Özer Akdemir, Beşkapıları'n tarihi atmosferinde okurlarıyla buluştu

16 Ağustos'ta başlayan Foça Kitap Günleri'mde gazeteci yazar Özer Akdemir, Doğa ve Direniş Öyküleri kitabının söyleşisini gerçekleştirdi.

KÜLTÜR SANAT 27.08.2019, 15:35 27.08.2019, 18:20
Özer Akdemir, Beşkapıları'n tarihi atmosferinde okurlarıyla buluştu

İZ GAZETE - Foça Beşkapılar Kalesi'ndeki söyleşide gazeteci yazar Özer Akdemir, eko kurgu türündeki Doğa ve Direniş Öyküleri ile okurlarla buluştu. 

Akdemir gazetemize söyleşi ile yaptığı açıklamada "Foça Kitap Günleri'ndeki söyleşimin konusu gündemde önemli bir yer bulan Kaz Dağları direnişi ve Mart ayında Yeni İnsan Yayınlarından çıkan dördüncü kitabım Doğa ve Direniş Öyküleri'nde yer alan eko kurgu öyküleri idi. Söyleşide sanıldığının aksine Kaz Dağı mücadelesinin yeni bir mücadele  olmadığını 2010-2012 yılları arasında bölgede yapılan ve katıldığım köy toplantılarından fotoğraflar ve gözlemlerle aktardım. Kaz Dağlarıanda altın işletmeciliğine Türkiye'nin dikkatinin 200 bin ağaç kesildikten sonra çekilebilmesi çok acı oldu. 2010'un başlarında yöre köylüleri bu mücadelenin içerisine katılabilseydi Kirazlı'daki doğa kıyımı yaşanmayabilirdi. Öte yandan hala yöre halkının mücadelenin öznesi yapılamadığını ve direnişin içinde kitlesel olarak yer alabilmesinin sağlanamadığını görüyorum. Bu durumun ise direnişin ve Kaz Dağının geleceği açısından endişe verici buluyorum. Edebiyat ve sanatın ekoloji mücadelelerine yönelmesinin mücadelenin en geniş kitlelere duyurulması ve sahiplenilmesi açısından olduğu kadar, geleceğe taşınmasına da büyük katkıları olacak. Bu nedenle ülkenin dört bir yanından haberlerini, televizyon çekimlerini yaptığım birçoğu devam eden ekoloji mücadelelerini edebiyatla, öykülerle anlatmayı denedim. Haberleri yaparken duyup, görüp, hissedip habere aktaramadığın duygu ve düşünceler bende kalmasın okur da o kuşun hüznünü, yanan o ağacın çığlıklarını, direnen köylülerin  öfkesini ve inancını hissetsin istedim." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
13°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208