'Bu ülkede ne yaşanırsa yaşansın ilk fiş sanatçıya kesiliyor'

İz Televizyonu'nda yayınlanan 'Vedat Araz ile Kent ve Sanat' programının konuğu müzisyen Serdar Baba ve müzisyen Zafer Güler oldu.

KÜLTÜR SANAT 19.09.2020, 19:17
'Bu ülkede ne yaşanırsa yaşansın ilk fiş sanatçıya kesiliyor'

İZ GAZETE- Vedat Araz'ın sunumu ile 'Kent ve Sanat' programının konuğu müzisyen Serdar Baba ve müzisyen Zafer Güler, soruları cevapladı.

Güler, müzikle tanıșmasına yönelik konuşarak, 'Benim için ilk adım duvarda asılı bağlamayı görüp merak etmek oldu. Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü gibi gruplarla tanışınca gitar ihtiyacı doğdu bende. İlerleyen süreçlerde kafelerde çalmaya, ondan sonra da daha albümler yapmaya geçtim. Hala Serdar ile sahne almaya devam ediyoruz" dedi.

'İLK FİȘ SANATÇIYA KESİLİYOR' 

Zafer Güler koronavirüsün sanatçıları nasıl etkilediğini konuşarak, 'Müzisyenler bu durumdan çok fazla etkilendi. Dolmuşlara bakıyorsun tıka basa dolu, avmler yine aynı şekilde ama nedense ilk önlem alınan alan hep müzik oluyor. Bir de komple engellese şaşırmayacağım, 12' ye kadar sorun değil, ondan sonrası yasak. Neden, 12'den sonra mı mesaiye başlıyor virüs? Neden hep sanata saldırılıyor, tiyatrolar kapatılıyor, bilmiyorum. Bu ülkede ne olursa olsun ne yaşanırsa yaşansın ilk fiş sanatçıya kesiliyor. Arkadaşlarımız çok zor durumda. İntihar edenler oldu. " dedi.

'BENİM İÇİN BÜYÜK ŞANS' 

Serdar Baba, "Benim de ilk hikayem bağlama ile başladı. Çok baca harcadım öğrenmek için. Bir abiye denk geldim, Yıldırım abi. Sağ olsun yol açtı bana. İstanbul'a yerleştim ve eğitim aldım. Sonra İzmir'e geldim, kemanla da burada tanıştım. Ege Konservatuvar'ı kazandım ve sonra Zafer abiyle tanıştım. Benim için çok büyük bir șanstı böyle iyi bir müzisyenle çalışmak" diye konuştu.

'İSİMLER HEP AYNI' 

Zafer Güler, "İzmir'deki herhangi bir belediyede, belediye konserinde Metin Kemal Kahraman ya da Mikail Aslan'ın çıktığını duydun mu? Ya da Vedat Sakman? Beni geçtim, ben daha kaldırımın birinci basamağıyım. Ama tekrar tekrar Onur Akın'ı ya da Haluk Levent'i görüyoruz. Tabii ki onlar da çıkacak ama isimler hep aynı. Bizim sektör ya da bizim tarzda müzik yapanların sıkıntısı bu. Hangi belediyeyle aran iyiyse oraya çıkabiliyorsun' dedi. 

'ENSTRÜMANINI SATAN MÜZİSYENLER OLDU' 

Baba koronavirüs salgınındaki durumu, "Sadece müzik değil, herkes bir bunalım halinde. Bu süreçte enstrümanını satan müzisyenler oldu. Elbette önemli olan ilk şey sağlıktır. Ama bizim hakkımızda da devletin bir şey yapmamış gerekir. Tanıdığım çok iyi bir kemancı inşaatta çalışmaya başladı. Çoğu müzisyen arkadaşımızın durumu böyle"diyerek özetledi.

'MÜZİK ENGELLENİYOR, İŞSİZLİK ALDI BAŞINI GİDİYOR' 

"Benim koronavirüs döneminde değerli olduğunu anladığım en önemli şey dokunmaktı" diyen Güler,   "Bir insana dokunmak meğersem ne kadar değerli bir şeymiş. Benim yeğenim vardı karşıda oturuyordu. Üç ay el salladım sadece apartmandan, gözlerim yaşarıyordu. Koronavirüs bana bunu öğretti. Müzik engelleniyor, işsizlik aldı başını gidiyor. Umarım en kısa zamanda bir çare bulunur buna" dedi.

Zafer Güler, "Eskiden bütün kayıtlarımı evde alıyordum ama sonra gelen talepler arttı ve stüdyo kiraladım Karşıyaka Çarşı'da. Serdar bir odada ders veriyor, ben de iki odada kayıt alıyorum. Kendi albümümüzü yapıyor şimdi Serdar ile. 13 tane eser olacak, hepsi anonim. Albümler, demolar yapıyoruz ama şimdi koronavirüsten etkilendik. Pandemi döneminde dolar arttı, euro arttı, işsizlik arttı ama Ekonomi Bakan'ımıza göre her geçen gün daha iyiyiz. Böyle birbirimize kandıra kandıra yaşıyoruz işte" dedi.

'ARTIK ENAYİ YERİNE KONULMAK İSTEMİYORUZ' 

Guler, "Artık aman şunu konuşmayayım diyemiyorum, bu saatten sonra umurumda bile değil. Çünkü artık gözünün üzerinde kaş var diye de adam seni alabiliyor, bari konuşayım, rahat rahat gideyim. Gerçekten artık enayi yerine konulmak istemiyoruz " dedi.

'ENSTRÜMANINI SATMAK BENİM İÇİN DE İNTİHAR SEBEBİ OLABİLİRDİ' 

Zafer Güler, 'Yüzlerce müzisyen intihar etti diye haberler okuyorum, tüylerim diken diken. Serdar da söyledi, enstrümanını satan insanlar var bu süreçte. Parasızlıktan enstrümanını satmak benim için de intihar sebebi olabilirdi. Umarım en kısa zamanda bir şeyler düzelir, bu iş sadece yardım paketi dağıtmakla olmuyor. Aslında belediyeye bir teklifte de bulunduk. Her akşam İzmirli bir müzik grubu canlı yayın yapsın siz de bir katkıda bulunun dedik ama oralı olan olmadı" dedi.

'ELİMDEN GELEN YÜREĞİMDİR' 

Güler, sağlıkçılara minnettar olduklarını ifade ederek," Kardeşim de sağlıkçı, ne yaşadıklarını biliyorum. Onlar için her şeyi yapmaya hazırım. Minnettarım onlara. Biz sokakta kendimizi koruyorken onlar virüslü hastalarla uğraşıyor. Bir istekleri olursa instagramdan yazsınlar, elimden gelen yüreğimdir. Her şeyi yapmaya razıyım" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?