‘128 milyar dolar nerede’ afişleri vinçle indirildi: İlçe Başkanı ve Gençlik Kolları Başkanı ifadeye çağrıldı!

İzmir'de CHP'nin astığı "128 milyar dolar nerede" afişleri akşam saatlerinde vinçle indirildi. CHP Aliağa İlçe Başkanı Av. Özlem Şan Oğuzhan ve CHP Aliağa Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Orhan konuyla ilgili ifadeye çağrıldığını açıkladı.

POLİTİKA 15.04.2021, 12:54 15.04.2021, 13:19
‘128 milyar dolar nerede’ afişleri vinçle indirildi: İlçe Başkanı ve Gençlik Kolları Başkanı ifadeye çağrıldı!

İZ GAZETE- CHP'nin Merkez Bankası'nın döviz rezervi hakkındaki ‘128 milyar dolar nerede' yazılı afişi İzmir'in çeşitli ilçelerinde indirilirken, konuyla ilgili CHP Aliağa İlçe Başkanı Av. Özlem Şan Oğuzhan ve CHP Aliağa Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Orhan ifadeye çağrıldı. CHP'li Özlem Şan Oğuzhan yazılı açıklamada bulunarak, "Asmış olduğumuz pankartta herhangi bir sözcük veya görsel iddia edildiği üzere cumhurbaşkanına hakarete yönelik hiçbir suç unsuru içermemektedir" ifadelerini kullandı. 

İŞTE O AÇIKLAMA: 

14.04.2021 tarihinde ilçe binamıza astığımız ‘128 MİLYAR DOLAR NEREDE?’ konulu pankartımız kaldırılmış olup şahsım ve Gençlik Kolları Başkanım, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlaması ile ifade vermiş bulunmaktayız.

Anayasanın 69.Maddesi ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 3.Maddesinde belirtildiği üzere Siyasi Partiler, doğal olarak ana muhalefet partisi CHP demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurudur. Milletimiz bize kendisi adına haklarını korumamız ve iktidarı denetlemek için oy vermiş, bizi görevlendirmiştir. Ana Muhalefet Partisi İlçe Başkanlığı olarak bu soruyu sormak hem anayasal hakkımız hem de sorumluluğumuz ve görevimizdir. AHİS 10.Madde ve Anayasanın 26.Maddesi gereği : Güvence altına alınan ifade özgürlüğümüz kanuna aykırı olarak dün gece çiğnenmiştir. Siyasi parti faaliyetini yürütme hakkımız alenen kısıtlanmıştır!

Asmış olduğumuz pankartta herhangi bir sözcük veya görsel iddia edildiği üzere cumhurbaşkanına hakarete yönelik hiçbir suç unsuru içermemektedir. Hakaret suçunun maddi unsuru ve ‘Genel Kast’ olan manevi unsuru gerçekleşmemiş ve suçun tanımında kendini bulan ‘Bir kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edicek şekilde’ bir fiil ve olgu oluşmamıştır. Hem üstlenmiş olduğumuz başkanlık görevleri hem de vatandaş olarak bu soruyu sormak suç teşkil etmez. Uluslar arası sözleşmeler (Her ne kadar bir gece de çıkabileceğimiz iddia edilse de) ve Anayasamızca güvence altına alınan ifade özgürlüğümüzün çiğnenmesine karşı yasal haklarımızı kullanacağımızı ifade ediyoruz. Zira herhangi bir suç unsuru taşımadığı alenen sabit olan pankarta karşı suç isnat edilme çabasının hukuksuz olduğu her türlü izahtan varestedir. Aynı zamanda bir avukat olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir hukuk devleti olduğunu tekrar hatırlatıyor ve bu ülkenin huzuru ve barışı için yapılan yanlış uygulamalardan özellikle hukukçuların imtina etmelerini diliyorum.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
25°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?