Akatlı'dan 'Atatürk' tartışması yorumu: CHP kimsenin güdümünde ve tekelinde değil!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 9 Eylül’de bir toplantıda Mustafa Kemal Atatürk’ten ‘Gazi Mustafa Kemal’ diye bahsetmesi CHP'yi karıştırdı. Aralarında İzmir vekillerinin de olduğu birçok partili Kaftancıoğlu'na sert tepki gösterirken, önceki dönem CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı BirGün için kaleme aldığı yazıda Kaftancıoğlu'nu savundu. Akatlı, ''Bizler Atatürk’ün açtığı yolda, elbette CHP çatısı altında çocukları taciz edilen değil mutlu ve gülen, eşit bir ülke için tüm saldırılara göğüs gererek eğilmeden, bükülmeden çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi tek sesli ve tekçi olmadığı gibi kimsenin güdümünde ve tekelinde de değildir.’’ sözlerini kullandı.

POLİTİKA 23.09.2020, 10:34 23.09.2020, 10:57
Akatlı'dan 'Atatürk' tartışması yorumu: CHP kimsenin güdümünde ve tekelinde değil!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 9 Eylül’de bir toplantıda Mustafa Kemal Atatürk’ten ‘Gazi Mustafa Kemal’ diye bahsetmesi CHP içindeki Atatürk tartışmasının fitilini ateşlemiş oldu. Aralarında İzmir milletvekillerinin de olduğu partili isimler Kaftancıoğlu’na sert tepki gösterdi. Vekiller ve partililerin eleştirilerinin odak noktası Atatürk’ün adının anılmamasının büyük bir ayıp olduğu yönündeydi.

CHP’yi karıştıran sözlere açıklık getiren Kaftancıoğlu, “O, yaşamı boyunca hem Kemal hem Mustafa Kemal hem de Mustafa Kemal Atatürk olarak herkesin ilham aldığı eşsiz bir lider” dedi.

Önceki dönem CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı ise BirGün gazetesi için kaleme aldığı yazıda konuya ilişkin görüşlerini aktardı.

Akatlı, ‘’Cumhuriyetimizin kurucusu, kadınların, eşitliğin, barışın koruyucusu Gazi Mustafa Kemal’in devrimlerini savunmak ve bugün saldırı altında olan değerlerimizi korumak için kararlılıkla çalışmaktan başka ne yapmış Canan Kaftancıoğlu? Çok geriye gitmeye bile gerek yok daha birkaç gün önce 30 Ağustos’ta başka bir kanalda defalarca Atatürk diyerek vurgu yapmış. Ama Atatürk’ün sağladığı özgürlüklerin konforuyla düzen siyaseti yapmak, AKP iktidarının diliyle onların tanımladığı alanda onların yöntemleriyle yer edinmek için okumaya, takip etmeye, dinlemeye, araştırmaya ve fazlaca düşünmeye gerek yok. ‘’ dedi.

Akatlı yazısını, ‘’ Bizler Atatürk’ün açtığı yolda, elbette CHP çatısı altında çocukları taciz edilen değil mutlu ve gülen, eşit bir ülke için tüm saldırılara göğüs gererek eğilmeden, bükülmeden çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi tek sesli ve tekçi olmadığı gibi kimsenin güdümünde ve tekelinde de değildir.’’ sözleriyle bitirdi.

Zeynep Altıok Akatlı’nın yazısı şöyle;

“Bugün bu ülke uçurumun kenarında mıdır? Evet. Kuşkusuz her ülkenin geçtiği zor dönemler olacaktır. Bizler Mustafa Kemal’in başlattığı mücadelenin bittiğini hiç düşünmedik zaten. Bundan sonra da bağımsızlık, özgürlük ve barış içinde yaşamak adına bu mücadeleyi sürdüreceğimizi haykırıyoruz. Ama ülkenin düştüğü durumdan daha vahim olan, daha dehşet verici olan şey, bu ülkenin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün tam da karşı olduğu putlara karşı putlaştırılması ve yalnızca herhangi bir odadaki herhangi bir fotoğraf haline getirilmesidir. Bu ülkenin bugüne gelmesine en büyük katkı da O’nu savunmayı onun fotoğrafı üzerinden siyaset yapıp iktidarla kapalı kapılar ardında pazarlıklara oturmak olduğunu sananlardan gelmiştir, gelmeye devam etmekte.”**

Bu satırları tam 4,5 yıl önce yazmıştım. Şimdi bu alıntıdan fotoğraf ile ilgili olan satırı çıkarıp yerine “herhangi bir isim ya da sıfat haline getirilmesidir” cümlesini ekleyip yeniden okuyun lütfen.


