Kartal'dan 5.Yıl mesajı: İz bırakmak istiyoruz!

İz Medya’nın 5’inci yıldönümüne ilişkin konuşan İz Medya Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal, “Biz, iz bırakmak istiyoruz. El birliğiyle savrulmadan ama enseyi karartmadan bizi biz yapan değerlerin arkasında hep beraber dik durursak aydınlık günlerin yakın olduğuna inanıyorum. İşte o zaman bu mücadelenin ufak bir parçası olarak iz bırakmış oluruz diye düşünüyorum. Bizi izleyenler bu gözle izlemeye devam etsinler. Olur da hata yaparsak bizi en sert şekilde eleştirsinler” dedi.

MEDYA 21.01.2021, 17:05 21.01.2021, 17:17

İz Medya’nın 5’inci yıldönümü dolayısıyla gerçekleşen, İz TV’de Barış Özdil’in sunduğu Şeffaf Dosya programının canlı yayın konuğu olan İz Medya Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal önemli açıklamalarda bulundu. 

‘KURUMSAL BİR GAZETE YARATMAK İSTİYORUZ’
İz Medya’nın 5’inci yıldönümünü Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ile taçlandırmasının önemine değinen Kartal, “Basın ilan kurumundan henüz ilan almaya hak kazanmamış bir gazeteyiz. Başvuruyla ilgili tüm kriterlerini gerçekleştirdik. Şu an kendi yağında kavrulan bir gazeteyiz. 17 kişilik bir kadromuz var. TİS’te en düşük maaşı 3 bin 100 lira yapmamız, sosyal haklarla ilgili maddeler yer aldığında ‘Zengin mi bu gazete’ diyenler oldu. Hayır zengin değiliz. Bizim TİS’ten önce kadın çalışanlarımıza regl iznimiz vardı ya da 1 Mayıs’ta özel bir şey yapıyorduk, evlenen biri olursa kendi aramızda bir şeyler yapmaya çalışıyorduk. Bunları resmileştirmek istedik. Demokrasinin gelişebilmesinin en önemli yolu örgütlü toplumdur. Gazete içerisinde de demokratik bir işleyiş var. Derdimiz gazete hızlıca büyüsün değil, daha çok para kazanalım değil. Kurumsal bir gazete yaratmak istiyoruz. Biraz daha anlaşılmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu sadece kuru sıkı anlatmakla olacak şey değil, kurumsallaşırsak bunu gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Eğer gazeteciler kendilerini daha özel hissederlerse siyasilerden hesap sorarlar, erkin karşısında bükülmez ve daha yaratıcı olurlar. Maalesef siyasi iktidar bunu tırpanladı. Dönem dönem ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz. Ama iyi niyet ve beraber aşmaya yönelik bir gayretimiz var. Yaptığımız TİS ile haklar jest değil hak haline gelsin istedik. Burada çalışanlar bu haklarla çalışacağını bilsin. Örgütlü toplumla Türkiye’nin demokratikleşeceğine inanıyoruz ve buna inanıyorsak kendimiz de gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu. 

‘TARAFIMIZI ÇOK NET KOYDUK’
‘İz Gazete’yi özel kılan nedir?’ sorusuna yanıt veren Kartal, “Birincisi iddia. İkincisi o iddia etrafında bir araya gelenlerin yarattığı heyecan. Yola çıktığımızda biz okul olabiliriz demiştik. Genç arkadaşlarımızla bunu örgütleyebilirsek, o heyecanı yaratabilirsek büyür diye düşünüyorduk. İz Gazetede özel kılan aslında gençlerin yarattığı sinerji. Değerler etrafında yayıncılık için heyecan duymak, bu heyecanı gençlerle örerek yaptığımız işi öğrene öğrene büyümek. Biz dedik ki tarafsızlığa inanmıyoruz. Taraflar var; zenginler var fakirler var, iyiler var kötüler var, işçiler var patronlar var, siyasi iktidar bakımından da eşitlik isteyen var, adaletsizlikten beslenenler var. Hiçbir medya kurumunun tarafsız olduğuna inanmıyorum. Memlekette bir sürü şey oluyor. Her olay haber olabilir ama bunların içerisinden önemli olanları süzerek haberleştirmek değerlidir. Hala çöpten ekmek toplayan insanlar var, işini kaybedenler, perişan halde olan esnaf, atanamayan öğretmenler var. Sadece tercih bile taraf olmaktır. Biz tarafımızı çok net koyduk; eşitlik, adalet, demokrasi, insan odaklı yayıncılık olarak bakıyoruz. İnsani değerlerin İzmir değerlerinin karşısında duran herkesin karşısında durmaya gayret ediyoruz. Ekol olmak okul olmaktan geçiyor. Daha fazla gazetecinin yetişmesine katkı sunan bir yapı olmaya gayret ettik bu yapı da tuttu. Gençlerle çalışmak bir gelenek oldu. Tecrübeyle gençliğin heyecanını birleştirdiğimiz bir platform yarattığımız için ilerliyoruz” dedi.

