Bilen Güneş'in kitabı 'Maya'nın Düğünü' raflardaki yerini aldı

Bilen Güneş'in kaleme aldığı “Maya’s Hochzeit” yani “Maya’nın Düğünü” kitabı raflardaki yerini aldı.

KÜLTÜR SANAT 11.06.2021, 14:01 11.06.2021, 14:06
Bilen Güneş'in kitabı 'Maya'nın Düğünü' raflardaki yerini aldı

Bu kitap bir armağan; bir güzele adanan…İyi ki doğdun Maya.

“Maya’s Hochzeit” yani “Maya’nın Düğünü”, Mimar Bilen Güneş’in günlüğü. Tek tek her gününü not ettiği bir günlük değil ama... Yaşanmışlıklarından elinde kalan, hayatının kendisinde iz bırakan kesitlerini ve kırılma anlarını bazen yazıyla bazen çizgiyle not düştüğü bir kolaj.

Bilen, “ Malum; hayat bir yolculuk…Kimi zaman yolların, kimi zaman koşulların değiştiği ama yolu yürüyenin değişmediği “iki kapılı bir han”. Bu kitap bir yolcunun günlüğü; yaşadıklarının, hissettiklerinin bazen yazıya bazen de çizgiye döküldüğü bir günlük. Bir hatırada, bir duyguda, bir düşüncede ya da bir kişide yaşananları yaşatmak için çıkılan bir yolun ilk öyküsü” diye tanımlıyor kitabını.

Hayykitap Yayınları’ndan çıkan kitapla ilgili Bilen Güneş’in aktarımlarına şöyle devam ediyor:

“Bir de ikinci öykü var: Maya Home yani İda Dağları’nın eteklerinde, bahçesinde Nâzım’ın zeytin ağacı; bir mimar olarak yapmayı düşlediğim, kapısı tüm canlara açık bir mekân.

Her iki öykü adını Maya’dan alıyor. Benden önce bu dünyadan göç eden Maya benim kızım. Varoluşçuluğun derin sularına dalmama; varsa eğer yaşamın ve yaşamanın bir anlamı, peşine düşmeme; olgunlaşmama ve tek gerçeğin ölüm değil ama sevmek, yaşamak ve var etmek olduğuna inanmama vesile olan Maya...

Ve bu iki öykü, birlikte ve illa ki insanca ve dostça yaşamak içindir...

Yaşamaya selam olsun!”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
16°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?