Ağbaba: İzmir’in nüfusu kadar işsizimiz var!

Türkiye’de işsizlik oranının İzmir nüfusu kadar olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, geniş tanımlı işsizlik oranının 7,7 milyon civarında olduğuna dikkat çekti.

POLİTİKA 10.02.2020, 12:20 10.02.2020, 12:28
Ağbaba: İzmir’in nüfusu kadar işsizimiz var!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE -  Ülkede işsizler ordusunun her geçen gün arttığını ve işsizliğin içinden çıkılamayan sosyal bir sorun haline dönüştüğüne vurgu yapan Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamasında, işsiz sayısının Bulgaristan’ın nüfusundan da büyük olduğunu kaydetti. Ağbaba, “ Dar tanımlı işsiz sayısına; iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar, iş bulma ümidi olmayanlar, zaman bağlı eksik istihdam edilenler, mevsimlik çalışanlar ve diğer sebepleri de dâhil ettiğimizde bu oran 7,7 milyon civarına denk gelmektedir. Ayrıca TÜİK verilerine göre 1 yıldan daha az süreli işsizlerin sayısı 3 milyon 149 bin kişi olması nasıl bir krizin içerisinde olduğumuzun ayrı bir göstergesidir. Bu durumda geniş tanımlı işsiz sayımız komşumuz Bulgaristan’ın nüfusundan daha büyüktür” örneğini verdi.

TÜİK MANİPÜLE EDiYOR

TÜİK’in, işsizlik verilerini manüpile ettiğini ve Bakan Albayrak’a bağlı bir kurum gibi çalıştığını belirten Ağbaba, “ TÜİK geçtiğimiz hafta enflasyon hesabında gıda ürünlerinin ağırlığını düşürmüştü. Şimdi de TÜİK verilerine baktığımızda ise ayrı bir paradoksla daha karşı karşıyayız. TÜİK verilerine göre çalışabilecek çağda nüfus artışı bir yılda 944 bin kişi artarken, iş gücüne katılanların sayısı ise bu 1 yılda sadece 182 bin kişi olmuş durumda. Yani TÜİK verilerine göre çalışma nüfusunda olan 7 yüz binden fazla vatandaş çalışma gereği duymamıştır. Bu oranın hiçbir mantıkla izah edilebilecek bir yanı yoktur. Neden? Çünkü ülkede bir hanenin tek bir maaşla geçinebilmesi imkânsızken, açlık ve yoksulluk sınırı her geçen ay artarken insanların geçinebilmesi için iş aramayı bırakması sizce mantıklı mıdır? TÜİK’in yayımladığı veriler ciddi şüphe barındırmaktadır. Özellikle TÜİK’in hem enflasyon verileri hem de işsizlik verileri ciddi manada tezatlıklar içermektedir. TÜİK Berat Albayrağ’a bağlı bir kurum gibi çalışmakta, gerçekleri çarpıtmakta ve suç işlemektedir” diye tepki gösterdi.

İŞSİZLİK İHTİHARI

Ekonomide dengelenme değil çöküş süreci yaşandığının altını çizen Ağbaba, insanların işsizlikten canlarını kıyacak bir noktaya geldiği tespitinde bulundu. Ağbaba iktidarı eleştirdiği açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Hazine ve Maliye Bakanı ekonomide dengeleme sürecine girildiğini hem işsizliği hem enflasyonu ülke gündeminde kalıcı olarak çıkarılacağını açıklıyor. Lakin yapılan açıklamalar yaşanılan acıları gizlemeye yetmiyor aksine her gün yeni acılar ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor. İşsizlik ve hayat pahalılığı artık sosyal bir sorun haline dönüşmüş iken bu işin sorumluluğunu üstlenen bir tane iktidar yetkilisi ortada yok. Bu vurdumduymaz ve pişkince tavrın neticesinde ise insanlarımız her gün birer ikişer canlarına kıyıyor. Son olarak Hatay’da Âdem Yarıcı isimli yurttaş işsiz olduğunu, çocuklarının evde aç olduğunu söyleyerek kendisini ateş verdi. Yurttaşlarımız sadece işsiz oldukları için yaşamlarına kast etmiyor, çalışan yurttaşlarımızda geçinemedikleri için canlarına kıyıyor. Geçtiğimiz 2019 yılında 20’den fazla yurttaş hem geçim sıkıntısı hem de işsizlik nedeni ile hayatlarına son verdiler. Bu durumun sorumlusu kim? Ülkeyi 18 yıldır yöneten, power point sunumla ekonomiyi düzeltme hayalinde olanlardır. TÜİK’i kendisine bağlayıp manipüle kurumuna çevirip zorla halktan her şeyin güllük gülistanlık olduğuna inanmasını bekleyenler inanmayanları da düşman olarak görenlerdir.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?