Adaylıktan çekilen Aksünger’den açıklama gecikmedi

CHP Parti Meclisi’nde Bayraklı ilçesi özelinde yaşanan kriz sonrası adaylıktan çekilen Erdal Aksünger‘den açıklama geldi.

POLİTİKA 03.02.2019, 15:10 04.02.2019, 13:24
Adaylıktan çekilen Aksünger’den açıklama gecikmedi

Adaylığına karşı çıkan Kılıçdaroğlu’nun hem MYK’yı değiştirme hem de kendisinin genel başkanlıktan istifa edeceği restini çektiği belirtilmişti. Kılıçdaroğlu’nun ısrarı üzerine Aksünger, adaylıktan çekildiğini ifade etmişti.

T24’ten Hülya Karabağlı’ya konuşan Aksünger, PM üyelerinin sıkıntıya düşmemesi için adaylıktan çekildiğini söyledi.

Aksünger, “Genel Başkanın istifası etmesin diye değil, PM’deki arkadaşların ve partinin bundan sonraki süreçte sıkıntıya düşmemesi için adaylıktan çekildim. Ama bu hukuksuzluk, vicdanların hepsini acıttı. Benim partiyi mahkeme kapılarına götürecek bir adam olmayacağımı herkes bilir. Şu anda bile hukuksuz bir işlem ama konu kapanmıştır artık” ifadelerini kullandı.

Aksünger’in konuya ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

“Ben bir Genel Başkan’ın bir ilçe belediye başkanlığı için kendisini ortaya koymasının çok makul ve mantıklı bir gerekçesi olacağını düşünmüyorum. Bu, aslında bir vicdani oylamaydı. Partinin liyakat oymasıydı. Gerçekten partide liyakatla ilgili bir inanç olacaksa, bu onun göstergesi olan bir oylamaydı. Bunun bu kadar gerginlik yaratması ve insanlara bu kadar çok tehditkar bir şekilde, özellikle MYK’yı düşürmek istemesi ve arkasından istifa restini MYK’da söylemiş olması… Bunları tabii arkadaşlar söylüyor. Böyle bir şey yapması bir Genel Başkan’ın, yapabilme ihtimali olan en son şeylerden birisi. Çok doğru bir şey değil. Ama ben artık o saatten sonra kendi vicdanlarıyla özellikle açık oylamada bile benim için oy kullanan arkadaşların ve partinin zarar görmemesi için çekildim adaylıktan. Üstelik de adaylığımı PM’ye bir önceki PM’de önergeyle kendileri verdiler.

“Buradaki en büyük sıkıntı buradaki artık şu: Parti çok önemli bir hukuksuzluğa aslında sahne oldu. Kapalı oylama önergesi verilmişse, ondan sonra hiçbir önergenin geçerliği yoktur. Amir hüküm bu çünkü… Yönetmelikte de aynı şekilde tarif eder. Ama orada hem hukuksuz bir oylama yapılması hem de PM’deki bütün arkadaşlarımızın kim olursa olsun önemli değil, bir irade beyanına açık açık ve o şartlar altında zorlanmasını çok mantıklı ve makul karşılayamadım. Bu gerginliği bitirmek gerekiyordu. Yoksa istifa gerekçesi beni etkileyen bir şey değil. İstifa ediyorsa istifa eder inerdi aşağı..

“Genel Başkanın istifası etmesin diye değil, PM’deki arkadaşların ve partinin bundan sonraki süreçte sıkıntıya düşmemesi için çekildim. Ama bu hukuksuzluk vicdanların hepsini acıttı. Benim partiyi mahkeme kapılarına götürecek bir adam olmayacağımı herkes bilir. Şu anda bile hukuksuz bir işlem ama konu kapanmıştır artık.”

Yorumlar (1)
Ersen Gürpınar 6 ay önce
CHP İzmir'i torbada keklik görüyor çeketimi koysam kazanırım mantığı var hatır gönül soyadı hep öne çıkarıldı İYİ parti ile hesapsız kitapsız bir paylaşım oldu Örn. İzmir TİRE'de çok başarılı bir başkan olan Tayfun ÇİÇEK aday olamadı muhtemelen burası kaybedilecek kısaca CHP kantarın topuzunu kaçırdı dost acı söylermiş
banner96
23°
açık
Günün Anketi Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü