Ekonomi Üniversitesi'nde Milli Mücadele sergisi başladı

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 100'üncü yıl dönümü, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde (İEÜ) anılıyor.

KÜLTÜR SANAT 15.05.2019, 12:06
Ekonomi Üniversitesi'nde Milli Mücadele sergisi başladı

Üniversitede '100'üncü Yılına doğru Milli Mücadele Günlüğü' adlı sergi açıldı.

İEÜ Rektörlüğü çatısında bir araya gelen İEÜ Öğrenci Konseyi, Atatürkçü Düşünce Kulübü, Atatürk İlke ve İnkılapları Koordinatörlüğü ve İEÜ Türk Dili Koordinatörlüğü tarafından zafere giden uzun ve zorlu zaman diliminde yaşananlar gün gün aktarıldı. Üniversitenin sosyal medya ve web sayfası üzerinden de günlük yapılan paylaşımlarda, milli mücadele ruhu ortaya konuldu.

Sergi açılışının ardından Tarihçi Prof. Dr. Ergün Aybars da, milli mücadele günlerini içeren konferans verdi. İEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Çiğdem Kentmen, milli mücadele ruhunu tekrar hatırlatmak amacıyla yıl boyunca her gün paylaşımlarda bulunulduğunu, bunun sonucunda da Türk milletinin var oluş güncesini oluşturduklarını söyledi. Prof. Dr. Kentmen, "Milletimizin ölüm kalım savaşı verdiği yıllarda, gün gün neler yaşandığını önemli satır başlıkları ve fotoğraflarla öğrencilerimize aktarmak istedik" dedi. İEÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Kaan Günay da, “Atatürk'ün, düşman donanmasını gördüğünde yaverine 'Geldikleri gibi giderler' dediğini hepimiz biliriz. Biz de bu kararlılık ve inançla bundan 100 yıl önce yaşananları arkadaşlarımızla paylaşmak, atalarımızın azim ve başarılarına dikkat çekmek istedik. Atatürk'ün bu sözü söylediği 13 Kasım 1918'den, 19 Mayıs 1919'a dek, vatanımızın verdiği varoluş savaşını gün gün araştırıyor ve bir günce gibi paylaşıyoruz" diye konuştu. Tarihçi Prof. Dr. Ergün Aybars da, tarihsel gelişmelerden örnekler vererek, Milli Mücadele'nin emperyalizme karşı kazanıldığını söyledi. Prof. Dr. Aybars, "Atatürk, Anadolu'ya milli bir lider olarak çıktı. İstiklal Savaşı'nda dini ideolojiyi değil, milleti birbirine bağlamak için milli ideolojiyi kullandı" dedi.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
gök gürültülü hafif yağmurlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?