AKP'li Erdoğan otoyol açılışında konuştu: 'İzmir'e suyu biz getirdik!'

Menemen ilçesinde 5 Nisan 2017'de temeli atılan, sanayi ve turizm merkezlerine ulaşımı büyük ölçüde azaltması planlanan Menemen- Aliağa- Çandarlı Otoyolu hizmete açıldı.

POLİTİKA 22.02.2020, 17:24 22.02.2020, 18:23
AKP'li Erdoğan otoyol açılışında konuştu: 'İzmir'e suyu biz getirdik!'

DAVUT CAN/ NEVRA UÇKAÇ/ HANDE NAYMAN- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen Buruncuk gişelerdeki Menemen - Aliağa - Çandarlı Otoyolu'nun açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Binali Yıldırım ve çok sayıda AKP İzmir milletvekili katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise açılışa katılmadı.

'SON 17 YILDA 17 KATRİLYONLUK YATIRIMLA İZMİR'İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİK'

Açılışta konuşan Erdoğan, son 17 yılda yaptıkları 17 katrilyon TL tutarındaki yatırım ile İzmir'in de çehresini değiştirdiklerini belirterek, "Şehrimize 10 bin 91 adet yeni derslik, 3 yeni devlet üniversitesi, yükseköğrenim öğrencilerimiz için 7 bin 117 kapasiteli yurtlar yaptık. Toplamda 14 bin 500 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurdunu daha açıyoruz, spor tesisleri inşa ettik.  Bizim dışımızdaki sorunlara rağmen Karşıyaka'yı da statlarına kavuşturmak için gayretlerimiz sürüyor. İzmir'e 2 millet bahçe kazandırıyoruz. Son 17 yılda İzmir'de 19 bin 500 adet konut projesini TOKİ vasıtasıyla hayata geçirdik. Doğal afetlere karşı 44 bin 279 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık, bunlardan 37 bin 260 bağımsız birimin yıkımını gerçekleştirdik" dedi.

'İZMİR KISA BİR SÜRE ÖNCEYE KADAR SUSUZDU'

Erdoğan'ın "Bu sene 70 bin 500 dekar alanda çalışma yaparak 26 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. 4 milyon adet fidan üreteceğiz. Organize Sera Bölgesi ile toplamda 1 milyar lira yatırım yapıyoruz. İzmir’imize şehir ormanı, mesire yeri, bal ormanı tesis edeceğiz. 28 baraj ve 3 gölet inşa ettik, 14 baraj daha inşa ediyoruz. 547 bin dekar araziyi sulamaya açtık. İzmir kısa bir süreye kadara susuz muydu? Susuzdu. Gördes Barajı ile İzmir’i suya kavuşturduk. Bu görev İzmir Büyükşehir’indi ama yapmadılar, yapamadılar, onu da biz gerçekleştirdik" ifadeleri de ayrıca dikkat çekti.

'TABİİ BİRKAÇ TANE ŞEHİDİMİZ VAR'

Erdoğan, "Şu anda biz neredeyiz? Gayrimeşru Hafter'e karşı, ücretli lejyoner Hafter'e karşı kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu'ndan ekiplerimizle beraber oradayız. Tabii birkaç tane şehidimiz var. Ama şunu da söyleyeyim ki o birkaç tane şehidimizin karşılığında da orada 100'e yakın lejyoneri, etkisiz hale getirdik. Şehitler Tepesi boş kalmayacak. Bugün Suriye'de, Libya'ya, Akdeniz'de vermekten kaçındığımız her mücadele yarın bize daha ağır bir fatura ile geri döner. Milli birliğimizi ve bekamızı hedef alan tehditlerin kendi vatanımızda bize terör, siyasi ve ekonomik sıkıntı, istikrarsızlık olarak dönmemesi için bu mücadeleyi vermek zorundayız" dedi.

DHA

Yorumlar (1)
2.el karakter var satılık az hasarlı 9 ay önce
Allah,a şükür haysiyet,şeref,ar,namus,karakter kişilik gelişimi markette para ile satılmadından hiç kimse parayı bastırıp alamıyor.alamadıgı için yaya yola devam..
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
18°
açık
Anket Tümü
Erken seçim mi, yoksa 2023 mü?