Türk sanatının renkleri

1999 yılından bu yana Geleneksel Türk Sanatlarımıza katkı sağlayan Rengahenk Klasik Sanatlar Derneği 10 Ekim de Resim Heykel müzesinde yeni sergisinin açılışını yaptı.

KÜLTÜR SANAT 15.10.2018, 15:24
Türk sanatının renkleri

 Resim Heykel Müzesi’nde Rengahenk Klasik Sanatlar Derneğinin “Bir Detay Bin Emek” sergisi Sema Pekdaş’ın katılımı ile açıldı. 24 sanatçının eserlerinin yer aldığı sergide açılış konuşmasını ev sahibi konumunda olan İl Kültür Turizm Md. Yrd. Hakan Uzun yaptı. Uzun “Sanatın her dalını sergi salonları ile desteklediklerini , özellikle Türk sanatlarına ilginin son zamanlarda artmasının öneminden söz etti. Ardından Dernek Başkanı Sibel Bengisu yaptığı teşekkür konuşmasında sergiye on iki ayda hazırlandıklarını yirmi dört sanatçının eserlerinin yer aldığını ve Türk sanatlarının gelecek gelecek nesillere aktarılması için çok çalıştıklarını anlattı. Sibel Bengisu’nun katılımı ve teşekkür için kürsüye davet ettiği Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Sergi davetiyesinden etkilendiğini, sergi alanında gördüğü rengarenk insanlarla bir kez daha umutlandığını, sanat hayatımızda olduğunda insanların birbirine olan özeninin, saygısının ve sevgisinin arttığını, bu dönemde en çok sanatla kenetlememiz gerektiği vurgusunu yaptı. Teşekkürlerin ardından sergiyi gezdiler.

ÖZGÜN TASARIMLARA İMZA ATACAK

12 farklı ilde şimdiye kadar 41 sergi açan ve son yıllarda dernekleşip tamamen Türk Sanatları eğitimi veren Rengahenk, bu sanatların yaşaması ve doğru ellerle gelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyor. Özgün tasarımlara imza atmak için bu yolda hazırlanan eğitim programlarında, geleneksel malzeme kullanılmakta ve geleneksel çizim kuralları uygulanmaktadır. Farklı meslek gruplarından kişiler İzmir Alsancak’ta bulunan atölyede çalışmalarını yürütmektedir. Rengahenk, çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktadır. Rengahenk Atölyesi, Türkiye’nin birçok sanat merkezinde eserlerini sergilemektedir.

10 Ekimde açılan sergi 24 Ekime kadar Resim Heykel Müzesinde gezilebilecek sergi geleneksel sanatlarımıza ilgi duyan ve öğrenmek isteyenler için bir fırsat. Günümüze uyarlanmış örnekleri ile Hat, Ebru, Minyatür ve Tezhip den oluşan kırk ikinci sergide Rengahenk Klasik Sanatlar Derneği Sanatçı ve eğitmenlerinden Afet Bahıt, A. Noyan Bahıt, Ayten Kocagil, Ayşin Çelik, Asli Akoğlu Özaşçılar, Banu Akyıl, Candan Aral, Esin Aksaç, Emel Er, Ferda Erçiftçi, Fisun Sivri, Gönül Pekmezci, Handan Özel, Işıl Türkman, Melek Dağlı, Nadide Deligöz, Nagihan Akdemir, Necdet Emekli, Nurten Baykurt, Öztin Yanbastı, Sibel Bengisu, Şule Gömük, Ümran Uyanık, Yeşim Öcal‘ın on iki aylık çalışmaları yer alıyor.

Rengahenk Atölyelerinde Uygulanan tasarımlar 6 ay ve 1,5 yıl içinde üretilmektedir. İki yıllık eğitim sonunda öğrencilere sertifika verilmektedir. Rengahenk, bu işe gönül vermiş yeni öğrenci kayıtlarını da almaya devam etmektedir.Atölye çalışanları, 2013 yılında Rengahenk Klasik Sanatlar Atölyesi dernekleşmiş ve yetiştirdiği öğrenciler, ülke genelinde farklı yerlerde kendi atölyelerini açarak,  bu sanatı öğretmeye başlamıştır.  

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner212
banner96
16°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?