Tolga Murat Özdemir: 'İzmir gerçekten farklı'

İz Web TV'de yayınlanan 'Özgür Coşkun ile Sektör' ün konuğu GENSED (Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstri Derneği) başkan yardımcısı Tolga Murat Özdemir, soruları cevaplandırdı.

MEDYA 13.02.2020, 11:17 13.02.2020, 11:54
Tolga Murat Özdemir: 'İzmir gerçekten farklı'

İZ GAZETE -  İstanbul'da yapılacak Solar İstanbul Fuarı'na yönelik konuşan Özdemir, "Elektrikli araçların elektrik enerjisini fosil yakıtlar dan sağlandıktan sonra elektrikli olmasının bir anlamı yok. İşinizi büyütmek istiyorsanız yeşil sertifikaya önem vermelisiniz. Biz bunu göz önünde bulundurarak Solar İstanbul'u çözümlerin ve yeniliklerin görülebileceği değil, gelecek konularının tartisilabilecegi bir konferanslar düzenliyoruz. Konferanslardan yurt dışından misafirlerimiz olacak.
Panelin adı, sürdürülebilir ihraacat için yeşil enerji olacak. Enerjisini üreten tesisler diye bir panelimiz var. Buradaki konuklar bu işi yapmış, bunu yaşamış insanlar olacak ve konuklara neler yaşadıklarını anlatacaklar" ifadelerini kullandı. Özdemir, "Türkiye'de ilk lansmanı İstanbul'da yaptık, Anadolu'daki ilk ayağı da İzmir'deydi. İzmir gerçekten farklı. Avrupa'ya İzmirli olarak gittiğinizde size farklı bakıyorlar" dedi. 

'BU İŞİN TUTMAMASI MÜMKÜN MÜ?' 

Fuara olan talep hakkında konușan Özdemir, "Biz bu yola çıkarken bu kadar güzel bir yer bulacağımızı, bu kadar talep olacağını beklemiyorduk. Sonra şunu dedik. Organizatörümüz dünyanın en iyilerinden birisi. Biz üç dernek olarak sektörü temsil ediyoruz. Bu işin tutmaması mümkün mü? Şu an katılım olarak yüzde 95 doluluğa ulaştık. İzmir'de de katılacak firmalar var" dedi. 

'İÇ VERİME BAKMAK LAZIM' 

Tolga Murat Özdemir, "İzmir gibi bir yerde güney cepheli bir çatıda santral kurduğun takdirde yaklaşık 500 bin 600 bin dolar arasında bir maliyeti var. Biliyorsunuz son bir yılda elektrik faturaları çok arttı. Ama bu santralde 4 ila 5 yılda geri ödemesi var. Bir santral kuruyorsunuz, 5 yılda kendini ödüyor, sonra 25 yıl size hizmet ediyor, ücretsiz bir şekilde. Türkiye'de yatırımcıların şöyle bir mantığı var, ben yaptırıyorum ama ne kadar ödüyor bana diye. Ama aslında iç verim diye bir şey var. Yatırdığın para 25 yıl içinde sana ne kadar ödeyecek ona bakmak gerek. Sadece güzel bir yatırım değil, doğaya da faydan oluyor. Karbon ayak izini indiriyor ve faydalı oluyorsun. Anlatmaya çalışıyoruz ve böyle anlattığınız zaman insanların fikri değişiyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?