Salgın koşullarında yönetilemeyen ülkemizin sorunları derinleşti. AKP iktidarının 18 yılı sonunda açlık sınırı 5,5 kat artarak 4 kişilik bir aile için 2.401 TL ye ulaştı. Net 2.324 TL olan asgari ücretin üzerinde. Türkiye yatırım konusunda en riskli ülkeler arasında. Moody’s notu B2 ye düşürüldü. Döviz ‘kontrol edildiği halde’ tutulamıyor. Tarım ve hayvancılık tükenmiş durumda. Tamamen dışa bağımlıyız. Daha yeni bir çiftçimiz kendini yaktı. İnsanlarımız açlıktan, çaresizlikten güvencesizlikten intihar ediyor. Kadınlarımız öldürülüyor. Pandemiyi fırsat bilip adalet arayışı için 1995’ten beri her hafta buluşan Cumartesi Annelerini engelleyen, şiddet ve gözaltıyla cezalandıranlar 1980 darbesinde gözaltına alındıktan sonra kaybolan Cemil Kırbayır dosyasını “kanun yararına” zaman aşımına uğratılmak üzere Yargıtay’a sunuyor. Oysa darbelerle hesaplaşma vaadiyle gelen AKP iktidarında bu dosya çok kullanışlı bulunmuş ve Erdoğan’ın talimatıyla özel araştırma sürecine alınmıştı. Peki sonuç buysa o siyasi şovu konuşmayacak mıyız? Aynı kişinin zaman aşımına uğrayan 27 yıllık adaletsizlik sürecindeki Sivas Katliamı davasının katilini kişiye özel afla serbest bırakıp adaleti savunanları hedef göstermesine, İçişleri bakanının gözdağı verdiği milletvekilinin (Barış Atay) sokakta can güvenliği olmayışına ses çıkarmayacak mıyız? Bahçelievler katliamının azmettiricisi bir katil, Sivas Katliamı sürecinin siyasi aktörleri kanal kanal gezip aklanırken, CHP milletvekili ve Nevşehir İl Başkanı Zeki Tekiner’in azmettiricisi cinayetten tam 30 yıl sonra o ilde yeniden siyaset belirleyici konuma getirilirken susabilir miyiz? Bildiklerinizi sıralayıp lafı daha fazla uzatmayayım. Konuşacak, siyaset üretecek, doğruyu gösterecek, çözüm üretecek ne çok konumuz var değil mi?

Peki Türkiye neyi konuşuyor? Bugün tam 11. gün. Hangi kanalı açsanız, nereye baksanız gündem Canan Kaftancıoğu Gazi Mustafa Kemal demiş, Atatürk dememiş. Peki ne demiş? Gazi Mustafa Kemal için ‘iki ayyaş’ mı demiş, vatan haini mi demiş, “hem laik hem müslüman olunmaz” mı demiş?

Saygısızlık mı etmiş? “Laiklik anayasadan çıkarılsın” mı demiş? Tecavüzcü tarikat şeyhleriyle konjonktür gereği iftar masasında selam mı durmuş?

Cumhuriyetimizin kurucusu, kadınların, eşitliğin, barışın koruyucusu Gazi Mustafa Kemal’in devrimlerini savunmak ve bugün saldırı altında olan değerlerimizi korumak için kararlılıkla çalışmaktan başka ne yapmış Canan Kaftancıoğlu? Çok geriye gitmeye bile gerek yok daha birkaç gün önce 30 Ağustos’ta başka bir kanalda defalarca Atatürk diyerek vurgu yapmış. Ama Atatürk’ün sağladığı özgürlüklerin konforuyla düzen siyaseti yapmak, AKP iktidarının diliyle onların tanımladığı alanda onların yöntemleriyle yer edinmek için okumaya, takip etmeye, dinlemeye, araştırmaya ve fazlaca düşünmeye gerek yok.

İktidar 18 yıllık yanlış politikalarıyla ülkeyi çöküşe sürüklerken bir yandan da hızla kan kaybediyor. AKP’ye yakınlığıyla bilinen firmaların verilerinde bile açıkça oyları eriyor. CHP güçlü bir iktidar adayı olarak yerel yönetimlerin başarılarıyla anılıyor. Böyle zamanlarda hep kullanışlı, işbirlikçi bir oyun kuran çıkar. Kimi zaman Atatürk resmini indiren, kimi zaman saraya giden bir CHP’li tartışmasıyla gündem yaratılır. İktidarın yanlışları yerine CHP’nin iç çekişmeleri, kurultayları, adayları tartışılır. Asıl hedef alınan CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun kimliğidir.

