'Cadı avı' yaşanan Türkiye'de hangi basın hangi özgürlük?

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Türkiye’de basın çalışanı olmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Uluslar arası bağımsız kuruluşlarının verileri de bunu destekler nitelikte analizler sunuyor.

MEDYA 03.05.2019, 12:24 03.05.2019, 12:58
'Cadı avı' yaşanan Türkiye'de hangi basın hangi özgürlük?

ASYA YAŞARİKİZ / İZ GAZETE - 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında kabul edildi. Bu günle, basın özgürlüğünde geri kalan ülkelere dikkat çekmek, gazetecilikte etik anlayışı vurgulamak, ön plana çıkarmak amaçlanıyor.

TÜRKİYE ‘NİN KARNESİ YİNE ZAYIF

Wikipedia’nın iki yıldır yasaklı olduğu Türkiye, basın özgürlüğü verileri ile ele alındığında listenin gerilerinde kalmaya devam ediyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF)’in 2019 Dünya Basın Özgürlüğü İndeksi’nde, Türkiye 180 ülke arasında 157. sırada. Açıklanan indekse göre Türkiye’yi sırayla Kazakistan, Burindi ve Özbekistan takip ediyor.

Şubat, Mart ve Nisan aylarında yayınlanan 2019 raporları verilerinde ise Uluslararası Basın Enstitüsü'ne (IPI) göre 162, Türkiye Gazeteciler Sendikası'na (TGS) göre 142, Çağdaş Gazeteciler Derneği'ne (ÇGD) göre 139 ve Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'e göre de 146 basın çalışanı cezaevinde.

“ERDOĞAN CADI AVI YÜRÜTÜYOR”

RSF tarafından yapılan açıklamada Türkiye, Rusya ile beraber bağımsız medya kuruluşlarına zulmeden ülkeler arasında gösterildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gazetecilere yönelik ‘cadı avı’nın 15 Temmuz’dan beri sürdüğü ifade edilen açıklamada Türkiye’nin en büyük medya grubunun hükümet yanlısı bir holding tarafından devralınmasından sonra artan baskılardan söz ediliyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK GAZETECİ HAPİSHANESİ

Açıklamada, Türkiye’nin dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olduğu, gazetecilerin tutukluk hallerinden önce bir yıl hapiste tutulmasının ve ömür boyu hapis cezası almasının yeni bir norm olarak kabul gördüğü belirtildi. ‘Yeni Türkiye’ olarak adlandırılan bu dönemde 'hukuk üstünlüğünün soluk bir hatıra olarak kaldığı' belirtilen açıklamanın dikkat çeken ayrıntılarından biri de internet siteleri ve sosyal medyanın kontrol altında tutulduğu.

“SENDEN NE HABER GAZETECİ”

Uluslar arası Af Örgütü Türkiye Şubesi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle bir kampanya başlattı. “Senden Ne haber Gazeteci” etiketiyle sosyal medyada başlatılan kampanyada tutuklu gazeteciler kendilerinden haber verdiler ve #NeHaberGazeteci ve #ÇokSesliMedya etiketleriyle çalışan gazetecilerin yaşadıkları sıkıntıları paylaşması amaçlanıyor.

İGC: ‘KARNEMİZ HALA KIRIK’

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından ‘Karnemiz Hala Kırık’ başlığı ile yayınlanan açıklamada eleştirel basının baskı altında olduğu ve iktidara yakın yandaş basının ise nefret dilini arttırdığına dikkat çekildi. “Geçen yıl ve yıllarda olduğu gibi, gerçek anlamda gazetecilik yapmak isteyen, mesleğinin gereklerini yerine getiren gazeteciler ve onların yanında yer alanlar tutuklanmaya, hapse atılmaya devam ediyor. “ ifadeleri kullanılan açıklamada, 3 Mayıs’ları adına yakışır şekilde kutlamak için, gazetecilere gözdağı verilmesinin sonlandırılması talep edildi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?