Fotoğraflarla Basmane'deki yeni yaşam sergilenecek

Mülteci aileler üzerinden Basmane'nin değişen yüzünün fotoğraflarla anlatıldığı 'Basmane'de Yeni Yaşam' sergisi, 22 Şubat Çarşamba günü açılıyor.

KÜLTÜR SANAT 20.02.2017, 13:10 20.02.2017, 17:56
Fotoğraflarla Basmane'deki yeni yaşam sergilenecek

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan, farklı kültürlerin ortak yaşam alanı Basmane; kimi için son durak kimi için ise bir geçiş noktası. Çalışmalarını Mahzen Photos çatısı altında sürdüren iki belgesel fotoğrafçısı Serkan Çolak ve Sinan Kılıç da bu noktadan hareketle yola çıktılar. Bir yıl önce başlattıkları Belgesel Fotoğraf Atölye Çalışması kapsamında İzmirli 12 fotoğrafçıyı projeye dahil ettiler. Belgesel fotoğrafçılık üzerine atölyeye katılan fotoğrafçılar, ilk üç ay 'Belgesel Fotoğraf Nedir? Belgesel Fotoğrafın Gücü Nedir' konularında aldıkları eğitim sonrasında Basmane'nin değişen yüzünü fotoğraflayarak kent belleğine not düştüler.""

MÜLTECİ YAŞAMLARA TANIKLIK

Bir Afgan ve iki Suriyeli ailenin yaşamlarına yakından tanık olarak çalışmalarını yürüten fotoğrafçılar, mülteci aileler üzerinden Basmane'nin değişen yüzünü anlatıyor. Ailelerin ve çocukların çalışma hayatları, okul hayatları ve ev hayatlarının belgelendiği bu çalışma mültecilikle birlikte kent kültürüne de bir bakış imkanı sunuyor. Sinan Kılıç ve Serkan Çolak'ın proje koordinatörlüğünü yaptığı 'Basmane'de Yeni Yaşam' Belgesel Fotoğraf Atölye Çalışması Sergisi'nde 12 fotoğrafçının eseri yer alıyor. 22 Şubat Çarşamba günü saat 18.00'da Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde açılışı yapılacak sergi, 21 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.
Sergide yer alan fotoğrafçıların isimleri şöyle: Aynur Ekiz, Gurbet Ergun, Meltem Oktay, Mefaret Yüce, Nilgün Yoldaş Atila, Nurten Gül, Özgür Bozkurt, Özgür Şenergin, Sema Öğünlü, Semih Tokkuzun, Serpil Gönüllü ve Yakup Alaluf.""

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
10°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?