'İnsanlık doğayı hor kullandı'

İz Web TV'de 'Vedat Araz ile Kent ve Sanat' programı kapsamında yayınlanan ‘Instagram Sohbetler’inin konuğu Dertli Divani oldu.

KÜLTÜR SANAT 02.04.2020, 21:06 02.04.2020, 21:20
'İnsanlık doğayı hor kullandı'

İZ GAZETE- Türk halk müziği sanatçısı Dertli Divani, Instagram sohbetlerine katılarak Vedat Araz’ın sorularını cevapladı.

Ülkemizde koronavirüs kapsamında çok sıkıntılı bir süreç geçirildiğini ifade eden Dertli Divani, “Zor günler yaşanmaya başladı, umarım bir an önce ilacı bulunur. Bunun altından ne çıkacak, bunu zaman gösterir. İnsanlık dünyayı çok hor kullandı. Mahzuni Şerif  yıllar önce ‘Yazık oldu dünyamıza’ diye bir eser çıkarmıştı, gerçekten haklı. Bu virüsün yayılmasında etken olan nelerse bunu yakında anlarız. Sosyal medyada birçok bilgi dolaşıyor, benim düşüncem de virüsün kendi kendine oluşmadığı. Sosyal medya evet kirli bir alan ama niçin şeffaf olunmuyor? Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın hangi ilden olduğu neden söylenmiyor mesela? Haluk Levent geçenlerde gerçekten uyuyamıyorum demişti ve haklı, duyarlı insanlar nasıl uyusun? Çalışmak zorunda olan vatandaşlar var, adamlar aç, ne olacak? Bunları düşünmek lazım” diye konuştu.

‘HUZURU VAR ETMEK DE YOK ETMEK DE İNSANLIĞIN ELİNDE’

Dertli Divani “İnsanlığın aklı ve vicdanı bütün kötülükleri ortadan kaldırabilir. Empati kuracağız. Bize yapılmasını istemediğimiz şeyi başkasına yapmayacağız, kendimiz için istediğimiz her şeyi ise tüm insanlık için isteyeceğiz. İnsanlık da buradan başlıyor. Irk, din, dil, meslek, cinsiyet ayrımı yapmadan herkese sevgiyle yaklaşacağız. Eğer bunu yapabilirsek dünyadaki gürültü, savaş yerini huzur ve barışa bırakır. Bir bela geldi şu an herkes korku içerisinde, umarım bundan iyi bir ders çıkarılır. Bu virüs gittiğinde insani duyguların artması en büyük dileğimiz. Huzuru mutluluğu var etmek de yok etmek de insanlığın elinde” ifadelerini kullandı.

‘ONLAR BİR DERYA, BENSE KÜÇÜK BİR DAMLAYIM’

UNESCO tarafından ‘Yaşayan insan hazinesi’ ödülünü alan Dertli Divani, bu konuya yönelik konuşarak, “Şahsıma 2010 yılında âşıklık alanında yaşayan insan hazinesi ödülü verdi. Bu ödül kendi alanında donanımlı olan ve bilgi birikimlerini paylaşabilen insanlara verilen bir şey. Çok farklı alanlarda verilebiliyor. Bu ödül aynı zamanda, usta çırak ilişkisiyle sanatını birbirine aktaran insanları da verimli hale getirtmeye çalışıyor. Ben de bu ödülle birlikte,  üzerime büyük bir sorumluluğun düştüğünü hissettim. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır ve etrafa yayılır. Bu ödül sadece bana verilmedi. Bu ödül, gelmiş geçmiş bütün ulu ozanların ödülü, sadece bende tecelli eti. Onların hepsi bir derya. Ben de o deryada bir damla olabilirsem ne mutlu bana” diye konuştu.

‘DÖRT ELLE SARILMAMIZ GEREKEN ŞEY BİLİMDİR’

Divani, “Dört elle sarılmamız gereken şey, bilimdir. Kuru kuruya sağdan soldan medet beklemekle, duayla bu iş çözülmüyor. Bununla birlikte sevgiyi, dostluğu, içtenliği elden bırakmayarak akla mantığa uymanın önemli olduğunu görmüş olduk. İnandığın değerlerle tabi ki yaşa ama aklın yolu birdir. Şu an herkes bilim insanlarından medet umuyor” dedi.

Yorumlar (2)
ismail uğur 1 yıl önce
eyvAllah, diline, yüreğine sağlık, hürmetler divani baba.
neriman köksal 1 yıl önce
Allah yeryüzünü eksiksiz muhteşem yarattı.insanoglu bilhassa malum parti 20 yıldır kesmedigi orman bırakmadı,yangına uçak kaldırmadan öküz gibi seyretti,ayagını sürüyerek yürüyen kişi yurdun heryerine,amerikaya bile saray yapmanın anlamı nedir ömrün yetmez van,a gitmeye oraları bile kirletti
Günün Karikatürü Tümü
banner96
21°
hafif yağmur
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?