12 Baro’dan ortak açıklamada ‘Ya kanunu derhal uygulayın ya da istifa edin’

Aralarında İzmir Barosu’nun da bulunduğu Türkiye Barolar Birliği'ni olağanüstü genel kurula çağıran 12 baronun başkan ve yöneticileri ortak bir basın açıklaması düzenleyerek Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulunu sürece uygun davranmaya çağırdı. 12 baronun ortak açıklamasında “Ya kanunu uygulayın ya da istifa edin!” denildi.

POLİTİKA 13.11.2019, 10:30 13.11.2019, 11:11
12 Baro’dan ortak açıklamada ‘Ya kanunu derhal uygulayın ya da istifa edin’

İZ GAZETE - 12 Baro tarafından yapılan ortak açıklamada Türkiye’de bulunan avukatların %72’sinin temsilcisi konumunda bulunulduğu hatırlatılarak “Meslektaşlarımızın çok büyük bir çoğunluğunun olağanüstü genel kurula çağrımızı reddeden Türkiye Barolar Birliği kararının hukuksuz, gerekçesiz ve dayanaksız olduğunu düşündüklerini biliyoruz, biz de meslektaşlarımızla aynı düşüncedeyiz” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun iktidara olan yakınlığının giderek koltuk hırsına dönüştüğü tespiti yapılırken “Türkiye Barolar Birliği’nin en yetkili karar organı olan genel kurulda bu değişimi tartışmaya cesaret edemediğini tespit ediyoruz” açıklamasında bulunuldu.

‘HUKUKİ AYIP’

Açıklamada ayrıca Türkiye Barolar Birliği’nin 8 Kasım’da aldığı kararı yeniden değerlendirmesi gerektiğine vurgu yapılarak şu ifadelere yer verildi:

“Bu toplantının yapılması, içinde bulunduğumuz bu koşullarda, sadece “Yeni bir karar” değil, onun da ötesinde kanunu hiçe sayan bir “Hukuki ayıbın” ortadan kaldırılması anlamına gelecektir. Endişemiz odur ki, bu gerekliliğin yerine getirilmemesi, meşruiyet tartışmalarını derinleştirecektir. Türkiye Barolar Birliği’ni baroların birliği olmaktan çıkaran tartışmalı tutum ve davranışların, en yetkili organ olan genel kurulun onayına sunulması zorunludur. Aksi takdirde, bu birliğin sağlanması, ancak Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın istifası ile mümkün olacaktır”

‘TBB’NİN SAYGINLIĞI BAROLAR TARAFINDAN KORUNACAKTIR’

Türkiye Barolar Birliği’nin bir kişi ya da gruba değil avukatlara ait olduğunun hatırlatıldığı açıklamada “Türkiye Barolar Birliği’nin başkanı tarafından korunmayan saygınlığı, barolarımız tarafından korunacaktır. Barolarımızın bu duyarlılığı, Türkiye Barolar Birliği’nin yeniden hukuk devleti, demokrasi, insan hakları ile avukatların menfaatleri ortak paydasında birlik olmasını sağlamakla kalmayacak, ait olduğu etkinlik noktasına yeniden taşınmasını sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

‘2021 MAYIS’INA KADAR TAHAMMÜLÜMÜZ YOKTUR’

Açıklama şu şekilde sonlandırıldı:

“Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulunun aldığı bu karar, olağanüstü genel kurulun toplanması yönünde düzeltilmez ise, çağrı yapan barolar olarak, bütün barolar ve meslektaşlarımızla birlikte bir dizi etkinlik gerçekleştirme ve eylem yapma konusunda kararlıyız. Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurul kararı alarak hukuksuzluğu izale etmemesi halinde, Barolar Birliği'nin yapmadığı Genel Kurulu, tüm delege ve meslektaşlarımıza açık bir biçimde gerçekleştirerek, TBB başkanı ve yönetim kurulunun hukuka aykırı eylem ve işlemlerini teşhir etmekte kararlıyız. Sayın Birlik Başkanı, hodri meydan diyerek 2021 olağan genel kurulunu adres olarak göstermiştir. Türkiye'nin hukuka saygısız bu tavra, 2021 Mayısına kadar tahammülü yoktur. Bu nedenle birlik başkanının hodri meydan çağrısını kabul ediyor ve biz de sesleniyoruz: Hodri meydan! Meydan genel kurul toplantısıdır, genel kuruldan kaçmayın. Ya kanunu derhal uygulayın, ya da derhal istifa edin”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
27°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?