V.Murat Balesi prömiyeri Osmanlı torunlarıyla izlendi

Devlet Opera ve Balesi, müzik tarihçisi, besteci ve orkestra şefi Emre Aracı tarafından projelendirilen V. Murad Balesi prömiyeri Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Necdet Aydın Sahnesi'nde gerçekleştirildi.

KÜLTÜR SANAT 14.10.2019, 13:58 14.10.2019, 14:05
V.Murat Balesi prömiyeri Osmanlı torunlarıyla izlendi

Prömiyeri, Londra ve İstanbul'da yaşamını sürdüren Padişah V. Murad'ın torunu Osman Osmanoğlu ve eşi Hanife Candan Osmanoğlu birlikte izledi. 2019- 2020 temsil sezonunun ilk prömiyeri olan ve V. Murad'ın bestelerinin yanı sıra o dönem saray çevresinden müzisyenlerin besteleri ile oluşturulan, Osmanlı İmparatorluğu'nun en kısa süre tahtta kalan padişahı V. Murad'ın yaşamı, hayalleri ve korkularının anlatıldığı bale, izleyenlerden tam not aldı.

Müzik düzenlemeleri Emre Aracı ve Bujor Hoinic, koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy tarafından gerçekleştirilen V. Murad Balesi, şef Tulio Gagliardo yönetiminde sunuldu. Eserin dekor ve kostümleri Savaş Camgöz, ışık tasarımı Fuat Gök, video prodüksiyon tasarımları Ahmet Şeren imzası taşıyan balede başlıca rolleri Boğaçhan Bozcaada, Doruk Demirdirek, Çağın Hazar Özideş, Dolun Doyran, Yiğit Erhan, Sertan Yetkinoğlu, Burcu Olguner, Sülün Duyulur, Oben Yıldırım, Aslı Çilek, Çisil Bozcaada, Hülya Susurluk, Gülfem İncecik Özcan, Neslihan Mert Kılıç, Esra Bilgilioğlu paylaştı. V. Murad balesi, Türk bale tarihinde kendi el yazması besteleri kullanılarak bir padişahın hayatına göndermeler yapan ilk eser olma özelliğini taşıyor. V. Murad balesi, 15, 17 ve 19 Ekim, 25, 28 ve 30 Kasım ile 3 Aralık 2019 tarihlerinde İzmirlilerin izlenimine sunulacak.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
-3°
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208