AKP'li Menderes Belediye Başkanı'na CHP'li Aday Adayından: 'Hesap soracağız'

AKP'li Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu'ya Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Gürbüz Başkent Sayıştay raporlarındaki açıkla yüklendi.

POLİTİKA 03.11.2018, 13:16 03.11.2018, 21:44
AKP'li Menderes Belediye Başkanı'na CHP'li Aday Adayından: 'Hesap soracağız'

TUĞÇE KAŞ / İZ GAZETE- Bugün ulusal ve yerel medyaya yansıyan Sayıştay Raporu'nda AKP'li Menderes Belediyesi'nde 2 milyon liralık bir paranın kayıp olduğu belirlendi. Sayıştay Denetleme Raporu'nda da, tespit edilen bulgular arasında, mali kuruluşlara yatırılan sermayeler hesabının gerçeği yansıtmaması, İller Bankası tarafından tahakkuk ettirilen borçların muhasebenin ilgili borç hesaplarında görülmediği, hizmet alımı suretiyle taşıt edinilmesi işi ile idareye destek maksatlı personel çalıştırılması işinin bağlantılı olmamasına rağmen birlikte ihale edildiği, sınavla girilecek kadrolara sınavsız naklen atama gibi usulsüzlükler yer aldı.

Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Gürbüz Başkent  AKP'li Menderes Belediye Başkan'ı Bülent Soylu'ya Sayıştay raporuyla ilgili açıklama beklediklerini söyledi. CHP'li Aday Adayı Gürbüz Başkent, bugün basına yansıyan Menderes Belediyesindeki usulsüzlükleri ortaya çıkaran Sayıştay raporu ile ilgili Belediye Başkanı Bülent Soylu'ya sorular yöneltti: 

-İhale yapılamadan sözleşmeler yenilendi mi?
-Birbirine bağlantısız ihaleler birleştirilip ihale yapıldı mı? 
-Atamalar liyakat ilkesine aykırı bir şekilde yapıldı mı?

-İhalesiz alımlar yapıldı mı?
-Memurlara kanunda uygun olmayan görevler verildi mi?
-Aradaki 2 milyon liralık farkın hesabı ortada mı?

"HESAP SORACAĞIZ!"

Sorduğu sorulara yanıt beklediğinin altını çizen Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Gürbüz Başkent, bu olayın takipçisi olup, hesap soracaklarını söyledi: "Bizlere görev verildiği taktirde şeffaf bir belediyeciliği tüm Türkiye'ye örnek olacak şekilde hayata geçireceğiz. Menderesimizin birçok yerine vatandaşlarımızın görmesi için elektronik panolar yerleştireceğiz, bu panolarda Menderes halkı Belediyenin gelir ve gider kalemlerini ayrıntılı bir şekilde görme imkanına kavuşacak. İhalelerimizi internet üzerinden canlı yayınlayarak Menderes halkının görmesini sağlayacağız. En az bir hafta önceden vatandaşlarımızın görmesi için Meclis Gündemlerini, Sonuçlarını ve Meclis kararlarını bu panolarda yayınlayacağız."

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?