Vedat Araz ile Kent ve Sanat'ın konuğu aktör ve yönetmen Orçun Masatçı oldu

İZ Web TV'de yayınlanan 'Vedat Araz ile Kent ve Sanat'ın konuğu aktör ve yönetmen Orçun Masatçı, soruları cevaplandırdı. Masatçı, İzmirliler tiyatroya önem göstermeli' diye konuştu.

KÜLTÜR SANAT 13.01.2020, 16:10 13.01.2020, 16:19
Vedat Araz ile Kent ve Sanat'ın konuğu aktör ve yönetmen Orçun Masatçı oldu

İZ GAZETE- İz Web TV'de yayınlanan 'Vedat Araz ile Kent ve Sanat'ın konuğu aktör ve yönetmen Orçun Masatçı, soruları cevaplandırdı. 

Tiyatroya başlama hikayesine değinen Masatçı, "Açık konuşmak gerekirse tiyatroya öyle çok aşık olarak gitmedim. Lisede olan hedeflerim ailemin görüşüyle uyuşmuyordu, o yüzden annem beni okul tiyatrosuna götürdü ve öyle başladım, belki birçok genç gibi" dedi. 

İzmir'de çok iyi tiyatro oyunları sergilendiğinin altını çizen Masatçı, "Genelinin mutlu olduğu bir yapılaşmamız var. Ayrıca, sorunu çözemesek bile sorunun ne olduğunu dinleyecek bir yönetim var, bu konuda bütün İzmirlilerin içi rahat olabilir. İzmir'de çok iyi tiyatrolar var, o yüzden İzmirliler bu konuda biraz önem vermeli. Bu kentte sizinle beraber tiyatro yapan insanlar, sizin haz almanız için, derdimize ortak olmanız için gece gündüz çalışıyorlar, o yüzden İzmirliler tiyatroya önem gösterilmeli" diye konuştu. 

'DİK DURANLAR HAYATTA HER ZAMAN KAZANIR' 

Orçun Masatçı, "Baskı göreceğiz. İçinde bulunduğumuz dönemde hiç kimse bize baskı yapmasa bile biz kendimize yapıyoruz. En basit örnekle sosyal medyada yazdığımız yazıların altına esprili bir biçimde 'Silivri soğuktur' yazan dostlarımız var. Espriyle bile olsa bunu içselleștirmiș durumdayız, belki de dışarıdan gelen baskıya ihtiyacımız kalmamış bile olabilir. Bu anlamda kendimizi baskılaman hayatınızı etkilememesi gerekir. 
Dik duranlar hayatta her zaman kazananlar olmuştur. Belki bugün kaybedebilirsiniz ama başınız dikse kazanırsınız. Bu memleket değişecek. Bu karanlık geldiği gibi gidecek" dedi. 


Masatçı aynı zamanda, "Söylemek kolay, yaşamak zor. Çevremizde olan biteni, intiharları, zor şartları görüyoruz. Bizim yapmamız gereken şeylerden biri mutlaka dayanışma. Bunun panzehiri bu" diye konuştu. 

'SAHNEDE DE CÜMLENİZİ SÖYLERSİNİZ, SOKAKTA DA' 

Sahne tiyatrosu ve sokak tiyatrosunu karşılaştıran Masatçı, "Sahnede de cümlenizi söylersiniz, sokakta da. Sahnede olan şey, salona insanların oyun seyretmek için geliyor. Ama sokakta öyle değil. Adam bir yere giderken bir anda tiyatroyla karşılaşıyor. Oyun izleyeceğinin bilincinde olmayan bir kitle var. Bu kitle sizin konsantrasyonunuzu bozabilir, derdinizi anlamayabilir. Bu anlamda ona kızmaya hakkınız da olmaz. Sokakta tiyatro yapmak yasak değil. Eğer bunu başarabilirsiniz, insanlar hem bir bilinçle hem de derdinize ortak olarak ayrılabiliyor" dedi. 

'AVRUPA'DA SOKAK SANATLARI ÇOK ETKİLİ' 

Avrupa ülkelerindeki sokak sanatını değerlendiren Orçun Masatçı, "Avrupa'da sokak sanatları çok yoğun ve etkili. Onların kültüre ve sanata bakışıyla bizim kültüre ve sanata bakışımız bir değil. Burada en deneyimlimizin bile 'sanat sepet işleri' dediğini duymuşsunuzdur, orada ise bu bir alt yapı kadar ihtiyaç. Oradaki yerel yönetimlerin, devletin desteği ise çok fazla" dedi. 

'TUNÇ BAŞKAN BU KONUDA ÇOK HEVESLİ' 

İzmir Büyükșehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in kültür sanat kapsamında çalışmalar yapmaya hevesli olduğunu ifade eden Masatçı, "Tunç başkan bu konuda çok istekli. Bu kentteki birçok insan görmüştür, kent için yapmak istediklerini anlatırken gözlerindeki heyecanı görüyorsunuz. Kendisinin "Avrupa dahil olmak üzere her yerin tiyatrosunu inceleyelim ve İzmir'e özgü biricik bir tiyatro oluşturalım' gibi bir görüşü vardı. Bu görüşj doğrultusunda çalışmaya devam ediyor. İzmirliler merak etmesin, Avrupa'nın biricik tiyatrosuna sahip olacağız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?