‘Birgün ve Evrensel’in özgür basın için rolü paha biçilemezdir’

Basın İlan Kurumu tarafından Evrensel ve Birgün gazetelerinin ilan ve reklamlarının gönderilmemesine İzmir Barosu tepki gösterdi.

MEDYA 12.12.2019, 13:33
‘Birgün ve Evrensel’in özgür basın için rolü paha biçilemezdir’

İZ GAZETE - İzmir Barosu, Basın İlan Kurumu tarafından Birgün ve Evrensel Gazetelerine verilmesi zorunlu resmi ilan ve reklamları göndermemesine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.Basın İlan Kurumu’nun resmi ilanları eşit ve adil bir biçimde paylaştırmak ile yükümlü olduğu belirtilen açıklamada “2004 yılından beri yayın hayatında olan ve sermayesi yüzlerce birey, sendikalar ve meslek örgütlerinden toplanan paralarla oluşturulan Birgün Gazetesi'nin ve 1994 yılından beri yayımlanan, onlarca kez yayın yasağına ve sansüre uğrayıp Metin Göktepe gibi kayıplar yaşayan Evrensel Gazetesi'nin bağımsız basın için üstlendiği rol paha biçilmezdir” ifadelerine yer verildi.

‘GEREKLİ HUKUKİ DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ’

Basın açıklamasında Birgün ve Evrensel Gazeteleri’ne yönelik tutumların özgür basını hedef aldığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:“İçinde bulunduğumuz insan hakları haftasının temelini oluşturan ve 71. yılını kutladığımız İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 19. Maddesi basın özgürlüğünün önemine atfen "her ferdin bilgi ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını" düzenlemektedir. Mevcut iktidar döneminde Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında dramatik bir düşüş yaşamış ve 180 ülke arasında 157. sıraya gerilemiştir. Basın İlân Kurumu'nun Birgün ve Evrensel gazetelerine karşı takındığı tavrı bu genel tablodan ayrı olarak düşünmek mümkün değildir. Bu nedenlerle, Basın İlân Kurumu'nu kanuna ve hukuka aykırı uygulamaları nedeniyle kınıyor, ileriki süreçte Birgün ve Evrensel gazetelerinin ihtiyacı olan her türlü hukuki desteği sağlayacağımızın sözünü veriyoruz”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?