AKP'nin İzmir'deki 'renk' ve 'logo' siyaseti! CHP ve belediyeden yanıt

AKP’li Kaya’nın sosyal medyada, Karşıyaka Belediyesi’ne ait Kent A.Ş’nin bir restoranında kullanılması için tasarlanan çatal bıçak ve ağaçtan oluşan görsel tasarımı HDP logosuna benzeterek eleştirilerde bulunmasına tepkiler gecikmedi. CHP İzmir Milletvekili Bakan, Kaya’nın paylaşımları için, “Algı operasyonu yürütülüyor. Art niyetli bir paylaşım olduğunu düşünüyorum” derken CHP İzmir Milletvekili Polat da, “Çiçeği böceği, kuşu birilerinin logosuna ya da tekeline bırakmak ya da bunu andırıyor demek abesle iştigal. Sorunlar çığ gibi büyümüş, bizim çiçekle böcekle uğraşacak halimiz yok” ifadelerini kullandı. Yaşananların ardından Karşıyaka Belediyesi de açıklama yaptı.

POLİTİKA 19.12.2020, 13:57 19.12.2020, 14:31
AKP'nin İzmir'deki 'renk' ve 'logo' siyaseti! CHP ve belediyeden yanıt

Gizem TABAN/İZGAZETE- Ekonomik krizin her geçen gün tırmandığı Türkiye’de vatandaşın sorunları ve yükü git gide artarken AKP’nin derdi ise renk ve logo üzerinden Cumhuriyet Halk Partili (CHP) belediyeleri hedef almak oluyor. Geçtiğimiz aylarda AKP İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın İzmir Büyükşehir Belediye binasının gökkuşağı renginde olan kolonlarının renklerini LGBTİ renklerine benzeterek eleştirmesi tepkilere neden olmuştu. Şimdi de AKP İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya sosyal medyada, Karşıyaka Belediyesi’ne ait Kent A.Ş’nin bir restoranında kullanılması için tasarlanan çatal bıçak ve ağaçtan oluşan görsel tasarımı Halkların Demokratik Partisi (HDP) logosuna benzeterek eleştirilerde bulundu. AKP’li Kaya’ya tepkiler gecikmedi. CHP İzmir Milletvekilleri; Murat Bakan ve Mahir Polat, konuya ilişkin İz Gazete’ye yaptığı açıklamada AKP’li Kaya’nın eleştirini ‘abestle iştigal ve ‘art niyetli’ olarak niteledi. 

AKP’li Kaya sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni HDP'nin arka bahçesi haline getiren CHP'li Tunç Soyer'den sonra, yeni bir pervasızlık daha yaşandı. CHP'li Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, belediye şirketinde HDP'nin logosunu kullandı. Atatürk'ün çizgisinden çıkan CHP, hızla HDP'lileşmeye devam ediyor. Gazi'nin, kıymetli annesi Zübeyde Hanım'ı emanet ettiği Karşıyaka'da, HDP logosunu kullanan CHP'li belediyenin bu utanmazlığına İzmirli hemşehrilerimiz gerekli cevabı verecektir” ifadelerini kullandı. 

‘ABESTLE İŞTİGAL’
AKP Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’nın eleştirilerine ilişkin konuşan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Çiçeği böceği, kuşu birilerinin logosuna ya da tekeline bırakmak ya da bunu andırıyor demek abestle iştigal. İşi olmayan insanların işi bunlara bakmak. Bizim çok daha ciddi işlerimiz var. Ağaçla, çiçekle böcekle onu ona benzettim, bu renk bunu andırıyor diye uğraşacak zamanımız yok bizim. Sorunlar çığ gibi büyümüş. Asgari ücretli, asgari ücretin kaç lira olacağını merak ediyor. Esnaf kepenk kapatmış. Çiçekle, böcekle, dalla, yaprakla uğraşacak halimiz yok!” dedi.

‘ALGI OPERASYONU YÜRÜTÜLÜYOR’
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da AKP’li Kaya’nın paylaşımlarının art niyetli olduğunu belirterek, “Çok net bir şekilde algı operasyonu yürütülüyor. CHP’li belediye sanki HDP’li belediyeymiş gibi sanki HDP logosu kullanılmış gibi bir algı yaratılıyor. Art niyetli bir paylaşım olduğunu düşünüyorum. Konuyla ilgili belediye başkanımızla da konuştum.  Bu bir logo çalışması değil, bir tane mekana ilişkin bir tabelada yer alan 25-30 ayrı çalışma yapılmış. O çalışmalardan bir tanesini koymuşlar. Bu bakış açısıyla çatal bıçak ve ağaç üzerine bir tasarım yapılmak istenmiş. Bir benzerlik görülünce de o tabela da kaldırılmış. Karşıyaka Belediyesi’nin ve Karşıyaka Belediye Başkanı’nın böyle bir düşüncesi olmaz, olamaz. Bunu da düşünmek art niyetli bir davranış. Bir siyasi partinin logosunu zaten bir tabelada kullanmak doğru bir şey değil. Altıoku da kullanmazsınız, başka bir şeyi de kullanmazsınız. Yani tamamen tesadüfi bir şey. Orada da bir benzerlik söz konusu olunca kaldırılmış zaten” diye konuştu.

