Orhan Aydın: Sanat ve sanatçı muhaliftir!

Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın, ülke gündemi ve tiyatro konusunda değerlendirmelerde bulundu. Aydın, yerel yönetimler ve sanat ilişkisi ile sanatın ve sanatçının muhalifliği konusunda da önemli mesajlar verdi.

KÜLTÜR SANAT 06.08.2021, 08:31 06.08.2021, 08:37
Orhan Aydın: Sanat ve sanatçı muhaliftir!

İZ GAZETE- Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın, Efes Selçuk’ta gerçekleşen 14. Türkiye Tiyatro Buluşması’nda İz Televizyonu’nun konuğu oldu. Pınar Teke’nin sorularını yanıtlayan Aydın, Türkiye’nin birçok ilinde çıkan orman yangınlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken AKP iktidarına sert çıktı. Aydın, yerel yönetimler ve sanat ilişkisine dair önemli mesajlar verirken muhalif bir sanatçı olmasına yönelik de açıklamalarda bulundu. Aydın, tiyatronun geçmişten bugüne nasıl evirildiğini de değerlendirdi.

‘TALAN EDİLMİŞ BİR CUMHURİYET VAR’

Türkiye’nin birçok ilinde yaşanan orman yangınlarına ilişkin konuşan Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın, “Göz göre yanmamıza izin verildiğini düşünüyorum. İzlediğim her şey ve yaşadığımız gerçeklik; yangınların sistem tarafından bile isteye seyredildiğini düşündürüyor. Türk Hava Kurumu’nun (THK) bir cumhuriyet kurumu olması, bu kurumun AKP ve MHP tarafından iç edilmesi anlayışı, hangarda bekletilen uçaklar, büyük yalanlar… Gördük ki 20 yıl içerisinde varı yoğu talan edilmiş bir cumhuriyet gerçekliği var. Bu gerçekliğin son örneği bu yangınlarda gördük. Eskiden, bu tür afetlerde sahada hep asker olurdu, asker bu konudaki aldığı eğitimi halkın yanında olarak bu tür zamanlara hayata geçirirdi ama şimdi sahada asker de yok. Çünkü, vesayet adlı bir soysuz damarın aracılığıyla bu yetki askerin elinden alındı ve vatandaş yanan hayatımızı kurtarmaya çalışıyor. Bu çok büyük bir hüzün” açıklamalarında bulundu.

‘DÜŞMANLIK OLDUĞUNU ALGILIYORUM’

THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı’nın ‘envanterimizde uçak yok’ şeklindeki tepki çeken açıklamalarını değerlendiren Aydın, “Bu kadar yazlık-kışlık saraylar yapanlar, biraz da memleketin geleceklerini düşünmeliler. Bu coğrafyanın varını yoğunu iç edenler, biraz da bu ülkede yaşayan insanların hayatlarını nasıl mutlu kılacaklarını düşünmeliler. Bu tür felaketleri öngörmeliler. Burada net bir şekilde hem kendi coğrafyasına hem kendi insanına karşı düşmanlık olduğunu algılıyorum. Bu beni hem çok geriyor hem çok üzüyor” dedi.

ERDOĞAN’A ‘AKIL TUTULMASI’ ÇIKIŞI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Marmaris’te yangın bölgesine konvoyla gitmesi ve bu nedenle oluşan trafik nedeniyle itfaiyelerin yangın alanına ulaşmakta zorluk yaşamasına değinen Aydın, “Sol taraf yanıyor, sağ taraf yanıyor, bir de sen konvoyla gelip trafiği durduruyorsun, durduğun şey de itfaiye trafiği! Sonra merkeze geliyorsun, yangının durumunu değil durumu sosyal medyada paylaşanları suçluyorsun ve insanların kafasına çay fırlatıyorsun! Ve biz sonradan; kafasına çay fırlattığı insanların Marmaris’in insanları olmadığını, orman işletme müdürlüğünden zorla getirilen insanlar olduğunu öğreniyoruz. Ben bunun bir akıl tutulması olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘BU BULUŞMA BİR MUCİZE’

