Antik kent bisikletçileri İzmir'den start verdi

'Az Bilinen Antik Kentler Bisiklet Turu- 2016' etkinliği startı Konak Meydanı'ndan verildi. Geleneksel olarak Konak Saat Kulesi'nin etrafında üç tur atan 120 bisikletçi beş gün boyunca antik kentleri gezip, uygun yerlerde çadır kampları kuracak.

KÜLTÜR SANAT 20.04.2016, 14:22 20.04.2016, 15:53
Antik kent bisikletçileri İzmir'den start verdi

Bisiklet turunu bir sene 'ion' antik kentlerinin bulunduğu İzmir'in güney tarafında; bir sene de 'Aiol' kentlerinin bulunduğu kuzey tarafında gerçekleştirdiklerini belirten Dr. Serhat Ferrahi Değimli, “Bu yıl da önceki rotalarımızı biraz daha geliştirerek Çeşme'den başlayarak Erythrai, Klozemanai, Teos, Lebedos, Claros ve Ephessos antik kentlerini göreceğimiz 'ionia' temalı turumuzu gerçekleştireceğiz. Turumuz bu sene Selçuk'ta son bulacak" dedi.

Dr. Değimli, İzmir Büyükşehir, Urla Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği turda bisikletçilerin Alaçatı Myga Sörf Okulu, Davut Baba İçmeler Tesisleri, Akkum Plajı, Kalemlik Orman Kampı ve Selçuk Belediyesi Pamucak Kampı'nda çadır köyler kurarak konaklayacaklarına değinerek, “Antik Kentler Turu'nda katılımcılar eşyalarını ve kamp malzemelerini kendileri taşıyorlar. Tur bu özelliğiyle dünyada tek organize tur olma özelliği taşıyor. Turizm Bakanlığı'nın Turizm Haftası etkinliklerinin 5 yıldır parçası olan Antik Kentler Turu aynı zamanda İzmir'in en eski bisiklet turudur. İzmir ve çevresindeki antik alanları ve geçmişten günümüze taşıdığı kültürel değerleri yerinde görmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, bisikletin alternatif bir ulaşım ve turizm aracı olarak benimsenmesi, sağlığa katkıları ve çevre dostu işlevine vurgu yapılmasını amaçlıyoruz. Aynı zamanda yerel yönetimlerle işbirliğine gidilerek, farkındalık ve duyarlılık yaratmak da istiyoruz" dedi.

Mustafa OĞUZ İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208