9. İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali başlıyor!

Oyun Hamuru Tiyatrosu tarafından düzenlenen İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali bu sene 9. kez seyirciyle buluşuyor.

KÜLTÜR SANAT 05.12.2019, 14:06
9. İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali başlıyor!

İZ GAZETE - 6, 7 ve 8 Aralık’ta Konak Nazım Hikmet Kültür Merkezi Halk Sahnesi’nde düzenlenecek olan festivalde izleyenleri harika doğaçlama performanslar, katılabilecekleri bir atölye tiyatroseverleri bekliyor.

Farklı şehirlerden 9 farklı ekibin katılacağı ve sahnede birlikte doğaçlayacağı festival 6 Aralık Cuma akşamı “Açık Sahne” formatı ile açılacak. 7 Aralık Cumartesi günü Tülin Sağlam eğitmenliğinde “Kurgudan Doğaçlamaya” adlı atölyenin ardından akşam “Şair Yönetmenlerin Seçimi” formatındaki gösteri izleyenlerle buluşacak. Festival, 8 Aralık Pazar akşamı Serdar Solkun’un “Şiirini Kap Gel” etkinliği ile kapanacak.

Festivale katılacak ekipler ise şöyle: AZOT (İstanbul), Sahte Okey (İstanbul), Doğaçhane (İzmir), EYDOT (İzmir), Alegori (Eskişehir), Bir Varmış Bir Yokmuş (İzmir), CİTE (Kıbrıs), Tiyatro Oktav (Tekirdağ), Oyun Hamuru Tiyatrosu (İzmir)


TEMA ŞİİR

“Şiir Gibi Doğaçlama” sloganı ile gerçekleşecek 9. İzmir Doğaçlama Festivali’nde gösteriler Konak Nazım Hikmet Kültür Merkezi Halk Sahnesi’nde, atölye ise Alsancak Tiyatrohane’de. Bilet ve bilgi Oyun Hamuru Tiyatrosu sosyal medya sayfalarında.

Oyun Hamuru tiyatro ekibi tarafından festivale dair yapılan açıklamada “Şiir sözcüğünün kökü bilmek demektir. Şair bilen, anlayan ve yapandır. Doğaçlama ise doğ- kökünden gelir içe doğmak ilhama gelmek anlamı taşır. Doğaçlamacı bilmeden, anlamadan içine doğsa ne olur. İlhamın perileri hergün uğrasa yanına, kuramadıktan ya da yapamadıktan sonra ancak şaire olan olur. Bir ülke düşünün ülküsü güç olan. İstediği kadar mühendis, istemediği kadar asker, bir dolu bilim insanı, doktoru, her alanda doçenti, profesörü, bol bol politikacı çıkartabilir de. Özgürlük olmadan bir tek ozan çıkartamaz içinden. Yaparım diye düşünse bile çıkartığı o ruhsuzlar tarihin, sanatın ve halkın imbiğinden geçemeden kalır. Tıpkı bir kılçık gibi şiirin boğazına takılır. Özgürlük gerekir şaire, ressama, heykeltraşa, besteciye, oyuncuya... Özgürlük bilmek demektir. Özgürlük anlamak demektir. Öyleyse... Bilmek, anlamak ve görmek için 6 Aralık Cuma, 7 Aralık Cumartesi, 8 Aralık Pazar günü bizi izlemeye gelin” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
25°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?