Sengel: 'Atatürk'ü sanatla anıyoruz, anlıyoruz'

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 81. Yılında Efes Selçuk’ta özel bir şan konseri ile anıldı. İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarının katılımıyla Efes Selçuk Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen konserde katılımcılar birbirinden özel şarkılarla muhteşem bir müzik ziyafeti yaşadı.

KÜLTÜR SANAT 11.11.2019, 14:37
Sengel: 'Atatürk'ü sanatla anıyoruz, anlıyoruz'

Konser sonrası sanatçıları tebrik eden Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel; “Biz bu kentte Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuştur”  sözünden ilham alarak bir kültür politikası inşa etmeye çalışıyoruz. Bu yolda çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.

10 Kasım sebebiyle gün boyu düzenlenen etkinliklerin yanı sıra akşam Efes Selçuk Belediyesi Tiyatro Salonu’nda özel bir şan konseri düzenlendi. Belleklere kazınan önemli şarkıların ve türkülerin İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları tarafından icra edildiği konserde piyanoda Nadezhda Golub Gonen, kemanda Ahmet Düzenoğlu, çelloda Fazıl Hakan Gürkan, Solist Bariton Murat Duyan ve Solist Soprano Ayşe Şener Özmen yer aldı.  Konsere Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel'in yanı sıra Başkan Yardımcısı Bilgi Keskin Şimşek,  CHP Selçuk İlçe Başkanı Mehmet Karanfil, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“BU KENTTE BİR KÜLTÜR POLİTİKASI OLUŞTURUYORUZ”

Konserin sonunda sanatçıları tebrik eden Başkan Sengel, Atatürk’ün sanata verdiği öneme değinerek; “O kadar lezzetli bir şey dinledik ki; ben doyamadım. Her bir sanatçımıza çok teşekkür ediyorum. Bir şeyi fark ettiğinizi düşünüyorum. Biz Efes Selçuk’ta göreve geldiğimizden beri belediyecilikte bir şeyleri değiştirmeye çalışıyoruz. Evet, çöplerin toplanması lazımdı, evet imar çok önemli. Ama tuğladan taştan başka şeyler yapmaya çalışıyoruz burada. Bu topraklara yaraşır bir kültür politikası inşa etmeye çalışıyoruz” dedi.

10 Kasım’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak kadar anlama açısından da önemli bir gün olduğuna dikkat çeken Sengel; “Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuştur”  sözünün arkasında durarak bir kültür politikası inşa etmeye çalışıyoruz. Bu yolda çalışmaya da devam edeceğiz. Köy Akademilerinden konserlere kadar bu tür kültür sanat faaliyetlerimiz devam edecek. O yüzden şunu söylüyoruz; bir kente dokunmak demek o kentin her hücresine girebilmek demektir. Kültürel etkinlikleriyle de bunu başardığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ÇİÇEĞİ KADIN SANATÇILARA VERDİ

Konuşmasının sonunda tüm sanatçılara teşekkür eden Sengel; “ Ben kadın belediye başkanı olarak burada yer alıyorsam; sizler kadın sanatçılar olarak bu sahnedeyseniz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde” diyerek kadın sanatçılara çiçek takdim etti.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?