"İpekçi'nin fikirleri yaşıyor"

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, 39 yıl önce suikast sonucunda yaşamını yitiren Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi'nin gazetecilik prensiplerini yaşatmanın onurlu tüm gazetecilerin görevi olduğunu söyledi.

MEDYA 01.02.2018, 09:42
"İpekçi'nin fikirleri yaşıyor"

İGC Başkanı Misket Dikmen, Abdi İpekçi'nin ölüm yıldönümü nedeniyle yayınladığı anma mesajında şunları vurguladı:

“1908 yılından bu yana 64 gazeteci katledildi. Bu isimlerin arasında yer alan Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı gibi değerlerimizin bazılarının tetikçileri bulunsa da azmettiricileri hala ortaya çıkartılamadı. Türkiye, demokrasi açısından bu durumun hala sancısını ve acılarını hala yaşıyor.

Katledilen aydınlarımızdan Abdi İpekçi de, ülkemizde kamuoyunun gerçekleri öğrenme ve doğru haber alma hakkı için uğraş veren ve gazetecilik etik ilkelerinin yaygınlaşması için çaba harcayan örnek bir meslek ustamızdı. Onun ilkeleri ve gazetecilikteki prensiplerini bugün de uygulamak ve yaşatmak tüm gazetecilerin görevi olmalı.

Aradan geçen 39 yıla karşın İpekçi'nin fikirleri yaşıyor ve mesleğimize kattıkları daha dün gün önümüzde duruyorsa karanlık güçler emellerine ulaşamamış demektir. Asla da ulaşamayacaklardır.

Bizler, İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak kararlı bir biçimde halkın haber alma hakkını ve basın özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz.

Özgürlük ve demokrasi yolunda verilen mücadeleyi canları pahasına yücelten tüm basın şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyoruz.”

Yorumlar (0)
banner96
banner177
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?