Efes Selçuk Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 14. Türkiye Tiyatro Buluşması’nı değerlendiren Orhan Aydın, “Yaklaşık 2 senedir süren pandemiden sonra böyle bir buluşma gerçekleştirmek gerçekten bir mucize. Bütün sanat alanlarının daraltıldığı, hayatların ötelendiği, gencecik müzik yaratıcılarının intihar ettiği, sistem tarafından sanat düşmanlığının çok net biçimde haykırıldığı bir dönemde burada yeniden bir sevinç yumağı haline gelme durumu var. Bu, Türkiye Tiyatro Buluşması’nın özüdür, ruhudur. Hayatı birlikte hoş etmek için buradayız. Buradaki kamptaki gencecik insanlar geleceğin yaratıcıları. Biz, birlikte büyük bir yumak olmayı, sanat adına sevinç, barış, kardeşlik ve aşk yumağı olmayı beceriyoruz. Diliyorum ki daha da büyük buluşmalar olur. Diliyorum ki bir dahaki buluşmalarımızda gerici, dayatmacı, ırkçı ve sanata karşı düşmanca davranan anlayıştan kurtulmuş oluruz. Birçok ülkede örnekleri var, bizim bu yaptığımız buluşmalara devlet sahip çıkıyor ve yaygınlaştırıyor. Çünkü burada amatör bir devrimci ruh var. Bu amatör devrimci ruh; sevgi, barış, kardeşlik, sevinç, eşitlik, özgürlük demektir. Tiyatro da zaten bu demektir” diye konuştu.

‘SİSTEM, PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİRDİ’

‘Sanatsız bırakılmış bir hayatı, kuraklığın içinde kıvranan bir meyve fidesi gibi düşünmek lazım’ diyen Aydın, “Meyve fidesinin havaya, suya ihtiyacı olduğu gibi insanın da sanata ihtiyacı var. İnsan, sanatla kendini geliştirebilir, zenginleştirebilir. Pandemi bu 2 yıllık süreçte bizim hayatlarımızdan umutlarımızı ve sevinçlerimizi çalıp götürdü. Çünkü sistem, pandemiyi fırsata çevirdi. Sanat düşmanlığını ilan etmiş sistem, sanat yaratıcılarını ve sanat emekçilerini yok sayarak, haklarını budayarak pandemiyi kendi açısından fırsata çevirdi. Ama şu an Anadolu’nun birçok yerinde yeniden oyunlar, konserler insanlarla buluşuyor ve insanlarda büyük bir özlem olduğunu görüyoruz. Demek ki eşitliğe, özgürlüğe aç bu ülke. Doymak bilmeyen bir açlık gerekiyor, eşit ve özgür bir ülke olması için. Onun için bu buluşma önemli bir adım” ifadelerini kullandı.

YEREL YÖNETİMLER VE SANAT

Bu tür buluşmaların yerel yönetimler-sanat-sanatçı ilişkisi konusunda bir akıl zenginliği yaratacağını söyleyen Aydın, “Çünkü bir yerel yönetim, ne denli sanata, sanatçıya ev sahipliği yaparsa, hatta sanat alanlarında üretim yapmaya karar verirse, kendi tiyatrosu olursa, kendi sanat atölyeleri olursa orada her şey yeşerir. Yani bu tiyatro buluşmaları yerel yönetimlere de bir ivme kazandıracaktır. Ama AKP ve MHP bunun nasıl bir buluşma olduğunu bilmesine rağmen tepeden hor hor bakıyordur diye düşünüyorum” dedi. Aydın ayrıca, “Biz şunu istemiyoruz; bize para versinler istemiyoruz, bize sahnelerimizi açsınlar, oyunlarımızı seyircilerimizle buluştursunlar yeter. Ama elbette kendi yönettikleri ilde, ilçede kültür-sanat bütçeleri olsun. Bu bütçeler yalnızca gelecek olan sanatçılar, oyunlara değil kendi bünyelerindeki sanat üreticilerine de destek olsun. O zaman her şey değişir diye düşünüyorum” dedi.

