İGC Başkanı Misket Dikmen, Rektör Hotar'a İz Tv'de yanıt verdi!

Tugay Can ile Gün Doğdu programının yayın konuğu İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Misket Dikmen oldu. Dikmen, DEÜ Rektörü’nün 9 Eylül Gazetesi’ne ilişkin yaptığı açıklamalara da yanıt verdi.

MEDYA 19.10.2020, 15:59 19.10.2020, 16:05
İGC Başkanı Misket Dikmen, Rektör Hotar'a İz Tv'de yanıt verdi!

İz Tv’de yayınlanan Tugay Can ile Gün Doğdu programının canlı yayın konuğu olan Misket Dikmen, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar'ın son günlerde yaptığı açıklamalara yönelik değerlendirmede bulundu. Dikmen, DEÜ Rektörü Hotar’ın CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel hakkında şikayette bulunması sonrası düzenlenen fezlekelere yönelik de açıklamalarda bulundu.

AKADEMİSYEN OLARAK SİYASİ SÖYLEMLER İÇERİSİNDE OLMASI YADIRGANIYOR

DEÜ Rektörü Nükhet Hotar’ın CHP’li Sertel için 3 fezleke hazırlanması ve ardından yapılan açıklamaya,  “Hakkımız da asla telaffuz edilmemesi gereken itamla karşılaştık. Buna karşılık vermek gerekiyordu. Üniversiteler bilim yuvalarıdır. İnsanlığa eğitim veren ve gerçekte siyasetin içinde olmaması gereken kurumlardır. İki türlü düşünürsek, ilki CHP’li Sertel üzerinden yürüyen sistemdir. Kendisi cemiyetimiz için çok önemlidir. Çünkü cemiyetimizin Onursal Başkanıdır. Sertel’in, sektörle olan ilişkisi sadece kentin sorunlarını değil, gazeteci olmasından dolayı mecliste basın yayın kuruluşlarının sorumluluklarına ilişkin söz söyleme hakkı da vermektedir. Sertel, inatçıdır ve işin sonuna kadar gider. Fezlekeyle gündeme geldi ve hepimizi şaşırttı. Burada Onursal Başkanımız olması demek, meslek anlamında danıştığımız konularda vardır. Bugün gelinen konudaysa, rektör olarak bir akademisyeninin böyle siyasi söylemler içerisinde olması yadırganıyor. Sonuç olarak, cemiyetimize atfedilen sıfatlar neticesinde ‘söyleyeceklerimiz var’ dedirtti”  dedi.

‘BAĞIMSIZ YAYINCILIK YAPMAKTAYIZ’

Misket Dikmen, ‘Nükhet Hotar'ın Gazete Dokuz Eylül'ün, Dokuz Eylül Üniversitesi haberleri nedeniyle mi açıklama yaptığını düşünüyorsunuz?’ sorusuna,"Bu şekilde olduğunu düşünüyorum. Gazetede yayınlanan haberler var. Sayın Hotar'ın benimle yazışmasında dile getirdiği şeyler var. Bütün bunlar bir araya geldiğinde de ne olduğunu anlamadığımız bir biçimde siyasi mecraya çekilmeye çalışılan bir durum söz konusu. Gazetenin tüm amacı gerçek anlamda gazetecilik yapmak ve gazete oluşturulmaktır. Evrensel gazetecilik ilkeleriyle bağımsız yayıncılık yapmaktayız. Gazetecinin görevi gerçeklerin peşinden gitmektir. O gerçekleri de belgelerle sunar. Gazetemizin çalışmaları da bu yöndedir. Her gün yeni habere ulaşmış olmamız, sıkıntı yaratmış olmalı. Olay, bizleri siyasi partinin arka bahçesi olarak tanımlamaya kadar gelmiştir. Bu durum gazeteciliğin doğasına uymaz. Gazeteler arasında ayrışma söz konusudur. Ne yazık ki mesleğimiz böylesi kavramlarla anılmaya başlandı. Türkiye’deki hukuksuzluk ortamındaki olumsuzluklardan en çok etkilenen basın organları ve gazetecilerdir. Böylesi söylemlerle karşılaşınca açıklama gerekti. Biz ne ön ne arka, hiçbir partinin, oluşumun bahçesi olamayız. Kendi anlayışlarındaki gibi gazetecilik gibi algılamasınlar” şeklinde yanıt verdi.

‘YIPRANMA  PAYI HAKTIR’

Dikmen, AYM’nin iptal ettiği, ‘Gazetecilerin yıpranma payı hakkından yararlanması için basın kartı şartının iktidar tarafından torba kanun teklifi ile yeniden hayata geçirilmek istenmesine ilişkin değerlendirme yaparak, “Torba Yasa’da hayata geçirilmek istenen şartın kaldırılması yönünde karar söz konusuydu. Yıpranma ayrıcalık değil, haktır. Yasalarla verilen haktır ve verilen haklar üzerinde oynama konusunda üzerimize yoktur. Torba teklifinde yer alan maddenin çıkarılmasını talep ediyoruz. Umuyoruz öyle olacaktır. Yıpranma hakkı gazeteciler için son derece önemlidir “ açıklamasında bulundu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Başkanı Misket Dikmen yerel yönetimlere çağrı bulanarak, "Sosyal belediyecilik çerçevesi ve demokrasinin şeffaflık ilkesi anlayışı içerisinde, bu inançla varlığını sürdüren yerel yönetimlerin de yerel medyaya İzmir'de Büyükşehir'in yaptığı gibi meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanması yoluyla hem destek vermesi hem de kendini ifade edebilmesi, çalışmalarını kentliyle paylaşabilmesine olanak sağlaması hem demokrasiye hizmet olacaktır hem de bu ülkede yerel basına, basının özgürlüğüne katkıda bulunacaktır" dedi.

Türk basınının usta ismi, Sözcü Gazetesi yazarı Bekir Coşkun’un hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduğunu da söyleyen Dikmen, “Başını ve kalemini eğmeyen, olağanüstü bir gazeteciydi. Gönlümüzün bir yerinde uzun süre yasını tutmaya devam edeceğiz. Doğa, yaşam ve hayvan sevgisi başkaydı. Tüm gazetecilerin ve Türk basının başı sağ olsun”  dedi

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
17°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?