KARŞIYAKA BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA!

Yaşananların ardından Karşıyaka Belediyesi de bir açıklama yaptı. 

Açıklama şöyle; 

''2 gündür belediyemize bağlı bir şirketin, düğün bahçesi ve restoran olarak kullanılan bir işletmesinin girişinde , “sadece o tesise ait bir tabela çalışması üzerindeki bir figürün” bir siyasi parti logosuna benzerliği iddiası üzerine, belediyemiz üzerine atfedilmeye çalışılan seviyesiz ve karalama amaçlı kampanyanın organize bir şekilde yürütüldüğünü ve kamuoyunda yapay bir gündem yaratılmaya çalışıldığını ibretle izliyoruz.

'Dönüp yarattıkları yoksulluğa baksınlar'
İftira ve çarpıtma ile belediyemiz yönetimine çamur atmaya ve yandaş medyada, sosyal medyada karalama kampanyası yürütmeye çalışanların Karşıyaka’yı, Karşıyaka Belediyesi yönetimini tanımadığı çok net olarak anlaşılıyor. Karşıyaka Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanı tarafınca yönetilmektedir. Gerek Belediye başkanımız, gerekse belediyede sorumluluk üstlenen tüm yöneticilerimiz tam bağımsız, bölünemez Türkiye Cumhuriyeti idealine, Atatürk ilkelerine yürekten bağlı, halkçı ve yurtsever tavrından asla ödün vermeyen insanlardır. Dolayısıyla Karşıyaka Belediyesi ve yönetimine atılmaya çalışılan çamur bize yapışmaz. Bu gafil ve müfteri kampanya hiç bir şekilde amacına ulaşmaz. Belediyemize çamur atmaya, yandaş medyalarının yanlı yayınları ile temiz vatansever insanları lekelemeye çalışanların yapay ve iftiraya dayalı kampanyalar üretmeye harcadıkları zamanı ve enerjiyi ülkemizin gerçek sorunlarını çözmeye harcamalarını dileriz. Dönüp ülkemizde yarattıkları milyonlarca genç işsize, yarattıkları sosyal adaletsizliğe ve yoksulluğa baksınlar. Borç batağına soktukları, açlığa mahkum ettikleri insanları görsünler. Bu ülkenin geleceği sizin uydurma tabela tartışmalarınızla kurtulmaz. Bu açıdan toplumumuzu ve kamuoyunu bu iftira ve karalama kampanyalarına karşı bilinçle tavır koymaya ve gündeme yerleştirilmeye çalışılan uyduruk iddialar yerine gerçek sorunlarımıza odaklanmaya davet ediyoruz.

Uydurdular, çarpıttılar, gerçekle hiç bir ilgisi olmayan bir iddia ortaya attılar. Bir tabelada bir ağaç figürü üzerinden ve hatta kendi paylaşımlarında renkle ve görüntüyle oynayarak yakıştırmalar ve alçakça isnatlarda bulundular. Bu karalama ve yıpratma çabalarını, sahip oldukları yandaş medya ve organize sosyal medya yayınları üzerinden ısrarla sürdürmeye çabalıyorlar. Bu süreçte iyiniyetli vatansever insanlarımızın akıllarında kuşku oluşturma ihtimalini bile üzüntü verici ve kabul edilemez görmemiz, aynı zamanda iftira atılan konuyla ilgili olarak zaten her zaman taşıdığımız kurumsal ve siyasi hassasiyetimiz ve kurumumuzun bu tür iftiralarla hiç bir şekilde anılmamasına dair isteğimiz nedeniyle dün bahsi geçen tabela kaldırılmıştır. Buna rağmen paylaşımlarına devam edenlerin amaçları ortadadır. Bize bu iftirayı atmaya çalışanlara devlet kurumlarının tabelalarından “Türkiye Cumhuriyeti” ifadesini kimin çıkarttığını, okullarda Andımızın okunmasını kimin yasakladığını sormak ve halkımıza bu vesileyle hatırlatmak isteriz. Anadolu’da bir söz vardır; “Arlı arından utanır, arsız çekiniyor sanır” Karşıyaka Belediyesi her zaman olduğu gibi tam bağımsız, bölünemez, çağdaş, laik Türkiye Cumhuriyeti ülküsüne ve Atatürk İlkelerine tam bağlılıkla, halkımızın gerçek sorunlarına, gerçek çözümler üretmek üzere çalışmaya devam edecektir.''

 


AKP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ sosyal medya hesabından Büyükşehir Belediye binasının çeşitli renklerle boyanmış kolonlarının LGBT’yi simgelediğini iddia ederek tepki göstermiş, Dağ, Soyer’e; ‘o renkleri oradan kaldırın’ diyerek seslenmişti. 

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
F.M. Girgin 8 ay önce
AKP’li Dağ konuşuyor; Tüm CHP ‘li ilgililer yanıt vermeğe çalışıyor. Enerjinizi alıyor farkında değilmisiniz ‘
Günün Karikatürü Tümü
banner96
27°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?