‘SANAT VE SANATÇI MUHALİFTİR’

‘Muhalif bir sanatçısınız. Bugüne kadar muhalif olduğunuz için ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?’ sorusunu yanıtlayan Aydın, şunları söyledi: “Bu iş hep böyledir. Ben bir cumhuriyet çocuğuyum. Benim kendi düşüncelerim de iktidarda olsa ben düşüncelerimi en yüksek sesle söyleme özgürlüğü isterim. Sanatın eleştirici gücünü kullanarak insanları iyiye, doğruya, mutluluğa çağırarak söyleyeceğim sözler vardır. Ama bu; baskıyla, despotça, faşizan bir şekilde insanları susturmaya çalışıp cezaevlerine atacak duruma gelince bu sefer isyan zinciri büyümeye başlıyor ve kendi kabına sığamaz hale geliyor. Cumhuriyet artık bu ülkede bitirilmiş halde. Bu yüzden demokrasi, eşitlik, insan hakları, barış, kardeşlik mücadelesini bu ülkede sanat üreterek yapmak istedim. Çünkü sanatın itici, değiştirici, akıl zenginliği yaratan bir güç olduğunu düşünüyorum. Sanata düşmanlık damarı olanlara karşı da sürekli mücadele ettim. Dolayısıyla hakkımda açılan davalar, verilen cezalar asla umurumda değil. Çünkü aslolan; ürettiğimiz alandaki sanatı daha doruğa taşımak, sözümüzü en yalın ve gerçekçi biçimiyle söylemek, ardımızdan gelecek kuşaklara umut vermek, emekçinin ve yoksulun yanında durmak, hırsızlardan, faşist katillerden, hayatı ve ülkeyi soyanlardan hesap sormaktır. İşte o zaman o coğrafyada; sanatla, tiyatroyla, müzikle, dansla, şiirle, edebiyatla daha mutlu bir hayat olur. Sanatçı dediğin zaten muhaliftir, sanat muhaliftir. Sanat değişimi, ileriyi anlatır.”

‘TİYATRO DOĞDUĞU GİBİ OLACAK’

‘Tiyatro, geçmişten bugüne nasıl evirildi?’ sorusunu da yanıt veren Aydın, “Elbette ki çağ, teknoloji, dünya çok değişti. Değişmeyen tek şey gerçektir, bilimin ışığında gelişen gerçektir. Çağdaşlık, uygarlık, eşitlik, özgürlük isteyen sanat, bilimin ışığında yeşeren sanattır. Dolayısıyla bilim geliştikçe sanat gelişir, hayatı değiştirme mücadelesi evrilir. Tiyatro bir bilimdir, müzik, heykel, şiir bir bilimdir. Dolayısıyla bu bir gerçeklik. İnsan değiştikçe hayat değişir. İnsan değiştikçe geleceğe dair umutları çoğalır. Dünden bugüne gelen tiyatroda aynı umudun peşinden geldi. Elbette ki hayatımıza teknoloji girdi, onu sahnede nasıl kullandığımız, nasıl işimize yaradığı meselesi çok tartışıldı, estetik boyutları çok tartışıldı, tartışılmaya da devam edecek. Ama geleceğin tiyatrosu, doğduğu gibi olacak. Yani gerçek!” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 15 24
6. Galatasaray 15 23
7. Başakşehir 14 22
8. Karagümrük 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Antalyaspor 14 18
13. Altay 15 18
14. Gaziantep FK 14 18
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 13 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Tuzlaspor 13 21
7. İstanbulspor 14 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Gençlerbirliği 14 20
10. Samsunspor 13 19
11. Adanaspor 15 19
12. Menemenspor 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Southampton 15 16
15. Everton 14 15
16. Leeds United 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 14 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 15 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?