Menemen'de 'Mektebi İrfan Final Muhabbeti' yapıldı

Menemen Belediyesi Kübilay Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinliğe Menemen belediye başkanı Serdar Aksoy, Alevi inancına sahip yurttaşlar ve İzmir’de yaşayan Dertli Divani hayranları katıldı. 

KÜLTÜR SANAT 15.01.2020, 15:17
Menemen'de 'Mektebi İrfan Final Muhabbeti' yapıldı

Etkinliği düzenleyen kurumlar adına İzmir Elbistanlılar Derneği başkanı Hüseyin MANTO, dernek olarak Alevi yol ve erkanı temalı bir etkinlik dizisi başlattıklarını belirtti. “Mekteb-i İrfan Muhabbetleri bugüne kadar yurtdışı ve yurt içinde olmak üzere toplam 71 noktada yapılan bu muhabbetlerin İzmir’de 3.sünü yapmaktan büyük gurur duyuyoruz.Umarım İzmir’in tüm ilçelerinde de bu muhabbetler biran önce yapılır. Amacımız hep beraber muhabbet etmek, birbirimizle tanış olmak ve aynı zamanda yolumuzun kaidelerini, güzelliklerini de beraberce paylaşmak ve öğrenmek. Bugün de Dertli Divani ile muhabbet edeceğiz. Bundan sonra da yolumuzun kaidelerini yeni nesillere aktaracak aydınlarımızı etkinliklerimize davet edeceğiz…” dedi.

Alevilikteki âşıklık ve zakirlik alanında yaptığı hizmetlerinden dolayı 2010 yılında Birleşmiş Milletlerin kültür kuruluşu olan UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak seçilen ve ilk solo albümü Divane Gönül’ü 1989 yılından çıkardıktan sonra 2014 yılındaki son solo albümü Hakisar’a kadar toplamda 6 solo albüme imza atan Dertli Divani, gece boyunca sıradan bir konser vermeyeceğini belirtti. Dertli Divani “İcra ettiğimiz deyişlerin ne anlama geldiğini onların batıni anlamlarını açıklamaya çalışacağım. Hacı Bektaşların, Pir Sultan Abdal’ın gönül eri olup veya halk adamı olan bütün bilgelerin, düşünürlerin özdeyişlerini anlatıp onların iç anlamı dediğimiz bâtınî anlamlarını muhabbet konusu yaparak ruhumuzun da bütünleşmesini sağlamaya çalışacağım. Yunus’un dediği gibi ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım.’ Muhabbet etmeden de tanışamıyoruz. Karşılıklı yapılan muhabbetle, bilgi ve birikimlerimizi birbirimize aktarıp beslenmemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde insanlar kendilerini geliştirir. Muhabbet hepimizin okuludur. Mekteb-i İrfan dediğimiz şeydir. 7 ile 70 yaşındaki canın yetiştiği okuldur mekteb-i irfan…”

Ozan Dertli Divani 2010 yılından bu yana Türkiye’de ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde 71 noktada Mekteb-i İrfan Muhabbetleri ile 5 binden fazla gence verdiği eğitimin amacını; “Çok güzel saz çalıp deyiş söyleyen gençlerimiz var. Bu gençlerimiz okudukları deyişlerin gerçekte ne ifade ettiğini bilirlerse daha içten ve inanarak halka anlatmış olacaklar. Ayrıca muhabbet bizim özümüzü ifade eden bir şeydir. Üç can bir araya gelip muhabbet ederse o da cem olur. Cem töreninde yapılan 12 görevi tek tek icra etmemiş olsalar da üç nefes bir muhabbette de tek can olurlar. Önemli olan kültürüne aşina olmak ve bu muhabbet ortamından kopmamaktır. Kopmayacağız, kesintiye uğramayacağız ki özümüzü bulacağız. Bir anlamda bu mekteb-i irfan Muhabbetler; özümüze dönüş, özümüzden haberdar olmayı sağlayan deryadan damla misali çalışmadır. Bu kültürel değerlerimiz bitmek tükenmek bilmeyen bir hazinedir…” ifadeleri ile açıkladı.

Menemen Belediyesi Kübilay Kültür Merkezinde gerçekleşen meketeb-i irfan final gecesi yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

Gece Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’a katılımından dolayı plaket verilmesiyle sona erdi.Yaptığı konuşmada Aksoy ‘’Dertli Divani gibi bir gönül erini Menemen’de ağırlayarak büyük onur duydum.Bundan sonraki çalışmlarında başarılar diliyorum,yapacağımız diğer etkinliklerde de Dertli Divani’yi aramızda görmek isteriz’’dedi.

DERTLİ DİVANİ KİMDİR?

15 Ocak 1962 tarihinde Urfa’nın Kısas köyünde doğdu. Asıl adı Veli Aykut’tur. Dedesi Ahmet Baba ve babası, asıl adı Hamdullah olan Aşık Büryani’dir. Küçük yaşlarda aşıklık geleneğini ve bağlama çalmayı öğrendi. İlk ve ortaokulu köyünde, liseyi ise Urfa’da bitirdikten sonra yükseköğrenimini Ankara’da tamamlayan Dertli Divani, hem kendi şiirlerini hem de babası ya da başka aşıkların şiirlerini bestelemektedir. Mahlasını oluşturan Dertli bölümünü 1978 yılında Emrullah Efendi, birkaç ay sonra da evlerini ziyaret eden Bektaş Efendi ise Divani bölümünü verdi. Böylelikle Dertli Divani mahlası tamamlanmış oldu. Daha 16 yaşındayken söylediği doğaçlama deyişlerin de bu mahlası almasında önemli bir etkisi oldu. Türküleri birçok sanatçı tarafından söylenen Dertli Divani Türkiye ve Türkiye dışında birçok konser ve toplantıya katıldı. Bugüne dek tek başına 4, grup olarak da 6 olmak üzere toplam 10 adet albüm çıkardı. Ozanın kendisine ait ilk kaseti Divane Gönül, 92 yılında Diktiğimiz Fidanlar, 96 yılında Duaz-ı İmam ve en son 2000 yılında ise Serçeşme adlı kaseti piyasaya çıktı.120’nin üzerinde söz ve müziği kendisine ait eser bulunmaktadır. Derleme eserlerinin sayısı ise 60’ın üzerindedir. Sözlü eserlerinden bazıları; Zülfü Livaneli, Arif Sağ, İlyas Salman, Belkıs Akkale, Sabahat Akkiraz, Güler Duman ve bir çok sanatçı tarafından seslendirildi.

Yorumlar (1)
barış kaya 3 ay önce
Çok değerli ve anlamlı bir etkinlik.Dilerim bu muhabbetler İzmir'in her yanında gerekli ilğiyi görür.Aşk ile
banner96
banner177
16°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?