‘Sanata ve Sanatçıya Özgürlük’ etkinliğine yasak

İzmir’de yapılması planlanan ‘Sanata ve Sanatçıya Özgürlük’ etkinliği İzmir Valiliği tarafından yasaklandı.

KÜLTÜR SANAT 23.02.2020, 15:55 23.02.2020, 16:39
‘Sanata ve Sanatçıya Özgürlük’ etkinliğine yasak

NİL KAHRAMANOĞLU / İZ GAZETE - Yasağın ardından birçok sanatçı duruma tepki gösterdi. Hem açlık grevini ölüm orucuna çeviren Grup Yorum üyelerine destek olmak hem de sanata ve sanatçılara yapılan baskılara karşı düzenlenmesi planlanan ‘Sanata ve Sanatçıya Özgürlük’ etkinliği İzmir Valiliği tarafından yasaklandı. Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan ancak valilik tarafından yasaklanan etkinlikte yer alacak isimler gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Etkinliği organize edenler arasında yer alan Sanat Meclis üyesi Muzaffer Gezer, Valilik ‘Devletin bölünmez bütünlüğünü korumak’ gerekçesiyle etkinliği iptal etti açıklamasında bulundu.

‘DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK’

Valilikten gelen yazıyla etkinliğin yasaklandığını öğrendik diyen Gezer, “Biliyorsunuz Grup Yorum üyeleri uzun süredir ölüm orucunda. Bu zamana kadar kimse seslerini duymak istemedi. Bu saatten sonra başlamış oldukları ölüm orucunu bitirseler bile kalıcı bir hasar alıp almayacakları, sakat kalıp kalmayacakları bir bilinmez. Grup Yorum özelinde aslında tüm ülkede sanata ve sanatçıya karşı bir baskı var. Tüm bu baskılara dikkat çekmek için ülkenin farklı yerlerinde yapılan bu etkinliklerin bir benzerini İzmir’de yapmayı planladık. Sanat Meclis’i olarak da İzmir’de bir şeyler yapmak istiyorduk. Farklı kitle örgütleriyle birlikte neler yapabiliriz deyip planlamıştık” diye konuştu.

‘KAZANAN BİZ OLACAĞIZ’

Duruma sessiz kalmayacaklarını belirten Gezer, “Sanata karşı yapılan bir baskı varsa sanatçılar da sahnede sanatını yaparak cevap vereceklerdir. O akşam da şiirler okunup, danslar edilip, tiyatro gösterimi yapılacaktı. Ancak uygun görülmedi. Konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenleyeceğiz. Konseri düzenleyen tüm bileşenlerin yer aldığı bir açıklama olacak. Daha önce Bursa ve Antalya’da da bu etkinliği yasaklamışlardı. Buna tepkimizi ortaya koyacağız. Sonuçta kazanan biz olacağız” dedi.

‘YÜZYILLARDIR SÖYLENİYOR’

Tiyatrocu Yaşar Gündem sanatçılara destek olmak için gerçekleştirmeyi düşündükleri etkinliğin iptalini şu sözlerle açıkladı: “Grup Yorum’un üyeleri, taleplerini dile getirmek için, konserleri yasaklanmasın diye ölüm orucundalar. Biz de sahnede işlenebilecek suç yoktur diyerek sanata ve sanatçıya özgürlük olması için İzmir’de yapılması planlanan konsere valilik izin vermedi. Bürokratik olarak nedenini bilmiyorum. Ne gibi bir sakınca var onu da bilmiyorum. Ama herkesin bildiği üzere bu ülkede, bu topraklar şiirler şarkılar yüzyıllardır söyleniyor. Ama doğru söyleyeni dokuz köyden kovdukları için bu tarz şarkılar, şiirler faşistler tarafından hoş görülmez. Çünkü koltuklarını rahatsız eder.”

‘SIKÇA KARŞILARŞTILAR’

Etkinlikte yer alacak olan Praksis Müzik Grubu ise, “Bu yasaklarla, Ruhi Su’dan Grup Yorum’a ve bugünlere kadar, egemenlerin yalanlarını değil, sömürülen çoğunluğun gerçekliğini ve çarelerini söyleme cesaretini gösteren sanatçılar sıkça karşılaştılar. Biz de aynı yoldan yürüyenler olarak, bu yasakları yenmek için daha fazla gayret göstereceğiz; çünkü ‘Bu karanlık yolun sonunda doğacak güneşi görüyoruz’ sözleriyle yaşanan duruma tepkilerini ortaya koydu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
21°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
Erken seçim mi, yoksa 2023 mü?