ayrıca biliyorsunuz, bir kapımız daha var. Size ünlü bir şairimizin şiirini okuyacağım." diye konuştu.

Aşkolsun sana çocuk aşkolsun

En uzun koşuysa elbet Türkiye'de de Devrim 
O, onun en güzel yüz metresini koştu 
En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak... 
En hızlısıydı hepimizin, 
En önce göğüsledi ipi... 
Acıyorsam sana anam avradım olsun, 
Ama aşk olsun sana çocuk, AŞK olsun! "

Serdar Aksoy şiiri okurken üzerinde"Deniz Gezmiş kapısi" yazılı fotoğrafı kaldırarak "Gördüğünüz gibi diğer kapımızın adı da 'Deniz Gezmiş kapısı' olacaktır" dedi.

‘SEN KİMİN MALINI KİME SATIYORSUN?’
Serdar Aksoy konuşmasına görevi devraldığı ve giderken  belediyenin bütün gayrimenkullerini, tesislerini ve Menemenspor 'u devreden eski Belediye Başkanı Tahir Şahin'e seslenerek sürdürdü.
Aksoy, “Son üç ay içerisinde Menemen halkına ait peşkeş çekilmiş olan yerleri derhal geri alacağız. Onlar Menemen halkınındır, sen kimin malını kime satıyorsun? Onlar Menemen halkınındır, Menemen halkının olacak!" dedi.

Aksoy, "Bizim seçimler boyunca arkamızda duran tek bir güç vardı, o güç de halkın gücüdür. Şimdi bu yapacağımız mücadelede Menemen halkına, yani size ait yerleri geri almada sizden destek bekliyorum. Yanımızda olacak mısınız?"  diye sordu. Vatandaşlar, alkışlarla "Sonuna kadar yanınızdayız" diyerek başkan Aksoy'a destek verdiklerini dile getirdi. 

‘DUVAR YIKILMIŞ, KAPIMIZ AÇILMIŞTIR'

Serdar Aksoy ayrıca genellikle kürt kesimin oturduğu mahallenin dibine çekilip, toplumu ikiye ayıran, Gölpark Asarlık kapısı hakkında da konuştu. Bu kapıyı, Berlin duvarına benzeten Aksoy, “Geçmişte yapılmış hataları sorunları gidermeye devam edeceğiz. Bundan sonra Berlin duvarı bitmiş, yıkılmıştır. Kapılarimizin isimleri Musa Anter ve Deniz Gezmiş kapısı olmuştur. Hepimize hayırlı olsun.” dedi.

‘YOLUMUZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN YOLU OLSUN’
Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, son olarak halkına şu temennide bulundu:
"Değerli dostlarım, Menemen’de artık yeni bir dönem başlamıştır. Artik Menemen’de demokrasiyi, Atatürk devrimlerini soluyacağız. Toplumsal kardeşliği soluyacağız. Yolumuz yolunuz, yolunuz yolumuz olsun. Yolumuz, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu olsun. Allah razı olsun.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?