Ünlü İtalyan Şef, İzmirli gastronomi öğrencileriyle buluştu

Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliğinde İtalyan geleneğini ve ürünlerini tanıtmaya yönelik olarak düzenlenen '4'üncü Dünya İtalyan Mutfağı Haftası' kapsamında Milano'da Yönetici Şef olarak çalışan Tommaso Mandarino ile mutfakta gerçek bir lezzet deneyimi elde etti.

KÜLTÜR SANAT 25.11.2019, 09:51
Ünlü İtalyan Şef, İzmirli gastronomi öğrencileriyle buluştu

4'üncü Dünya İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında, Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü uygulama mutfağında düzenlenen atölye çalışmasına Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, İzmir İtalya Konsolosu Valerio Giorgio, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ve Yaşar Üniversitesi akademisyenleri katıldı. İtalyan Şef Tommaso Mandarino, öğrencilerle birlikte 'ricotta ve ıspanak dolgulu karides soslu ravioli' pişirerek, deneyimlerini ve bilgilerini öğrencilerle paylaştı. İzmir mutfağını değerlendiren Osteria Milano Restoran'ın Yönetici Şefi Tommaso Mandarino, "İzmir'de beklemediğim bir ambiyans buldum. İzmir, çok güzel ve misafirperver bir şehir. İzmir mutfağı ise çok geniş ve dünyaya açılma konusunda hazır. Görüyorum ki öğrenciler de İtalyan mutfağını keşfetmekte çok hevesli. Böyle bir toplulukla karşılaşmak mutluluk verici. Güney İtalya mutfağı ile benzerlik taşıyan İzmir mutfağını kesinlikle çok başarılı buldum" dedi.

Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç de, "Öğrencilerimizin dünya mutfaklarından zengin kültürlerin farkında olmaları için daima fırsatlar yaratmayı hedefliyoruz. Mezun şeflerimizin hem ülkemizde hem de dünyada gastronominin gelişimine katkı sağlayacaklarına inanıyorum" diye konuştu.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?
banner208