Hotar, Sertel ve İGC'ye yüklendi, cevap gecikmedi: Bizim kendi bahçemiz var ama biraz dikenli...

CHP İzmir vekili Atila Sertel geçtiğimiz gün hakkında düzenlenen 3 fezlekenin ardındaki ismin DEÜ Rektörü Nükhet Hotar olduğunu açıkladı. Açıklamasında Hotar'a sert sözlerle yüklenen Sertel'e cevap gecikmedi. Hotar, Sertel'in İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni (İGC) CHP'nin arka bahçesine çevirdiği imasında bulundu. Konuya dair açıklama yapan İGC ise ''İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni bir partinin arka bahçesi olmakla suçluyorsunuz. Biz kimsenin ne ön ne arka bahçesiyiz. Bizim kendi bahçemiz var. Ama biraz dikenli. Ne yazık ki basını dikensiz gül bahçesi gibi görenler, gerçek anlamda gazetecilik ile karşılaştığında özeleştiri yapmak yerine kurumları itham etmeyi ve karalamayı seçiyorlar'' dedi.

MEDYA 16.10.2020, 12:33 16.10.2020, 12:52
Hotar, Sertel ve İGC'ye yüklendi, cevap gecikmedi: Bizim kendi bahçemiz var ama biraz dikenli...

İZ GAZETE - CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel dün yaptığı açıklama ile hakkında düzenlenen 3 fezlekenin Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör’ü Nükhet Hotar’ın şikayetleri sonucu oluşturulduğunu açıklamış ve eski AKP’li vekil Hotar’a sert sözlerle eleştirerek üniversitedeki usülsüzlük iddialarına dikkat çekmişti.

Sertel’in sert eleştirilerine cevap veren Hotar’ın sözlerinden İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) de nasibini aldı. Yaptığı açıklamada Sertel’i ‘ülke gündemiyle değil şahsi hezeyanlarıyla uğraştığı’ suçlamasıyla eleştiren Hotar, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni kastederek ‘’Cemiyet başkanı olmadan önceki cemiyetin mali gücü ile kendisini vekilliğe götüren sürecin ardından bugünkü cemiyetin mali gücü arasındaki farkı, kamuoyunun takdirine bırakmakta fayda bulunmaktadır. Bir dönem milletvekilliği adaylığı düşürülen ve kendisini şaibeli aday konuma getiren bu vekilin köklü bir cemiyeti, hangi partinin arka bahçesine çevirdiğini meslektaşları da gayet iyi bilmektedir. Bu kişi, o dönem hakkını aramak adına; şimdi kötülediği saygıdeğer yargı mensuplarının bulunduğu Türk adaletine başvurmak zorunda kalmıştır. ‘’ sözlerini kullandı.

Hotar’ın sözlerine karşı açıklama yapan İGC ise, ‘’Atila Sertel İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Onursal Başkanıdır. Herkesin korkudan sus pus olduğu, korku ikliminin hüküm sürdüğü, toplumun sindirilmeye çalışıldığı, yalan haberlerle aldatıldığı dönemde Silivri zindanlarının kapılarını zorlayan gazetecidir. Gururumuzdur. O’nun başkanlığında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yürekli üyeleri, vatansever, gerçek gazetecilerin, aydınların, subayların yanında dimdik durmuş, onların sesi olmuştur. Bu duruş emanetimizdir, değişmemiştir.’’ ifadelerini kullandı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasının tamamı şöyle;

Sayın Nükhet Hotar,

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Rektörü.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulmuş, ülkemizin ilk meslek örgütlerinden biri olarak 74 yıldır saygınlığını korumaktadır.

Cemiyetimiz Yönetim Kurulları demokrasi kuralları çerçevesinde atamayla değil seçimle göreve gelirler.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, gazeteciliğin evrensel ilkelerine bağlıdır. Ulusal çıkarları, basın mesleğine ilişkin hak ve menfaatleri, mesleğin haysiyet ve şerefini koruyan, basın özgürlüğünün savunulması için her şart altında gereğini yapan, kanunların ve uluslararası anlaşmaların gazetecilere tanıdığı tüm hakları savunmaya odaklı kuruluş amaçlarından asla sapmamıştır.

Hedef gösterdiğiniz, 9 Eylül Gazetesi Cemiyetimizin gerçek ve örnek gazetecilik yapmak üzere basın dünyamıza kazandırdığı yayın organımızdır. Gazeteciliğin temel ilkeleri doğrultusunda yayıncılık yapar. Varlığı algı yaratmak değil gerçek habercilik yapmak üzerine kuruludur. Dedikoduları değil belgeleri esas alır. Gururumuzdur. Kurulduğu günden bu yana tamamen editoryal bağımsızlığa sahiptir.

Atila Sertel İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Onursal Başkanıdır. Herkesin korkudan sus pus olduğu, korku ikliminin hüküm sürdüğü, toplumun sindirilmeye çalışıldığı, yalan haberlerle aldatıldığı dönemde Silivri zindanlarının kapılarını zorlayan gazetecidir. Gururumuzdur. O’nun başkanlığında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yürekli üyeleri, vatansever, gerçek gazetecilerin, aydınların, subayların yanında dimdik durmuş, onların sesi olmuştur. Bu duruş emanetimizdir, değişmemiştir.

Ancak yönetim kurulumuz talimatla telkinle değil elbette kendi iradesiyle hareket eder.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni bir partinin arka bahçesi olmakla suçluyorsunuz. Biz kimsenin ne ön ne arka bahçesiyiz. Bizim kendi bahçemiz var. Ama biraz dikenli. Ne yazık ki basını dikensiz gül bahçesi gibi görenler, gerçek anlamda gazetecilik ile karşılaştığında özeleştiri yapmak yerine kurumları itham etmeyi ve karalamayı seçiyorlar.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti,

Kuruluşundan bu yana her türlü hukuksuzluğa karşı çıkmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin temel ilkeleri ve Hasan Tahsin kırmızı çizgisidir.

Ve biz; İGC Yönetim Kurulu, cemiyetimizin saygın üyeleri, bu inançla gururlu, onurlu dik başımızı hiçbir tehdit, itham ve karalamaya eğmeyiz.

Saygılarımla.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Adına  

Başkan Misket Dikmen

                                                                               

Yorumlar (1)
Dokuz Eylül Üniversitesi Personeli 2 ay önce
Fatma Seniha Nükhet Hotar, son zamanlarda sansasyonel gündemlerle anılır oldu. Üniversiteyi AKP'nin arka bahçesine çevirip, personelin hakkından kesip kurumu zarara uğratmaktan tutun da, mafyalarla anılmasına kadar. Allah Dokuz Eylül çalışanlarına ve öğrencilere sabır versin.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
12°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?