AKP'nin meclis başkan adayı İzmir'den...

AKP'nin TBMM Başkanı adayı İzmir milletvekili Binali Yıldırım oldu.

POLİTİKA 07.07.2018, 18:17 07.07.2018, 18:25
AKP'nin meclis başkan adayı İzmir'den...

İzmir milletvekili  Binali Yıldırım, Meclis Başkanı adayı olmasına ilişkin "Vatana millete hayırlı olsun inşallah" şeklinde yorum yaparken, 'İlk turda sonuçlanır mı?' sorusuna yanıt olarak ise "Bilemem, meclis iradesine ben karar veremem. Meclisimiz ne derse o olur" dedi.

"KAPI AÇILDI GİDİYORUZ"

Allah bir kapıyı kapatır birini açar demiştiniz. Şu anki duygularınız nedir? sorusuna yanıt olarak "Kapı açıldı gidiyoruz" şeklinde yanıt verdi.

'SONRAKİ GÖREVİMİ NEREDEN BİLEYİM' DEMİŞTİ

Binali Yıldırım, bugün "Sizin göreviniz pazartesi itibariyle bitiyor değil mi?" sorusu üzerine, "Benim görevim, Cumhurbaşkanımız 9 Temmuz Pazartesi günü yemin ettiği anda bitiyor" demişti.

"Sonraki göreviniz ne olacak?" sorusuna Yıldırım, "Onu nereden bileyim" karşılığını vermişti.

TBMM BAŞKANLIĞI İÇİN ADAYLIK BAŞVURULARI BUGÜN BAŞLADI

TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları bugün başladı. TBMM İçtüzüğü uyarınca, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor.

TBMM Başkanı adayları; Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclisin toplandığı günden itibaren veya ikinci devre için yapılacak seçimlerde birinci devre için seçilen Başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanına bildiriliyor. TBMM, seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanıyor.

TBMM BAŞKANI SEÇİMİ NASIL OLACAK?

Başkan seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranıyor. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılıyor; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçiliyor.

SEÇİM GÜNÜ

Buna göre, TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları 11 Temmuz Perşembe günü sona erecek. TBMM Başkanlığı seçimi 12 Temmuz Perşembe günü yapılacak. Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki (400 oy) çoğunluğu, üçüncü turda ise salt çoğunluk (301 oy) aranacak. Meclis Başkanlığı seçiminin ardından, Başkanlık Divanı üyeleri de belirlenecek.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?