‘HEYECAN VE DEĞİŞTİRME DUYGUSU’
İz Medya’nın başarısının sırrına ilişkin konuşan Kartal, “Tam anlamıyla başarı mı bilemem ama heyecan ve değiştirme duygusu diyebilirim. Devrimci iradeyle, inatla, sabırla, kararlılıkla çalışmak. Biz burada hiçbir zaman daha fazla para kazanalım arzusuna girmedik. Elimize ne zaman bir olanak geçti ya kadromuzu artırdık ya yeni bir kamera daha aldık. Bu çaba da insanlar tarafından görülüyor. Bunu delilik olarak tarif edenler var. Mesela İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, günlük gazeteye geçmemize ilişkin yaptığımız lansmanda ‘Deli bu gençler’ dedi. Ama biz değiştirmek istiyoruz. Biz inat olarak gördüğümüz girişim ruhundan ötürü, devrimci iradeden ötürü ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

'DİJİTALLEŞME VE GELENEKSELLİK BİR ARADA OLACAK’
Kurumun 5’inci yıl hedefleri hakkında da açıklamalarda bulunan Kartal, “Dijitalleşme sürecine daha hızlı ayak uyduran hamleler yapacağız ama geleneksel olandan da kopmayacağız. Belki biraz daha açılmalar sağlandıktan sonra motorsikletli kuryelerle gazeteleri abonelerimize eriştireceğiz. Hem geleneksel olandan ilerleyeceğiz, baskı sayımızı ve yer aldığımız bayi sayısını artırmaya çalışacağız hem de dijitalleşme konusunda adımlar atacağız. Ne olanağımız varsa; söyleyecek sözü olan mikrofon olacağız, sözü olanın sözü, yazısı olan yazısı köşemizde yer alacak. Bunu yaratmak ve büyütmek için çabalarımızı sürdüreceğiz. Başka hiçbir yerde sözünü söyleme imkanı olmayan yüzlerce kişi burada sözünü söyleme fırsatı buldu” diye konuştu.  

‘İDDİALAR ASILSIZ’
İz Gazete’ye yönelik ekonomik destek konusundaki ‘ayrımcılık’ iddialarına yanıt veren Kartal, “Hiçbir belediyeden ve kamu kuruluşundan, diğer internet siteleri veya gazetelerden daha ayrıcalıklı destek almamız gibi bir durumumuz yok. Buranın büyük giderleri var, bunu toparlamak için büyük bir gayret içindeyiz. Desteğin, belediyelerden değil de daha çok bireysel olarak insanlardan geldiğini görüyorum. Yani iddialar asılsız” dedi. 

‘BÜTÇELER ADİL DAĞITILMALI’
Belediyelerin basına yönelik reklam bütçesinin adil dağıtılması gerektiğinin de altını çizen Kartal şunları söyledi: Ancak belediyelerin basın yayın kuruluşlarına reklam bütçeleri var. Burada bir adaletsizlik olduğunu söyleyebilirim. Nasıl?  Kurumda kimsenin çalışmadığı yerler var. O bütçenin adaletsiz dağıldığı yerler var. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun gazetecilerle ilgili yayınladığı 13 maddelik bir bildiri var. Hepsinin altına imzamı atarım. Ama yerel yönetimlerde reklam bütçesinin adilce dağıtılması gerekiyor. Burada en önemli nokta istihdam. 20 kişinin çalıştığı kurumla 2 kişinin çalışlığı yere ayrılan ilanlar aynı olursa istihdam artmaz. Burada istihdam da baz alınıp adaletli dağıtım olursa tek başına çalışıp bizimle aynı ilanı alan internet gazeteleri de 3 tane daha muhabir almak durumunda kalır. Bütçenin adil şekilde dağıtılmasının yolu istihdamın kuvvetlendirilmesi... CHP, belediyelerle ilgili böyle bir karar çıkarmalı. Örneğin 30 kişinin çalıştığı yerle bize aynı ilanı vermesinler onlara daha fazla versinler. Bu adaletsizliğin düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu sözü de verebilirim; İz Gazete ekonomik olarak ne kadar çok kuvvetlenirse okurlarımızın karşısına daha fazla sayfa sayısı, daha çok çalışanla çıkacağız. Bugüne kadar gelen tüm katkıları kurumu büyütmek, daha nitelikli gazetecilik yapmak üzere değerlendirdik, bundan sonra da böyle devam edeceğiz.”

‘İZ BIRAKMAK İSTİYORUZ’
Son olarak, İz Medya okurlarına ve izleyicilerine seslenen Kartal, “Biz, iz bırakmak istiyoruz. İz Gazete’nin izi kalsın istiyoruz. İzmir değerleri dediğimiz değerlerin; demokrasi, özgürlük, adalet, dayanışma, barışın izi kalsın istiyoruz. Karanlığın en koyulaştığı zamanlar aydınlığa en yakın olduğu zamanladır. Aydınlık günlere yakın olduğumuza inanıyoruz. El birliğiyle savrulmadan ama enseyi karartmadan bizi biz yapan değerlerin arkasında hep beraber dik durursak aydınlık günlerin yakın olduğuna inanıyorum. İşte o zaman bu mücadelenin ufak bir parçası olarak iz bırakmış oluruz diye düşünüyorum. Bizi izleyenler bu gözle izlemeye devam etsinler. Olur da hata yaparsak bizi en sert şekilde eleştirsinler” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?
banner208