Kurultayda seçilememişliğin intikamı, Genel Başkanlık koltuğu için yine (!) yakalanamayan fırsat, geleceğe yatırım saikiyle en çok iktidara yarayacak bu tartışmalar bitirilemez. Hedef alınan Atatürk’ün hayal ettiği 21. yy Türkiye’sini kalıcı kılacak gelişim ve ilerlemeye öncülük edenler, toplumda karşılık bulanlar kısacası derhal etkisizleştirilmesi gerekenlerdir. Bu kez de hedefte yıllarca özlem duyulan seçim başarısını örmeye and içmiş, örgütü bunun heyecanı ile hareketlendiren ve daha önemlisi hiçbir koşulda yüzüstü bırakmayan Canan Kaftancıoğlu var.

2015’te Kemal Kılıçdaroğlu’nun bana kendi adının önünde 1.sırayı vermesiyle milletvekili seçilmemin ardından benzer bir saldırıyla hedef alınmıştım. 1. sıra bana özel bir paye değildi. Bu ülkenin acılarına, bedel ödetilen insanlarına, insan hakları savunucularına, solun ilkelerini benimsemiş farklı toplum kesimlerine, ezilenlere, ötekileştirilenlere ilişkin sembolik bir tercihti. En önemlisi de tüm bu unsurların bir kadınla temsiliydi. İndirildiği iddia edilen Atatürk resmi üzerinden aylarca süren tartışma 1,5 ayın sonunda belli kesimler tarafından belli mecralara benim ismimle taşındı. Uzun bir sürecin sonunda iddia sahibinin en başta Genel Başkanımıza ismini verdiği kişi ise kendisi olmadığını ispat için çırpındı durdu. Bugün “belli mihrakların Atatürk’ü tartıştırma çabası yeni değil…” tespitinde bulunmuş.

Ben o gün de yapmadığım bir şeyi ispatlama gayretine düşmemiştim. Adım, ailem, geçmişim ve ürettiklerim, pek çok yerde yazılmış, söylenmiş sözüm bir tuş kadar yakındı herkese. En mühimi de bir Cumhuriyet kadını olarak gericilerle, siyasal islamla; Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’le derdi olanların canımı almış olması nedeniyle yıllarca ayan beyan yürüttüğüm mücadele ortadaydı. Ancak o gün de gazeteciler bir soru bile yöneltmeksizin yazmış, bir güruh da zevkle peşin hüküm vermiş “benim gibilerin” (ne demekse?!) Cumhuriyet Halk Partisi’nde yeri olmadığını bas bas bağırıyordu. O dönem hedef alınan yine bugün olduğu gibi aslında Cumhuriyet Halk Partisi’ydi. Benim üzerimden yaratılan tartışma Kemal Kılıçdaroğlu’nu yıpratmayı, sorgulatmayı hedefliyordu. “Kemal Kılıçdaroğlu’nun gözdesi” diyerek küçümsedikleri, Genel Başkanımızınsa baş tacı ettiği değerleri, emeği silip atmak, etkisizleştirmek istiyorlardı. Olmadı, tutmadı.

Bunlar olurken pandemi sürecinde en başarılı yerel yöneticiler içinde Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer’in ilk iki sırada, ilk on içinde de 5 belediye başkanımızın yer aldığı bir araştırma yayınlandı. (SONAR) Yine bir başka araştırmayla tüm CHP'li Büyükşehirlerde artış, 30 başarılı ilçenin 22’sinin millet ittifakında olduğu sonucu paylaşıldı. 30 büyükşehir içinde beğeni oranı en yüksek 15 belediyenin 10’u CHP belediyeleri. (AVRASYA) Kanal kanal anlatılması gereken bu başarılar ve bu başarıları sağlayan projeler olmalı. Satılan Cumhuriyet yatırımları, ayaklar altına alınan değerlerimiz olmalı.
“İki Mustafa Kemal vardır. Biri fani olan Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal ben değil, bizdir. O, memleket için yeni fikir, yeni hayat ve yeni ülkü için uğraşan aydın zümredir. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Yaşaması ve muvaffak olması mukadder olan Mustafa Kemal odur”***

Bizler Atatürk’ün açtığı yolda, elbette CHP çatısı altında çocukları taciz edilen değil mutlu ve gülen, eşit bir ülke için tüm saldırılara göğüs gererek eğilmeden, bükülmeden çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi tek sesli ve tekçi olmadığı gibi kimsenin güdümünde ve tekelinde de değildir.

*Pir Sultan Abdal
**Mart 2016 / Sosyal Demokrat Dergi – Zeynep Altıok Akatlı
***Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
15°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?