Azeri tiyatrocular Gediz'de sahne açtı

Azerbaycan İrevan Devlet Tiyatrosu'nun Türkiye turnesinnde ilk durak İzmir Gediz Üniversitesi oldu. Tarihlerinde ilk kez İzmir'de sanatseverlerle buluşan ekip, Gediz Üniversitesi'nde üst üste iki gün oyun sahneledi.

KÜLTÜR SANAT 15.04.2016, 11:01 15.04.2016, 11:17
Azeri tiyatrocular Gediz'de sahne açtı

Gediz Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu'nun ev sahipliğinde gelen Azeri tiyatrocular, ilk gün "Cumhuriyetin İlk Sedası"nı sahneledi. Kurtuluş Savaşı'nın zorlu yıllarının ele alındığı oyunda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir ve Rauf Orbay'ın Erzurum Kongresi hatıraları aktarıldı, Anadolu'nun işgalden kurtarılış destanın nasıl yazılmaya başlandığı canlandırıldı.

Bir sonraki gün de Ermenistan'ın Azerbaycan'ın sivil yerleşim bölgelerini ateşe tutmasının konu edildiği “Soykırım Tarihinin Destanı" oyunu izleyicilere sunuldu. Ellerinde Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla sanatseverleri selamlayan tiyatrocular 'bir millet 2 devlet' vurgusu yaptı, dakikalarca alkışlandı. Bu 2 oyun Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Anadolu Aydınlar Ocağı katkılarıyla İzmir'in ardından 15 şehirde daha sahnelenecek.


İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
-1°
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208