Uluslararası '2 Yaka Kısa Film Festivali' başlıyor

Dijital Film Atölyesi’nin (DFA), Kültür için Alan desteğiyle düzenlediği Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali (2YKFF), zengin seçkileri ve özgün etkinlikleri ile 23 Kasım günü İzmirlilerin karşısına çıkıcak.

KÜLTÜR SANAT 13.11.2019, 10:43
Uluslararası '2 Yaka Kısa Film Festivali' başlıyor

2010 yılından bu yana İzmir’deki sinema profesyonelleri ve meraklıları için kısa film yapım atölyeleri ve sinema odaklı etkinlikler düzenleyen ve kısa film yapımcıları için destek projeleri geliştiren DFA’nın yürüttüğü festival, bu yıl ilk kez yapılacak. Bol ödüllü “PatisionAvenue” filmi ile açılacak festivalde, gösteriminin ardından filmin yönetmeni ThanasisNeofotistos’la bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Festivalin bu yılki konuğu, 2017 yılında Atina’da film profesyonelleri tarafından kurulan ve kolektif olarak yürütülen bir mobil sinema ve film festivali yapılanması olan Balkan Can Kino (BCK) olacak. İşitsel ve görsel sanatlara alternatif yaklaşımlara odaklanan BCK, ayrıca bugüne dek birçok kısa ve uzun metrajlı, kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon filmin gösterimini yapmış. 

19 ÜLKEDEN 34 FİLM

Festivalin gösterim bölümünü oluşturan Ekran, 19 farklı ülkeden 34 filmden oluşan beş ayrı seçki ve bir retrospektifle izleyiciyle buluşuyor. Bunlar içerisinde yer alan Beyaz, Gri ve Siyah seçkiler 93 ülkeden 1500 filmin değerlendirilmesi sonucu oluşturuldu. Festival konuğu Balkan Can Kino’nun hazırladığı” Yunan Sinemasında Çeşitlilik” başlıklı seçki ve Zehra Cerrahoğlu’nun küratörlüğündeki İzmir Üniversite Filmleri Seçkisi ise ana seçkinin yanında yer alıyor. Festivalin bu yıl ki retrospektif kısmında ise çalışmaları Amerika ve Avrupa’daki birçok festivalde gösterilen İlhami Tunç Gençer’in Retrospektifi var.

Koltuk bölümünde ise: üç farklı panel yapılacak.24 Kasım’da Sertaç Koyuncu ve Yağmur Şahin’in kuir sinemayı tartışmaya açacakları “Gurur İle Küfür Arasında Kuir Sinemanın 2 Yakası”, 26 Kasım’daBCK’nın kurucularından, DimitraMitsaki ile film küratörü MariannaKaplatzi’nin konuşmacı olduğu“Alice GuyBlaché’dan Günümüze Sinemada Kadın Çalışanlar” ve 27 Kasım’da da Derya Efe ve Berkay Hasbay’ın kısa filmin sinemadaki yolculuğu üzerine konuşacakları “Sinemanın Kısaları:Özgür, Bağımsız ve Yaratıcı” panelleri olacak.

23 – 29 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılacak festival ile ilgili tüm bilgilere ve festival programına www.2yakakisafilmfestivali.com adresinden ulaşılabilir. 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
25°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?